Mamy w Polsce kolejny sezon protestmarszów. Kilka lat temu marszami protestowaliśmy przeciw bandytyzmowi na ulicach.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Teraz przeciw dopalaczom. Pod koniec tygodnia w Jarocinie maszerowali przeciwnicy legalnych zamienników nielegalnych narkotyków, w środę pójdą w Olkuszu. W lipcu w Nowym Targu 300 osób z różańcami w rękach przeszło po mszy od kościoła do kościoła, zatrzymując się przed sklepami, gdzie sprzedawane są dopalacze.

Polacy dostrzegli problem ostrzej w czerwcu, kiedy w Łodzi po zażyciu dopalacza zmarł 20-latek. Łódź stała się nawet centrum kampanii przeciw legalnym środkom odurzającym. Z udziałem Marcina Gortata powstał antydopalaczowy klip.

Tymczasem im głośniejsze są protesty i medialny szum, tym łatwiejszy dostęp do odurzających substancji. Rok temu było w Polsce niespełna 50 sklepów, teraz jest już ich ponad 500! Zresztą w czasach powszechnego Internetu liczba placówek pod konkretnym adresem nie ma większego znaczenia. Wirtualne sklepy z "towarem" same wpychają się na ekran komputera. Wystarczy wybrać, a kurier dostarczy dopalacz.

Mamy do czynienia z podobnym zjawiskiem, jak w latach 80. Im mocniej media walczyły z makowym "kompotem" i uświadamiały młodzież, że to zabija, tym bardziej problem narkomanii narastał. Dowodzi to, że w walce z legalnymi narkotykami wszelkie akcje anty, nawet te z mszami, księżmi i różańcami, pomagają jak umarłemu kadzidło.

Tuż po śmierci młodego łodzianina minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski przedstawił w Łodzi proponowane zmiany prawa, mające na celu skuteczniejszą walkę z dopalaczami. Na razie zakazy są skuteczne jak zawracanie kijem Wisły. Na ogłupiacze zakazane od najbliższego wtorku, sklepy mają już legalne zamienniki!

Lokalne zakazy produkcji i handlu dopalaczami wydawane przez samorządy, np. w Zgierzu czy powiecie wschodnim łódzkim, są unieważniane przez wojewodę jako niezgodne z prawem. W tej sytuacji obywatelskie protestmarsze są miarą bezradności społeczeństwa w walce ze zjawiskiem, którego większość nie akceptuje. Są też dobitnym świadectwem nieróbstwa polityków i ich całkowitego oderwania od codziennej rzeczywistości. 460 posłów i 100 senatorów nie ma głowy do takich pierdół, jak dopalacze; pewnie wszyscy główkują, jak sprawę krzyża rozegrać na swoją korzyść.

Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!