Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojska Obrony Terytorialnej. Łódzka brygada WOT [O ćwiczeniach i służbie z płk. Pawłem Wiktorowiczem]

Edward Mazurkow
9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej
9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej
O rekrutacji do Brygady Obrony Terytorialnej, o umundurowaniu, ćwiczeniach i służbie rozmawiamy z płk. Pawłem Wiktorowiczem, dowódcą 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Od kiedy jest pan w Łodzi?

Od 15 stycznia tego roku. Przybyłem tu z czterema oficerami, swoim zastępcą, szefem sztabu brygady, pełnomocnikiem ochrony informacji niejawnych i szefem sekcji komunikacji społecznej. Nawiązaliśmy współpracę z władzami województwa, miasta, wojewódzkim sztabem wojskowym i szefami służb mundurowych.

Kto się zajmuje rekrutacją kandydatów do 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej?
Wojskowe komendy uzupełnień. To właśnie w macierzystej WKU kandydat składa wniosek o przyjęcie do służby. Jeśli ma już nadaną kategorię zdrowia, wówczas jest kierowany tylko na badania psychologiczne. Jest też zapoznawany z miejscem pełnienia służby. Następnym etapem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna. Po niej rekrut może już się czuć żołnierzem.

Jak zaczyna się szkolenie w Brygadzie Obrony Terytorialnej?
Dla osób, które nie były w wojsku, służba zaczyna się szesnastodniowym szkoleniem podstawowym, kończącym się przysięgą wojskową. Żołnierz uczy się posługiwania bronią, taktyki i musztry. Żołnierze rezerwy odbywają szkolenie 8-dniowe, tzw. wyrównawcze. Cykl szkoleniowy trwa trzy lata. Podczas rocznego szkolenia indywidualnego żołnierz przygotowywany jest do wykonywania zadań w sekcji i drużynie. W drugim roku do realizacji zadań wynikających z pełnionej funkcji, np. strzelca wyborowego, ratownika medycznego, radiotelegrafisty. Trzeci rok szkolenia poświęcony jest zgrywaniu specjalistów w sekcjach, drużynach i osiągnięciu gotowości do działania w ramach plutonu i kompanii.

Jak często żołnierze Brygady Obrony Terytorialnej będą powoływani na ćwiczenia?
11 razy w roku. Średnio raz w miesiącu na dwa dni (zazwyczaj w sobotę i niedzielę) oraz na dwutygodniowe szkolenie poligonowe, tzw. zintegrowane.

Nie obawia się pan, że będą unikali szkolenia?
Nie sądzę. Dla potrzeb Wojsk Obrony Terytorialnej opracowano bowiem innowacyjne programy szkolenia i strzelań. Tworzyli je żołnierze wywodzący się z wojsk specjalnych. Podczas każdego dwudniowego szkolenia, żołnierze będą mieli co najmniej czterogodzinne zajęcia strzeleckie z użyciem ostrej amunicji, a także zajęcia z taktyki, obejmujące elementy działań rozpoznawczych, patrolowania, bytowania, a także działań nieregularnych, np. urządzania zasadzek.

Otrzymają umundurowanie?
Oczywiście. Mundur, buty i wyposażenie (plecak, śpiwór i bieliznę) będą przechowywali w domu. Broń, hełm i kamizelkę kuloodporną otrzymają w koszarach. Żołnierze nie ponoszą kosztów przejazdu na ćwiczenia, a także podczas ich trwania, wyżywienia i zakwaterowania. Każdy żołnierz otrzyma rekompensatę za tzw. gotowość do służby (około 300 zł miesięcznie) oraz 100 zł za każdy dzień szkolenia.

Ile osób już się zgłosiło do służby?
Ponad 300. Brygada ma liczyć ponad 3 tys. żołnierzy. 10 proc. będą stanowili żołnierze zawodowi. Jej sztab mieści się w Łodzi przy ul. Źródłowej 52. Brygada zasięgiem działania będzie pokrywała całe województwo. W jej skład wejdą cztery bataliony piechoty lekkiej - w Zgierzu, Kutnie, Łasku i Piotrkowie Trybunalskim.

Ile czasu jest pan w wojsku?
Od 1990 r. Ukończyłem Wyższą Szkołę Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Służyłem w pułku specjalnym w Lublińcu, gdzie byłem m.in. dowódcą kompanii płetwonurków. Byliśmy przygotowywani do prowadzenia działań rozpoznawczych w środowisku wodnym, a także do akcji bezpośrednich, m.in. organizowania napadów, zasadzek i rajdów. W Forcie Bragg w Północnej Karolinie w USA ukończyłem kurs zielonych beretów. Służyłem też w Dowództwie Wojsk Specjalnych, gdzie zajmowałem się ćwiczeniami jednostek specjalnych w kraju i za granicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto