18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wchodzi nowe prawo przeciwko prześladowcom

Marta Paluch
archiwum
Jeśli jesteś nękany SMS-ami, telefonami, mailami - od poniedziałku będziesz mógł ścigać swojego prześladowcę. Wchodząca w poniedziałek w życie nowelizacja prawa mówi, że "kto uporczywie nęka inną osobę, wzbudza u niej poczucie zagrożenia lub istotnie narusza prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat".

Zobacz także: Kraków: rencista nie dostanie 300 tys. zł za 9 miesięcy w celi

Jeśli przez te działania ofiara podejmie próbę samobójczą, maksymalna kara wzrasta do 10 lat. Nękanie może mieć bardzo różne postaci. Anna Brynkus z Krakowa opowiedziała nam o mężczyźnie, który przez rok nagabywał ją w jej prywatnym mieszkaniu.

- Wsuwał mi w drzwi karteczki, na których pisał "jesteś piękna, ślicznotko, zadzwoń". I podawał numer telefonu. Potem dzwonił do drzwi i uciekał. Czułam się zagrożona, bałam się wyjść z domu - opowiada.
Pewnego razu nie uciekł i nękana próbowała mu przemówić do rozsądku. Mówiła, że jest w związku z innym partnerem. Odpowiedział jej, że nie daje mu wyboru i nadal będzie wkładał jej kartki w drzwi. Pokrzywdzona nie poszła na policję.

- Miałam nadzieję, że mu się znudzi. Poza tym nie chciałam wypełniać mnóstwa papierów tylko po to, żeby usłyszeć, że takie zachowanie nie podpada pod żaden paragraf- wspomina. Tak było w opisywanym przez nas przypadku 26-letniej Marty z Krakowa, której jej gnębiciel wysyłał obsceniczne filmy z własnym udziałem i groził w mailach śmiercią. Nękanie trwało cztery lata, a warszawska prokuratura umorzyła sprawę. Teraz już by nie mogła tak zamknąć sprawy.

- Nowe przepisy umożliwiają ściganie stalkerów. Kto czuje się zagrożony, może iść na policję lub złożyć doniesienie do prokuratury - mówi Piotr Kosmaty z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. Radzi, by zbierać dowody nękania - SMS-y, maile. Nawet jednak jeśli ich nie mamy, to nie przekreśla szans na ściganie sprawcy. Śledczy mogą takie dane wydobyć od operatorów sieci. Opisywana nowelizacja zmienia też zapis regulujący kwestię orzekania przez sąd środków karnych, m.in. zakazu kontaktowania się i zakazu zbliżania się do ofiar.

Można te środki teraz stosować w przypadku stalkingu. Do tej pory było to możliwe tylko w nielicznych przypadkach, m.in. w przypadku przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, na szkodę małoletniego.

Ministerstwo Sprawiedliwości przy przygotowywaniu nowych przepisów zleciło wykonanie badań dotyczących stalkingu . Zbadano 10 tys. osób.

Okazało się, że 9,9 proc. badanych było ofiarą tego typu przestępstwa. Co trzecia ofiara obawiała się przez to wyjścia z domu, co dziewiąta miała myśli lub próby samobójcze, co piąta - ataki paniki. Kilkanaście procent ofiar zadeklarowało, że w wyniku uporczywego nękania utraciło lub zmieniło pracę, a niemal 10 proc. musiało się wyprowadzić z mieszkania.

Co to stalking?

Inaczej uporczywe nękanie, np. przez:
plotki, oszczerstwa, również na forum publicznym np. w internecie
groźby, szantaż
głuche lub obsceniczne telefony
bombardowanie mailami i SMS-ami z groźbą, szantażem lub niechcianymi wyznaniami
niszczenie rzeczy
niechciany dotyk
śledzenie, wystawanie pod domem ofiary

Uwaga! Nowy konkurs! Odpowiedz na pytanie i wygraj bilet do kina ARS

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Wszystko o Euro2012 na**www.drogadoeuro2012.pl**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto