Trwa nabór do Wojska Polskiego. Armia kusi poborowych stabilną pracą i zarobkami na poziomie 2,6 tys. zł na rękę i to dla zawodowego szeregowego.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Wtorek, 20 lipca, dochodzi 11.30. Na terenie 5. Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie cisza. W sali kinowej trzech kandydatów rozwiązuje test psychologiczny. - Chcą pracować jako szeregowi zawodowi - informuje kpt. Sławomir Kaczmarczyk, szef sekcji wychowawczej 5. LPA w Sulechowie.

Po testach sprawnościowych psycholog sprawdzi, czy nadają się do pracy w wojsku. - Muszą się wykazywać niskim poziomem lęku oraz posiadać umiejętność radzenia sobie w bardzo trudnych sytuacjach - wymienia pożądane cechy żołnierza psycholog wojskowy Elżbieta Kaczmar.

Hojne Wojsko Polskie


A jest się o co starać. - Pierwsza pensja szeregowego zawodowego wyniesie ok. 2,6 tys. zł na rękę - informuje ppłk. Grzegorz Dyrka, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Zielonej Górze.

W tym jest 600 zł dodatku mieszkaniowego, bo wojsko musi zapewnić cztery kąty każdemu żołnierzowi zawodowemu. Do tego raz w roku otrzyma "trzynastkę". - I to są główne powody, dla jakich wstąpiłem do armii - mówi jeden z ochotników przyjętych już do służby w Sulechowie.

Praca lepsza niż inne


Służba w wojsku stała się atrakcyjna. - Wiele osób rzuca dotychczasową zajęcia i zakłada mundur - przyznaje ppłk Dyrka.

Tak jest w przypadku Pawła Wichra z podzielonogórskiej Świdnicy. - Mam pracę, ale wolę stabilniejszą w wojsku - przyznaje. Wczoraj składał papiery w WKU w Zielonej Górze. Wkrótce pojedzie do jednostki na psychotesty. - Nie boję się. Byłem już w wojsku, ale wtedy nie chciałem w nim zostać - mówi P. Wicher.

Wojsko Polskie zachęca możliwościami zdobycia nowych umiejętności, które mogą przydać się również w cywilu. - Można za darmo zrobić prawo jazdy na ciężarówki, zdobyć uprawnienia nurka, ratownika medycznego oraz do obsługi sprzętu inżynieryjnego i łączności - wymienia ppłk Dyrka. Szeregowi zawodowi mają też szanse wyjazdu na misje zagraniczne.

Coraz mniej wolnych miejsc pracy w wojsku


To wszystko powoduje, że w jednostkach kończą się już wolne miejsca. 4. pułk przeciwlotniczy w Czerwieńsku ma jeszcze wolnych tylko 12 etatów. W sulechowskiej jednostce zostało tylko 10. Niemal setkę przyjęto w ciągu ostatnich kilku tygodni. Najwięcej, bo 50 miejsc czeka jeszcze w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. W sumie mundur w tym roku założy kilkaset osób. Limit wyczerpano zaledwie w kilka tygodni.

Forma służby zawodowej podoba się również wojskowym. - To jest jak normalna praca. Wojskowy musi dbać o swoje obowiązki, bo w przeciwnym wypadku ją straci - mówi kpt. Kaczmarczyk.

Źródło: Praca w wojsku. Armia kusi pensją 2,6 tys. zł na rękę - www.gazetalubuska.pl

Czytaj także:
- Grunwald 2010: inscenizacja bitwy sprzed 600 lat [zdjęcia z bitwy]
- Sting w Poznaniu: Bilety już w sprzedaży. Zobacz sektory na stadionie


Zobacz też na MM Łódź

.

