Centrum Pruszcza Gdańskiego i kompleks Kaszubskie Oko w Gniewinie zyskały wysoką ocenę w oczach osób, które zajmują się projektowaniem. Towarzystwo Urbanistów Polskich wyróżniło władze Pruszcza i Gniewina w konkursie na ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Centrum Pruszcza Gdańskiego i kompleks Kaszubskie Oko w Gniewinie zyskały wysoką ocenę w oczach osób, które zajmują się projektowaniem. Towarzystwo Urbanistów Polskich wyróżniło władze Pruszcza i Gniewina w konkursie na "Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną w Polsce". W konkursie organizowanym przez TUP i odbywającym się pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury wzięły udział projekty z całej Polski.
- Każde takie wyróżnienie jest dla mnie zaszczytem - mówi Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego. - Zagospodarowanie tej części miasta trwało ponad dziesięć lat. To, że nowy układ ulic i ich wystrój zyskał uznanie u mieszkańców oraz w oczach urbanistów jest w dużej mierze zasługą architekta, Ilony Nitki, kierownika Referatu Planowania i Rozwoju. Podobają mi się jej projekty i jeśli chodzi o wystrój miasta, jest ona dla mnie niekwestionowanym autorytetem.

Tam, gdzie dziś jest Aleja Księdza Waląga, czyli deptak z fontannami, odwiedzany chętnie przez matki z dziećmi, jeszcze dwadzieścia lat temu była jednostka wojskowa. Wokół stały szopy na węgiel mieszkańców budynków komunalnych oraz wychodki. Miasto w niewielkiej części było wtedy skanalizowane. Widok uzupełniały parterowe baraki, gdzie znajdowały się siedziby rejonowych i innych urzędów. Dzięki dobremu projektowi i konsekwentnemu działaniu udało się te tereny przeobrazić w miejsce rekreacji dla mieszkańców.

Z kolei w Gniewinie na niezagospodarowanych terenach zbudowano wieżę widokową, ze szczytu której widać jezioro Żarnowieckie, morze i zbiornik elektrowni wodnej. Na kilku hektarach precyzyjnie zagospodarowanego terenu co roku powstają nowe atrakcje: makiety dinozaurów czy zamek piratów dla dzieci. W przyszłości obok wieży na powstać wielki park rozrywkowo-turystyczno-naukowy.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 3 września w Poznaniu.Oni decydowali
Wśród szerokiego grona ekspertów oceniających zgłaszane przedsięwzięcia znalazły się władze Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz przedstawiciele Związku Miast Polskich, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Izby Architektów i Izby Urbanistów. Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie Towarzystwa Urbanistów Polskich: www.tup.org.pl
Dodajmy, że obecnie trwa konkurs "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2009". Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 sierpnia 2009 r. Szczegóły są dostępne na portalu Wrota Pomorza.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!