- Tak się nie powinno robić - nie ma wątpliwości zdruzgotana odmową pani Cecylia

- Tak się nie powinno robić - nie ma wątpliwości zdruzgotana odmową pani Cecylia (© Fot. Paweł Gołąb)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Cecylia Garbala jest zdruzgotana. Firma ubezpieczeniowa odmówiła jej wypłaty odszkodowania po śmierci syna. Rzecz rozbiła się o zwłokę w zapłacie jednej raty. Sieradzanka nie może pogodzić się z tym, jak została potraktowana przez firmę ubezpieczeniową. Tym bardziej że nie chodziło o dużą kwotę. Liczyła na ok. 800 zł.

- Tyle lat płaciliśmy na to ubezpieczenie! Przecież nie wykreśliliśmy się nagle z niego - nie ukrywa żalu matka 40-latka, który zmarł w połowie tego roku na udar. - Kazali mi do sądu iść, ale tam przecież trzeba mieć adwokata, który kosztuje i to niemało. Jaki byłby tego sens?

Polisę miała w PZU Życie SA. W piśmie o odmowie wypłaty firma odpowiedziała, że zgodnie z warunkami umowy "PZU Życie SA jest wolny od tego obowiązku, jeżeli zdarzenie nastąpiło w okresie 6-miesięcznego ograniczenia odpowiedzialności. Jak wynika z przedłożonych dokumentów w ubezpieczeniu ma zastosowanie karencja do 30 września 2009 roku".

Sieradzanka przedstawia też dowody wpłat za raty składek, których dokonał jeszcze za życia jej syn. Wynika z nich, że faktycznie, pierwszego kwartału nie opłacił w terminie, ale wiosną uregulował należność od razu za trzy. Dlaczego tak się stało? Sieradzanka nie jest w stanie wyjaśnić. - To syn płacił nasze wszystkie opłaty.

PZU Życie zastrzega, że nie udziela wyjaśnień w sprawach indywidualnych. Zwróciliśmy się więc do firmy z pytaniami czy odmowa wypłaty ubezpieczenia może być uzasadniona przeoczeniem w zapłacie raty? I jak w takiej sytuacji traktować przypadek, gdy nie ma opłaconej jednej, a z wyprzedzeniem jest uiszczona inna? Firma powołuje się na Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Mowa w nich o tym, że spóźnienie ze składką powoduje wygaśnięcie polisy. A opłacenie już po terminie, wznawia ubezpieczenie, ale z ograniczeniami.

- Składka płatna jest kwartalnie z góry. Jednakże dopuszcza się opłacenie do końca kwartału, co nie pociąga negatywnych skutków. Odpowiedzialność PZU Życie wygasa z upływem 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, za który opłacono ostatnią składkę. Opłacenie jej po upływie 3 miesięcy, skutkuje wznowieniem ubezpieczenia z zastosowaniem okresu 6-miesięcznej ograniczonej odpowiedzialności - odpowiada Magdalena Olborska z Biura Prasowego PZU i PZU Życie SA. I dodaje, że regulamin nie pozwala na wsteczne przyjmowanie składek, dlatego wpłaty po terminie, są liczone na poczet bieżących należności.

Ekspert rzecznika ubezpieczonych, do którego zadzwoniliśmy, podając się za członka rodziny uważa, że sprawa powinna być dokładniej wyjaśniona. W odmowie brak precyzyjnie wskazanej podstawy prawnej. Po jej uzyskaniu, jeśli rodzina nadal nie będzie się zgadzać z decyzją, może zwrócić się do rzecznika ze skargą.

* * * * *


Eksperci rzecznika ubezpieczonych udzielają porad pod nr tel. 0-22 333-73-28

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!