Obserwuj nas na:


Komentarze (44)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Dupos (gość)

Byłem 6 lat nic ciekawego tam niema żadnego rozwoju i max 12 lat a później kop w 4 litery .a Propaganda wywodzi się PRL . teraz nawet w wojsku żarcie nie jest najlepsze .i pamiętaj kolego jak nie masz dobrych pleców daj sobie spokój i jedź do Anglii .Bo na jedno miejce czeka kilku > na podoficera ......moja rada lepiej zostać ślusarzem za 1700 zł żeby po 6 latach zarobiać 3000 i mieć spokój od trepów . i magicznych 12 lat

Jimmy (gość)

Tak jest.. Cywil - najwyraźniej na "z" pierdziałeś w kojo, odbębniałeś "OK"eyke bo nie byłeś zdolny do służby wartowniczej bądz takowej zdolności nie chciałeś otrzymać, możliwe że z lenistwa i ze strachu. Ojczyzna to nie smród bród etc. To obowiązek a przy okazji sposób na życie w moim przypadku.

ronin (gość)

12 lat. zmarnowalem 12 lat, przez ten czas np w straży granicznej byłbym dawno chorążym

xxx (gość)

wojsko. dno i wodorosty kolejna propaganda rzadu 12 lat i cywil chyba ze komus sie cos w tobie nie spodoba to 3 miesiace i szukaj pracy odnowa albo nie zdaj wf lub wiele innych rzeczy za ktore latwo byc zwolnionym

Ten co pracuje i ledwo żyje ! :) (gość)

Wybór ? ! ?. Krótko i na temat w woju śpią i maja kasę za nic !!!, a w Policji i S.M. mają ZAAA.....OLLLL !!!! a kasy zeroooo !!!

Wojaki ! - Lenie i tyle na ulice ich w patrole niech łażą po lasach i wsiach ! ;)

Tylko Policja i Straż Miejska, nie mówiąc o innych służbach w tym kraju zapier…dala !!!
Ale NIE o trepaki ludzie ha, ha !

ussabar@gmail.com (gość)

Kłamstwa i bzdury. pensji na rękę otrzymujemy ok 2000 zł a nie 2600... te 600 zł otrzymujesz tylko w wypadku gdy nie otrzymasz mieszkania lub zakwaterowania od MON.
Od 2012r trzymać mieliśmy podwyżkę w wysokości 300zł. też brednie, owszem dostaję na rękę 2300 zł. tylko że te 300 zł nie liczy się absolutnie nigdzie!!! To taka premia a nie podwyżka.
Kursy?!
To jeszcze większe bajania, prawa jazdy kat "C" nie zrobisz jeśli nie jest ono wymagane w KOSS (Karata Opisu Stanowiska Służbowego), to samo tyczy się nurków, spadochroniarzy i innych nie zrobisz absolutnie nic co wykracza poza KOSS więc porzuć marzenia o tym wszystkim o ile nie trafisz do elit, tzn jednostek specjalnych, lub naprawdę będziesz mieć szczęście.
Jestem planowany na stanowisko Ratownika Medycznego (wymagania: ukończenie szkoły wyższej o kierunku ratownictwo medyczne) kiedy poprosiłem o wsparcie finansowe w związku z poszerzaniem kwalifikacji zawodowych o którym mowa w ustawie dotyczącej służby wojskowej, usłyszałem nie ma pan w KOSS wymaganych studiów nie możemy panu pomóc.
Nie mam do nich żalu taka praca, lecz ogarnia mnie ogólne zdenerwowanie i złość kiedy słyszę że to cudowna praca.

Czemu nie słyszy się o tym że w tamtym roku utraciliśmy ogromny procent kadry podoficerskiej która wystraszyła się zmian dotyczących emerytur, odpraw mieszkaniowych i innych?

Czemu nie wspomina się o tym że żołnierze uciekają w ciągu nawet 18 miesięcy od służby, zawiedzeni i źli?!

Stabilna praca?! BREDNIE! Dziś pracuje 5 rok i co z tego za rok mnie mogą zwolnić lub za kolejny i tylko dlatego że jestem na kontrakcie. To nie jest stabilna i bezpieczna praca, w wieku 36 lat skończę 12 lat służby i mogę się spodziewać tylko dwóch scenariuszy, albo się ktoś zlituje u góry i zauważy iż jestem żołnierzem, który ze szkolenia otrzymuje oceny b.dobre, inwestuje w samokształcenie i jest wielokrotnie wyróżniany, albo jak wielu moich kolegów równie ambitnych i pracowitych pożegnam się z mundurem ponieważ miną 12 rok służby.

Wojsko to nie praca! To styl życia, który sobie szanuje i cenię, ale wcale nie jest tak kolorowo.

kris (gość)

KRIS. PROPONOWANO MI PRACE KIEROWCY NAWET MÓJ DOWÓDCA PROSIŁ MNIE ZEBYM ZOSTAŁ ALE NIE A TE PIENIADZE PRACUJE W MIEDZYNARODÓWCE I PONIZEJ 6TYS NIEZCHODZE A ONI ILE PROPONUJA NIEPOTO ROBIŁEM PAPIERY CE ZEBY ZARAIAC 2,5TYS SMIECH

diabelll (gość)

praca. Ja skonczylem sluzbe w 2005r po 5ciu latach nadterminowki i miejsca dla mnie i moich kolegow nie bylo a przychodzily nieudaczniki po znajomosciach i dostawali nasze etaty facet 100 kilo wagi i jak on moze przebiec trzy kilometry na zaliczenie ,smiech od nas wymagali sredniego wyksztalcenia a teraz coo? Prosze zapoznac sie z realiami a pozniej sielankowe zycie przedstawiac ,jedno teraz mnie zastanawia kto teraz pracuje na to leniwe trepostwo jak sluzby zasadniczej nie ma pewnie szeregowi zawodowi

Henry - glina ! (gość)

Co za ciołek ???. A ten dekiel to za tępak ...,,analabeci!!!!
2012-09-13 19.27" - chyba z ojcem sypiał zzzaaa młodu - ha,ha ....

gr2 (gość)

analabeci!!!!. czytam te wypociny pełne żalu i tylko jedno mogę stwierdziś ANALFABECIIIIIIII , KURWA ALE WY JESTEŚCIE BEZNADZIEJNIE TĘPI,

SŁUŻBISTA Ree... (gość)

Wojsko nie polecam ! czytaj konkret w/g. punktów:. OSTRZEGAM - Nie polecam tj.-(byłem długo i wiem), czytaj z grubsza jak to jest ! :

1. Czystość: Na szkole smród i pot 10-osób w pokojach, wszystko brudne i ubikacje - narciarze - 5*gwiazdek lecz to nie hotel :), prysznice kolejka, wychodek kolejka bo po jedzeniu tylko tam trzeba biec ;)
2. Kultura/klimat: Kolesiostwo i kradzieże, są standardem, lecz są oczywiście też normalni ludzie z cywila co maja rodziny itp. ale cwaniaków i chamstwa jest więcej (normalka jak jesteś koszarowany na 4-miesiące non-stop i to bez konkretnych zajęć), ten co silniejszy i cwańszy da sobie radę, słabsi muszą odejść lub stawiać kaskę, fajki itp. dryblasom bez wiedzy, bez szacunku do drugiego człowieka, uciekinierów od rodziców z roli itp. prostaczki - ja miałem dość bronienia słabszych, bo sam jestem dobrze zbudowany i sprawiedliwy więc złość była górą (lecz buraków nie da się ucywilizować na długo i na zawsze). Jestem byłym skinem i walki uliczne zostały mi we krwi ! Nie jestem znowu też katem bez konkluzji i weredyzmu !!!
3. NSR: Kto też powiedział, że po NSR- ach dostaniesz się na etat? Jest to tylko przygotowanie do służby wojskowej. Nie masz pleców to gut-bay, znam też ludzi co czekają całe lata na etat i nic! Niech sami nawet oficerzy się wypowiedzą, czy im kumple nie obiecywali dla brata posadzki, a tu nagle zong - nie ma w wojsku kumpli, tylko kasa liczy się!
4. SZEREGOWY ZAW.: Szeregowy zaw…(-czyt. zawiedziony), dlaczego?. Otóż praca tylko na 12 lat i w tym stopniu (może z plecakiem starszy) i koniec!, w tym czasie jak masz plecaki (teraz trzeba już ze trzy) to ok. na kaprala marsz i potem jak wujo będzie mógł to jesteś w czepku urodzony, potem jeszcze etat tam gdzie Twoja rodzinka i cudo świat ;)
5. KURSY: Jakie kursy?, a może bardziej dla kogo?. Armia w pewnym sensie na nich oszczędza, są drogie bo przekaz ich formalności to znajomi-znajomych, (a oni też chcą groszula nawet złotówki !). Na kierowcę kat. C ? – tylko w filmie kampanii promocyjnej (http://www.youtube.com/watch?v=VLkjn2tCRgo&feature=player_embedded ).
6. KOBIETY: Które normalne tam idą? (rozumiem ciężka sytuacja rodzinna-o tym nie wypowiadam się), wiadomo młode jeszcze nie rozwinięte hormonalnie, jak pójdą to zresztą zobaczą jak głodni faceci są dla nich dżentelmenami ;) (kadra też miła, oj i to bardzo ,,baby w armii? ! uuuu).
7. PSYCHIKA: Masz silne olewawcze psycho w pełni tego słowa zrozumieniu? Tj.(nie jesteś wrażliwy na chamstwo, rozłąkę z dziewczyną-raczej już byłą, domem, kulturą, powietrzem, wolnością, zdrową żywnością, czystość i higiena itd., itd….) – to spoko, to dla Ciebie! Pamiętaj nie ma tam klamek bez bakterii, a poligony to nie hotel tylko latryny i beer, nocka bez chrapania i charczenia to nie nocka. Misje pokojowe – sam poczytaj w goglach, ja już wiem kasa nie wynagrodzi Tobie rozłąki z żoną i dziećmi (rodziną). Spytajcie tych co wrócili rozwody separacje, problemy z psychiką, zdrowiem, itd…
8. PRACA: Praca w wojsku jest bardzo specyficzna, zawsze mnie dziwił fakt podejścia kadry do cywili (czyt. Pracowników Wojska), tak to niby mili, a jak po kielichu lub między sobą to …,,cywil to, cywil tamto…”- sam się domyśl. Niech stare treppy nie zapomną, kto robi w armii najwięcej i kto wygrywał wojny ! – Historii nie zmienią panowie mundurowi z cuchnącymi miejscami w okolicy pach i niżej, jak przechodzą to kwiaty padają (oczywiście jest paru, którzy to dbają o higienę i kobitki piorą im to i tamto, ha,ha). Gdybym z nimi nie siedział to by do dziś się cywile nie dowiedzieli jak o nich myślą. Noszę mundur to i rozum pod beretem też, szacunek do Rodaków to podstawa ! Zresztą tak im powiedziałem, ale po kraju nie będę chamstwa tępił.
10. JA. POTEM ? – potem? JA ! : Dlaczego też zwalnia się pracowników M.O.N. –u, a w to miejsce zatrudnia byłych żołnierzy na etaty, do których to nawet często nie mają uprawnień?, czemu gdy mają już emeryturę zabierają pracę tym co by na składki pracowali i dochód mieli? – PYTAM !-gdzie HONOR tych byłych ZOŁNIERZY co pluli na cywili, a teraz się pchają zabierając i blokując (po znajomości) pracę porządnych obywateli NO GDZIE ?!? a jest ich pełno, sam znam z ponad 30! - (pewnie w du..e !). W cywilu też nie inaczej za grosze siedzą w ochronie i można ?-można! Bo emeryturka pewna jest i już ! A taki gościu co ma rodzinę na utrzymaniu to za tysiaka na miesiąc ma siedzieć? A były treep spoko. ---- Co rząd na to ??? - NIC.
9. REASUMUJĄC: Sam drogi czytelniku dokonasz wyboru, jesteś własnym kowalem swojego losu, lecz pamiętaj, że a,b,c. to ::::: a) - prawdziwi Oficerowie zostali w Katyniu, b) prawdziwi piloci kompletem w puszce samolotu, c) – ,,a” prawdziwi politycy w Smoleńsku!. Sam się domyśl po co politycy i obecny rząd D.T. nakłada finanse na naszą armię?, po to by russki z biedoty i politycznych DUM, co lubią wojnę piechoty nie weszli do nas w butach i boją się o swoje rodziny (ale swoje tylko), nie mamy za bardzo przyjaciół ze wschodu ani z zachodu (polecam służbę na wschodniej granicy, bo są tam jak pamiętam etaty ): ). Spytaj żołnierza najlepiej np. chora, czy coś powie na sąsiadów ze wschodu (boją się wojny i to strasznie). Posiedziałem parę ładnych lat w armii, pełno kursów za mną, wyjazdy itp. nie jest to klimat łatwy. Chociaż należy pamiętać, że im więcej tzw. ,,żużlu” jak to mówią niektórzy etatowi oficerowie, to może i coś się tam zmieni.
10. POLECANE inne: - ARMIA BOGA – jak ktoś mocno wierzący, STRAŻ POŻARNA, STRAŻ GRANICZNA, SŁUŻBA WIĘZIENNA, POLICJA, STRAŻ MIEJSKA, INSPEKCJA RUCHU DROGOWEGO, STRAŻ LEŚNA itd… też mundurowe i jest przynajmniej co robić. W woju ? jak chcesz to sprawdź jest ich tylu więc i Ty możesz dołączyć, nie jest to już zetka, gdzie kibelki myli szczotkami do zębów, nie ma już mobingu jak za komuny, choć wtedy można było szybko awansować nawet skończyć za friko szkółkę chorążych, to był duży plus. Raczej alkoholikiem też nie zostaniesz, szybciej modna amfa itp. Teraz trzeba mięsa armatniego i ludzi by kadra miała się na kim wyżywać, bo jest jej nade wszystko jeszcze więcej niż szeregowych rajanów.
11. KONIEC: Masz farta idź, nie masz - spróbuj, a potem pisz w necie prawdę jak ja! Bądź uczciwy i żyj przede wszystkim w wierze i z wiarą, jej się trzymaj, a tak jak ja dotrzesz daleko, a nawet i dalej czego Ci z całego serca życzę ! 


P.S.
Proszę o nie kasowanie postu, jak ostatnio (:
Niech młodzi znają dzisiejszą prawdę lub jej mniejszą część.

UWAGA !!!!!!!!!!!!!!!!!!! (gość)

Sciema - uwaga !!!!!!. Sciema - kasują posty zostawiajac tylko te co im zalerzy nic nie napiszecie bo P.O. was zaklei - Sciema te forum na 1000 % i to skasują, choć nie ma w tym tekscie wulgarnych słów !!!!!!!!!!!!!!!!!!

lupi007@wp.pl (gość)

SZANSA. Pytanie.Czy po dwunastu latach służby nie czujesz się super wyszkolonym żołnierzem?Cofnij się w czasie,do miejsca gdy to właśnie Ty zaczynałeś służbę,gdy nie miałeś pojęcia gdzie znajduje się spust w ak47.Daj szansę młodym żołnierzom się wykazać,a pamiętaj,że w razie" W "będzie nas więcej,będzie więcej super wyszkolonych żołnierzy i nie będziesz sam na polu bitwy.Pozdrawiam