Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Łodzi zaczyna brakować księży

Matylda Witkowska
Krzysztof Szymczak
Tylko siedmiu kandydatów wstąpiło do łódzkiego seminarium duchownego. W parafii w Parzęczewie po raz pierwszy od 50 lat nie ma wikariusza.

Zakończył się nabór do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W tym roku studia rozpocznie tu siedmiu mężczyzn. Nowi klerycy mają od 19 do 27 lat. Najpierw czeka ich wyjazd integracyjny, a z początkiem października zaczną naukę w seminarium. W ciągu sześciu lat zdobędą tytuł magistra teologii i kapłańskie święcenia prezbiteriatu.

Kandydatów na księży w archidiecezji łódzkiej jest wyjątkowo mało. Jeszcze rok temu naukę w seminarium zaczęło 12 alumnów, dwa lata temu było ich 13. Podobnie było w Łodzi we wcześniejszych latach.

Słabo z powołaniami jest też w diecezji łowickiej. Do tej pory na pierwszy rok zgłosiło się tylko dwóch kandydatów. Rok temu było ich pięciu. Jednak rekrutacja trwa do 15 września, jest więc nadzieja, że ktoś jeszcze dołączy.

Chrzest Świadków Jehowy 2017 w Atlas Arenie [ZDJĘCIA, FILM]

Obecne, skromne już szeregi kandydatów prawdopodobnie nie doczekają do święceń. Zwykle w czasie nauki rezygnuje co trzeci kleryk. Za sześć lat święcone będą pojedyncze osoby.

Nieco lepiej jest w diecezjach na obrzeżach naszego regionu. W częstochowskiej przyjęto już dziewięciu kandydatów, we włocławskiej tylko w pierwszej rekrutacji - ośmiu. W diecezji radomskiej już jest 19 kandydatów, seminarium spodziewa się ich ponad 20.

Diecezje łódzka i łowicka od lat mają mniej kleryków. Dwa lata temu w diecezji łódzkiej jeden kleryk przypadał na 26 tys. wierny, w diecezji łowickiej - na 22 tys. Dla porównania, w diecezji białostockiej te proporcje wynoszą 1 na 5 tys.

Jeszcze osiem lat temu w regionie łódzkim kleryków było dużo więcej. W diecezji łódzkiej jeden przypadał na 11 tys. wiernych, w łowickiej - na 19 tys. katolików.

- Biskupi mają świadomość zmniejszającej się liczby powołań - przyznaje ks. Piotr Karpiński, rzecznik prasowy diecezji łowickiej. - Odpowiadamy na to modlitwą - zapewnia.

Młodzi przeszli ulicami Łodzi w marszu dla Jana Pawła II [zdjęcia]

Ponadto od kilku lat w regionie łódzkim mówi się o braku księży. Na emeryturę odchodzi więcej kapłanów niż jest wyświęcanych. W tym roku w diecezji łowickiej wiek emerytalny osiągnęło pięciu księży, wyświęcono dwóch. Trzy lata temu nie było żadnego święcenia. Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, w archidiecezji łódzkiej przez pięć lat ubyło dziesięciu księży. Ostatnio było ich 578.

Są więc parafie, które z powodu braków kadrowych mają zmniejszaną obsadę. Na przykład w Parzęczewie w pow. zgierskim po raz pierwszy od 50 lat nie ma wikariusza. Od 1 września opiekę duszpasterską sprawuje tam sam proboszcz.

Nadal jednak naszemu regionowi daleko jest do diecezji gnieźnieńskiej. Tam w ubiegłym roku z powodu braków kadrowych pięciu proboszczów obsadzono jednocześnie na... dwóch parafiach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto