Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Berlina powinny już szukać ulicy dla Bolta

Oskar Berezowski
Jadąc na Olympiastadion, Usain Bolt mija Jesse-Owens-Allee. Niemcy nadali jednej z ulic imię wielkiego amerykańskiego sprintera w 1984 r. Bolt był wówczas najwyżej w planach swoich rodziców. Urodził się w 1986 r.

Jadąc na Olympiastadion, Usain Bolt mija Jesse-Owens-Allee. Niemcy nadali jednej z ulic imię wielkiego amerykańskiego sprintera w 1984 r. Bolt był wówczas najwyżej w planach swoich rodziców. Urodził się w 1986 r. Jest jednak ścisła zależność między Owensem a Boltem.

Amerykanin dwa rekordy świata na 100 i 200 metrów ustanowił w 1936 r. w Berlinie. Na tym samym stadionie, tyle że na trybunach, siedział między innymi Adolf Hitler. Kanclerz III Rzeszy nie podał mu ręki, tylko pomachał do niego. Wtedy w Berlinie biali Aryjczycy byli rasą panującą. W tym tygodniu „rasą” panująca są lekkoatleci, miasto mieni się wszystkimi kolorami i językami świata, burmistrz jest homoseksualistą, a stolica Niemiec wstydzi się swojej przeszłości.

Podczas mistrzostw świata na Unter den Linden wyrosła niezwykła wystawa: przegląd historii fotografii związanej z lekkoatletyką. Nie ma tam jednak żadnego zdjęcia Leni Reifenstahl. To ona, bodaj jako pierwsza, nobilitowała ciało sportowca, ukazując go na swoich zdjęciach z całym jego pięknem; bólem i radością. Seria jej obrazów z igrzysk w Berlinie jest już kanonem w historii sztuki. Ale Leni romansowała z Adolfem i na ulicy Pod Lipami jej nie ma.

Wciąż uważam, że to ważne, by pamiętać i tę historię: i Owensa, i Leni. Amerykanie startują w Berlinie z napisem JO na koszulkach. To w hołdzie Owensowi. Ale nawet to skradł im Bolt. Właśnie poprzez historię.

Podczas kontrowersyjnych igrzysk A.D. 1936 Adi Dassler przyszedł do Owensa i zaoferował mu sponsoring. Po raz pierwszy ktoś chciał płacić Murzynowi za bieganie. Adidas na Owensie wypłynął na szerokie wody, ale z firmy odszedł brat Adiego – Rudi. I założył Pumę. A kto sponsoruje dziś Bolta? No dobrze, może nie ma was w Berlinie i nie widzicie tych ramion z gąbki przyczepionych do setek pleców kibiców, którzy chcą podkreślić swoją miłość do Usaina. Ramiona na wzór strzelającego z łuku Jamajczyka zrobiła Puma, która płaci mu miliony dolary za bieganie w ultralekkich złotych trzewikach. I tak jak wówczas Adidas, firma robi na tym złoty biznes. 1,5 mln dol. rocznie kontraktu, zdaniem specjalistów, jest genialnym interesem. Puma, aby dotrzeć ze swoją marką do tylu ludzi co Bolt, bijąc rekordy, musiałaby wydać 990 mln dol.! A Usain jak gdyby nigdy nic mówi, że czuje w powietrzu duch Owensa i zmieni historię w Berlinie, tak jak robił to 63 lata temu Jesse.
Poczekajcie na najlepsze! Owens, zdobywając w Berlinie złote medale mistrzostw świata na 100 i 200 m, miał 22 lata. Bolt, stając na podium w niedzielę, miał jeszcze... 22 lata (23 będzie miał w piątek). Rekord świata Owensa wynosił 10,2. Pierwszy bieg na 100 m w dużych zawodach Bolta zakończył się wynikiem 10,03.

Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub [

www.prasa24.pl

](http://www.prasa24.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Władze Berlina powinny już szukać ulicy dla Bolta - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto