Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje w siodle i nie tylko

Redakcja
Na trasie Łódzkiego Szlaku Konnego znajdziemy zarówno piękny pałac w Walewicach...
Na trasie Łódzkiego Szlaku Konnego znajdziemy zarówno piękny pałac w Walewicach... archiwum
Wakacje już za pasem. Letnia aura i przygoda wzywają do aktywnego wypoczynku. To doskonała pora, by wybrać się na Łódzki Szlak Konny, na którym na turystów czeka końska dawka przygody. Powstająca od września 2010 r najdłuższa trasa konna w Europie jest już w części przygotowana do przyjęcia miłośników konnych wędrówek i tych, którzy chcą aktywnie spędzić wakacje.

Niemożliwe? A jednak!
Wielu osobom trudno uwierzyć, że na terenie województwa łódzkiego istnieje szlak o długości 1.817 km. A jednak to prawda.

Dwie pętle, zewnętrzna, licząca 1.461 km okalająca region z trzema wiodącymi ośrodkami w Walewicach, Gajewnikach i Bogusławicach oraz wewnętrzna, o długości 356 km, wyznaczona wokół aglomeracji łódzkiej, przebiegająca przez Dłutówek, Wolę Żytowską, Ma-daje Stare, Rosanów, Kotowice, Bratoszewice, Cesarkę, Tadzin, Przanowice i Tuszyn. Obie pętle podzielone są na 67 odcinków.

- Mała pętla jest już w całości oznakowana. Znakowanie dużej zmierza ku końcowi - mówi Piotr Wandachowicz, kierownik projektu. Na trasie szlaku jest prawie 200 ośrodków jeździeckich, które są czynne i można już z nich korzystać. Na Portalu Turystyki Aktywnej "W siodle" www.wsiodle.lodzkie.pl dostępne są dane kontaktowe wszystkich ośrodków oraz opis świadczonych przez nie usług. Na portalu można również, nie wychodząc z domu, zaplanować swoją wycieczkę po Łódzkim Szlaku Konnym.

Dokąd na szlak?
- W tej chwili najciekawszym odcinkiem szlaku, który jest już gotowy do obsługi turysty konnego, jest trasa biegnąca od Uniejowa aż do Napoleonowa, położonego koło Góry Kamieńsk.

Odcinek ten oferuje turystom możliwość wypoczynku i rekreacji oraz poznawania bogactwa przyrodniczego, kulturalnego i historycznego okolicznych terenów. - Dzięki przystosowaniu szlaku do turystyki indywidualnej i grupowej, na przykład rodzinnej, każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Jest on bowiem przystosowany zarówno do obsługi "solistów", jak i większych lub mniejszych grup. Osoby, które jeszcze nie potrafią jeździć konno, mogą wynająć wozy typu western lub bryczki - mówi Piotr Wandachowicz.

Na odcinku od Uniejowa do Napoleonowa na turystów czeka wiele atrakcji. Już w samym Uniejowie obowiązkowym punktem programu turystycznego jest zamek, wybudowany w latach 1360-1365, na miejscu starej, drewnianej warowni.

Inicjatorem budowy zamku był arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki, jeden z najbliższych współpracowników króla Kazimierza Wielkiego.

Uniejów jest także znany z basenów termalnych, które mogą stanowić wytchnienie i doskonałą formę relaksu dla strudzonych turystów i jeźdźców. Położone tuż obok uniejowskiego zamku termy pozwalają połączyć relaks i zwiedzanie. Zwłaszcza że na miłośników historii rycerskich czekają atrakcje Kasztelu Rycerskiego, gdzie można wziąć udział w Akademii Rycerskiej i nauczyć się strzelać z łuku, rzucać włócznią oraz posiąść umiejętność fechtunku.

Nie tylko konno
Łódzki Szlak Konny ma charakter interdyscyplinarny. Przecina on inne szlaki turystyczne, m.in. kajakowy, rowerowy i pieszy. I tak, w pobliżu szlaku znajduje się Zbiornik Jeziorsko położony na rzece Warcie, znakomicie nadającej się do spływów kajakowych. W czasie odpoczynku od siodła można spróbować tu turystyki wodnej.

Na trasie Łódzkiego Szlaku Konnego znajduje się siedem parków krajobrazowych. Warto tu wspomnieć o Parku Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki, gdzie występuje największa koncentracja elementów przyrodniczych, ale także historycznych i kulturowych. Na obszarze parku można znaleźć zabytkowe kościoły, kapliczki, dworki szlacheckie, młyny i spichlerze. To doskonale miejsce nie tylko do uprawiania jazdy konnej, ale także wycieczek pieszych i rowerowych. W pobliżu Napoleonowa znajduje się kompleks Góra Kamieńsk, gdzie można skorzystać z wytyczonych ścieżek rowerowych. Dla spragnionych adrenaliny do dyspozycji są tory kartingowe oraz saneczkowe.

Informacje na szlaku
W ostatnim czasie do dyspozycji turystów na odcinku Uniejów-Napoleonów zostały oddane punkty informacji turystycznej m.in. w Uniejowie, Stemplewie, Buczku i Gajewnikach.

Punkty są wyposażone m.in. w komputer, drukarkę, skaner i faks. Turyści mogą więc wydrukować sobie trasę swojej wycieczki a także ściągnąć na telefon komórkowy mapę szlaku oraz aplikacje nawigacyjne GPS, dzięki którym będzie można skorzystać z gotowych tras lub tworzyć własne. Oprócz tego w punktach informacji można zasilić baterię za pomocą uniwersalnej ładowarki. Ułatwieniem dla podróżujących po Łódzkim Szlaku Konnym są tablice kierunkowe i informacyjne, które kierują turystów do ośrodków jeździeckich oraz najważniejszych i polecanych atrakcji turystycznych.

Już dziś warto wejść na portal www.wsiodle.lodzkie.pl i zaplanować własną podróż Łódzkim Szlakiem Konnym. Bez względu na to, jaką formę aktywności wybierzemy, trasa stwarza możliwości aktywnego wypoczynku dla każdego turysty.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto