Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walki sumo w pasażu Schillera

Redakcja
Około 200 młodych sumitów przyjechało do Łodzi na pierwszy Sumo Day.

W Sumo Day biorą udział 14 latkowie i młodsi. Najmłodsi zawodnicy mają po 12 lat. - Dzieciaki są z klubów sportowych, w których na co dzień trenuje się zapasy - mówi Marcin Zalewski, jeden z organizatorów Sumo Day. - Traktują sumo jako dodatkową dyscyplinę, jako dodatkowy zastrzyk adrenaliny. Sumo w Polsce raczkuje, jest na początkującym poziomie więc kluby zajmujące się sumo profesjonalnie można policzyć na palcach jednej ręki. Dzięki temu, że zostały adoptowane kluby zapasów, mamy na tych zawodach około 200 dzieci - tłumaczy Zalewski.

Trochę inne sumo

- To jest europejska odmiana sumo. W Japonii kulturowo uwarunkowane jest, że kobieta nie może wejść na matę, a u nas walczą dziewczyny - opowiada Zalewski.
- Wielkich i ciężkich sumitów pamiętamy głównie z walk oglądanych w telewizji, gdzie pokazywano sumo japońskie - tłumaczy Piotr Górski, trener UKS Atleta, na swoim koncie ma m.in tytuł mistrza polski w sumo. - Tu uprawiamy sumo amatorskie gdzie te przepisy są inne. Polega to przede wszystkim na tym, że tu jest podział na kategorie wagowe i każdy może się sprawdzić z równymi sobie - dodaje Górski.

Sumici rywalizują w 10 kategoriach wagowych - od 32 do 85 kilogramów. W odróżnieniu do zawodowców, oprócz typowego dla sumo pasa, niektórzy ubrani są w kostiumy zapaśnicze, ale to jedyne odstępstwo od reguł. W przerwie między walkami można zobaczyć pokazy wschodnich sztuk walki: muay thai, kendo, ju jitsu, zapasy, taekwondo.

Siła to nie wszystko

- Wbrew pozorom nie tylko siła się tu liczy - tłumaczy Górski. - Przede wszystkim potrzebna jest zwinność i spryt. Trzeba umieć wykorzystać nie tyle swoją siłę ale siłę przeciwnika - wylicza. Podkreśla, że zawodnik sam musi wyczuć kiedy zejść z lini natarcia i kiedy ma zrobić unik. - Dlatego sumo wyrabia ogólną sprawność. Jest to szczególnie dobre dla młodych dzieci bo nie jest to dyscyplina kontuzjogenna i mocno techniczna - mówi Górski. - Tu każdy nawet z niewielkimi umiejętnościami może zmierzyć się z tymi lepszymi. Często się zdarza, że i słabsi mogą wygrać przez swój spryt i wrodzony talent - przekonuje Górski.

- Sumo, zapasy do są takie dyscypliny, które działają na pełny rozwój człowieka - tłumaczy Zalewski. - Jeżeli ktoś z tych dzieciaków zdecyduje kiedyś, że sumo mu się już nie podoba, może spokojnie próbować swoich sił w każdej innej dyscyplinie sportu. Po sumo będzie przygotowany pod względem motorycznym, gibkościowym i sprawnościowym - wylicza.

Podczas Sumo Day walki trwają po 30 sekund. O wynikach rozstrzygają sędziowie z Polskiego Związku Sumo. - Przyjechali do nas z różnych stron polski. Od tej strony prowadzenia zawodów oni decydują o wszystkim - mówi Zalewski. Organizatorzy zapowiadają kontynuację imprezy.

Czytaj także:
- Wakacje 2010: zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży w Łodzi
- Strefa Zdrowia zapanuje w Parku 3-go Maja
- Akcja "dopalaczom mówimy nie" właśnie wystartowała


Zobacz też na MM Łódź

.


Dołącz do nas na:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto