Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieczór Dalekowschodni w łódzkim AOIA w ramach Festiwalu Łódź Miastem Kobiet

Łucja Cymkiewicz
Grzegorz Gałasiński
W ramach tegorocznego Festiwalu Łódź Miastem Kobiet odbędzie się Wieczór Dalekowschodni. We wtorek, 2 czerwca, od godziny 18:00 będzie można wziąć udział w wydarzeniach przybliżających kulturę Japonii. Wstęp na każde z nich jest nieodpłatny. Wszystkie odbędą się w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych przy ul. Zachodniej 54/56.

W ramach Wieczoru Dalekowschodniego swoją twórczość przedstawią m.in. studentki Łódzkiej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej im. Leona Schillera. Pochodząca z Japonii, Eri Mizutani, zaprezentuje dwie etiudy : „Niewidomi” i „Zostanie tylko pragnienie”. Potem odbędzie się wywiad z autorką. Swoje prace pokaże też Monika Dębińska – studentka PWSFTviT z Wielkiej Brytanii. Zbiór zatytułowano „Londyn – Warszawa – Łódź”.

Wśród atrakcji wieczoru znajdzie się też 15-minutowy pokaz tradycyjnego tańca japońskiego.

Japońska sztuka tańca dzieli się na dwa główne nurty : Mai oraz Odori. Mai wywodzi się z kapłańskich tradycji tańca ku czci bogów. Odori był tańcem radosnym, którego tematem była afirmacja życia ludzkiego.

Japoński taniec tradycyjny jest ściśle związany z teatrem. Najważniejsza jest w nim fabuła – tancerze odgrywają konkretne role, nie raz wcielając się w kilka postaci. W tańcu japońskim dostrzec można specyficzną dynamikę ruchu. Emocje są wyrażane za pomocą subtelnych, delikatnych gestów. Tancerze często naśladują lot ptaka lub motyla, (nie odrywając przy tym stóp od podłoża). Liczy się płynność ruchu i przekazanie za ich pomocą odpowiednich treści.

Podczas Wieczoru Dalekowschodniego, miłośnicy kultury Kraju Kwitnącej Wiśni będą mogli wziąć udział w pokazie gry na koto w wykonaniu Anny Krzysztofiak z Filharmonii Łódzkiej. Koto jest narodowym instrumentem japońskim, który został sprowadzony z Chin ok. VII/VIII wieku. Jest instrumentem szarpanym, posiada 13 strun jednakowej długości. Do gry na koto potrzeba aż trzech plektronów (przyrządów do szarpania strun). Każdy z nich zakładany jest na inny palec : kciuk, palec wskazujący i palec środkowy. Koto ma ok 200 cm długości i 30 cm szerokości. Grający siada obok instrumentu leżącego na podłodze. Pokaz gry na koto będzie trwał ok. 30 minut.

Dla osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat kultury Japonii, świetną propozycją będzie spotkanie z Ewą Tomporek-Fukuoką pt. „Kobieta w Japonii – mity i stereotypy”.

Ewa Tomporek-Fukuoka ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim, studiowała też wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1985-1991 mieszkała w Japonii. Tam narodziła się jej fascynacja kulturą i sztuką tego kraju. W łódzkim AOIA podczas Wieczoru Dalekowschodniego będzie można obejrzeć obrazy autorstwa Ewy Tomporek-Fukuoki. Artystka maluje techniką olejną, jej ulubionym motywem są japońskie ogrody. Wystawa nosi tytuł „Japońskie fascynacje”.

Wśród atrakcji wieczoru znajdzie się też kaligrafia imion po japońsku. Osoby, które chcą zobaczyć jak wygląda ich imię w języku japońskim, zaspokoją swoją ciekawość w Centrum Językowym B.J Language Centre.

Zobacz więcej:

Festiwal Łódź Miastem Kobiet 2015 - kilka słów o wydarzeniu

Festiwal Łódź Miastem Kobiet 2015 - pierwszy dzień wydarzenia [ZDJĘCIA]

Spektakle DekAmore i Demon Stróż podczas Festiwalu Łódź Miastem Kobiet

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto