(© Dariusz Gąsiorowski / archiwum polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Michał L. chce odbudować willę Reinholda Langego przy ul. Zgierskiej 213. Michał L. jest właścicielem willi przy Zgierskiej w Łodzi, która została na jego polecenie zburzona 24 czerwca 2011 r. Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków mówi, że Michał L. przedstawił koncepcję rekonstrukcji rezydencji.

Wcześniej Michał L. odwołał się od wyroku skazującego go za zburzenie wili na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i na 15 tys. zł nawiązki. Pojawiły się wówczas wątpliwości czy Michał L. dotrzyma danego wcześniej słowa i odbuduje willę Langego.

Wojciech Szygendowski mówi, że Michał L. był u niego i przedstawił koncepcję rekonstrukcji willi Langego, która zakłada przywrócenie pierwotnych kształtów willi, razem z latarenką. Nie będzie zaś zbędnych, dodatkowych naniesień, jak np. schody, które dobudowano w latach 80. XX stulecia.

Z relacji konserwatora wynika, że Michał L. zabezpieczył resztki po zburzonej rezydencji. Chodzi głównie o piwnice. Teraz przystąpi do sporządzenia projektu budowlanego. Na razie nie wiadomo, kiedy zacznie się odbudowa willi.

Zrównali z ziemią zabytkowy pałacyk! Łódź straciła malowniczy obiekt z początku XX w.

Czytaj także

  Komentarze (18)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  B. (gość)

  Tak się składa, że znam tę sprawę od podszewki. Właściciel WIELOKROTNIE zwracał się do Urzędu Miasta o pozwolenia na odbudowę (bo takie są wymagane). Wielokrotnie albo dostawał odmowę, albo wcale nie dostawał odpowiedzi. Facet jest uczciwy i naprawdę chciał budynek odbudować. Pozostawało to niestety bez echa zarówno u miłościwie nam panujących jak i wielce szanownego konserwatora zabytków. Właścicielowi się nie dziwię, bo inaczej by budynku po prostu nie odrestaurował! Nie mówię, że zrobił do końca dobrze, ale nie potępiajmy go, bo wybrał chyba najlepszą drogę (w naszej rzeczywistości rodem z czeskiej komedii niestety to prawda).

  Pokleić na kondomy, papier i glinę - tylko na to zasługiwała (gość)

  ta rudera, która przechodziła z rąk do rąk jak stara d.z.i.w.k.a.

  Ja (gość) (kkl)

  Stare Miasto w Warszawie zostało zbudowane od nowa po II wojnie, a znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.
  Chyba lepszy rydz, niż nic, nieprawdaż?

  kkl (gość)

  "..chce odbudować willę Reinholda Langego.." i będzie to wówczas zabytek? To po prostu będzie nowa willa wybudowana obecnie na wzór tej zabytkowej. Nic poza tym.

  gdzie jest rewers tej sprawy (gość)

  gdzie tu jest kruczek? i na czym gościu lub inni... ma zarobić? bo w czyste intencje nie wierzę,zwłaszcza po tak szybkim zburzeniu,prawie pod osłoną nocy i przy zdecydowanych protestach.

  ja (gość)

  co za idiota. słów brak, ręce opadają.
  nie wierzę, że rozważa w ogóle zamiar odbudowy. zapewne chce aby sprawa ucichła i aby wywinął się od kary.

  ja (gość)

  ten facet to jakiś d.bil !!!
  Burzy a następnie stawia ,myślę że skarbówka powinna wraz z lekarzem mu się przyjrzeć

  5214 (gość)

  Jego willa była to miał prawo ją zburzyć. Za dużo urzędasy mają do powiedzenia, co radzi patologie i korupcje. Jeśli to był taki cenny budynek to władza powinna faceta wywłaszczyć za odpowiednim wynagrodzeniem