Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory do parlamentu Europejskiego 2014. W niedzielę idziemy do urn!

Paweł Chwał
- W każdym lokalu wyborczym będą takie instrukcje, jak oddać prawidłowo głos. Informacje będą też na kartach - mówi Andrzej Cyz
- W każdym lokalu wyborczym będą takie instrukcje, jak oddać prawidłowo głos. Informacje będą też na kartach - mówi Andrzej Cyz Paweł Chwał
Dla ponad trzech tysięcy mieszkańców regionu najbliższa niedziela nie będzie dniem wolnym od pracy. To oni wydawać będą karty do głosowania, a później je liczyć podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przewodniczący komisji zarobi w jeden dzień 200 złotych, jego zastępca 180, a pozostali członkowie po 160 złotych.

Kandydatów do obwodowych komisji wyborczych mogły zgłaszać poszczególne komitety. W każdej zasiadać powinna również jedna osoba wskazana przez urząd gminy lub miasta. Minimalny ich skład to siedem, a maksymalny to 9 osób.

- Zainteresowanie zasiadaniem w komisjach było takie sobie. Najlepszym dowodem na to może być to, że nigdzie nie potrzeba było organizować losowań ze względu na to, że chętnych było więcej niż miejsc - mówi Andrzej Cyz, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Tarnowie.

To dziwne o tyle, że podczas wyborów do europarlamentu członkowie obwodowych komisji wyborczych mają teoretycznie najmniej pracy. Jak pokazały poprzednie wybory, frekwencja jest podczas nich najniższa, stąd głosów do przeliczenia jest również najmniej. W 2009 roku w Tarnowie do eurowyborów poszło 32 proc. uprawnionych, w powiecie jedynie 23 proc.

- Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godzinie 21, a większość wyników powinna być znana jeszcze w niedzielę. Nie można ich jednak upubliczniać przed godziną 23, zanim głosowanie nie zakończy się we wszystkich krajach Unii Europejskiej - wyjaśnia Andrzej Cyz.

O tym, ilu europosłów wybranych zostanie z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego zdecyduje Państwowa Komisja Wyborcza, biorąc pod uwagę nie tylko ilość oddanych głosów, ale również frekwencję. - W interesie nas wszystkich jest, aby była ona jak najwyższa - dodaje Cyz.

Czy wyniki wyborów można sfałszować? - Jest to bardzo trudne biorąc pod uwagę, że każdy z członków komisji reprezentuje inne ugrupowanie, które go zgłosiło i wszyscy patrzą sobie na ręce. Po przeliczeniu głosów sporządzany jest, w obecności całej komisji, protokół, który drogą internetową jest zapisany elektronicznie, a jednocześnie do biura wyborczego dostarczana jest jego wersja papierowa. Obie muszą się zgadzać - wyjaśnia Cyz.

W okręgu tarnowskim (miasto oraz powiaty: tarnowski, brzeski, dąbrowski i bocheński) w niedzielę pracować będą w sumie 432 obwodowe komisje wyborcze, w tym 21 w zakładach karnych, szpitalach, domach pomocy społecznej, gdzie przebywa przynajmniej 15 uprawnionych do głosowania. Osoby niepełnosprawne i unieruchomione przez chorobę, które nie są w stanie osobiście oddać głosu mogły skorzystać z tzw. głosowania korespondencyjnego, otrzymując do domu pocztą pakiet wyborczy, w skład którego wchodziła karta do głosowania i koperta zwrotna.

Z tej możliwości skorzystało czterech tarnowian.mW mieście wszyscy niepełnosprawni, którzy będą chciały wziąć udział w głosowaniu, będą miały zapewniony transport. Wszelkie informacje w tej sprawie można uzyskać pod numerami telefonów: 14 688 27 09, 14 688 27 10.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto