Urzędnicy i straż miejska zaostrzą wojnę z nielegalnym handlem z pudeł

Urzędnicy i straż miejska zaostrzą wojnę z nielegalnym handlem z pudeł (© fot. Krzysztof Szymczak)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Łódzcy urzędnicy zaostrzą walkę z handlarzami, sprzedającymi tanie towary z pudeł na ulicach.

Reprezentacja łódzkiego magistratu właśnie wróciła z Warszawy, gdzie podglądała, jak skutecznie walczyć z handlem pudełkowym. Rozwiązanie sprawdzone już w stolicy jest dość drastyczne, ale - jak zapewniają warszawiacy - przynosi skutek. Dlatego zostanie zastosowane także w Łodzi.

Szczegóły szkolenia w Warszawie magistrat trzymał w tajemnicy. Dopiero w środę opowie o nich na specjalnie zwołanej konferencji. Nam już wcześniej udało się je ustalić.

Jak będzie wyglądać walka z pudlarzami? Urzędnik, który dostanie sygnał o nielegalnym handlu na ulicy, najpierw wyda sprzedającemu ostrzeżenie. Handlarz będzie miał 15 minut, by spakować towar i odjechać. Jeśli tego nie zrobi, urzędnik w asyście straży miejskiej zacznie rekwirować towar. Odebrane handlarzom przedmioty trafią do magazynów, wynajętych przez miasto. Właściciel będzie mógł je odzyskać, ale jeśli przedstawi faktury, potwierdzające, że towar jest jego własnością. Do tego będzie musiał zapłacić za przechowywanie przedmiotów oraz mandat do 500 zł za handlowanie w miejscu do tego niewyznaczonym.

Stołeczni urzędnicy działają na podstawie artykułu 343 kodeksu cywilnego, według którego urzędnik miejski jako właściciel terenu ma prawo przywrócić na nim stan poprzedni, czyli sprzed nielegalnego zajęcia. Rekwirować towar może tylko urzędnik. Strażnik miejski będzie się tylko przyglądać, bo nie ma do tego uprawnień. - To rozwiązanie stosujemy od czterech lat. Przynosi skutek - mówi Joanna Tymińska, dyrektor biura działalności gospodarczej i zezwoleń miasta stołecznego Warszawy. - Zdarza się, że handlarz rzuca się z pięściami na urzędnika. Wtedy wzywamy policję. Ostatnio jeden z krewkich handlarzy dostał wy rok w zawieszeniu za napaść na funkcjonariusza. Oprócz Łodzi, nasze rozwiązania chce wprowadzić Gdańsk.

Czytaj także

  Komentarze (43)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Litzmann (gość)

  W czasie suszy wiceprezydent Gdańska Lisicki polewał handlujących wodą ze szlaucha. Później się głupio tłumaczył, ale zdążył też samemu zostać polanym. Zobaczcie wideo:

  http://blip.tv/file/3903480

  nana (gość)

  Autorka Agnieszka Jasińska nie "przyłożyła" się do treści, szczególnie komentując art. 343 KC wprowadzając w błąd czytelników...a żartobliwie: czy urzędnik wg redakcji jako właściciel terenu (bzdura) powinien sprzątnąć kupki piesków aby przywrócić na nim stan poprzedni??? Teraz wiemy już gdzie dzwonić w takich sytuacjach...

  nana (gość)

  Całkowicie masz rację tylko wtedy "panowali" hitlerowscy okupanci a teraz swoi rządzący

  pepe (gość)

  margo, masz rację. ten gniot prawny komisarza sadzyńskiego powinien obrucić sie przeciwko niemu. jak ktoś tworzy prawo martwe to niech wexmie sie za coś innego. Nie wiem co umie pan sadzyński ale tworzenie miejscowego prawa mu wyraźnie nie idzie. Walczyć z pudlarzami jak najbardziej, ale tak aby potem nie przegrywać w sądach. Liczenie na to, że handlarze beda bali się iśc do sądu może skończyć sie porazką. I oby. Państwo prawa to państwo prawa. Nie mozna debilnym prawem walczyć z naruszaniem prawa. Taka postawa rozzuchwala tylko.

  AAA (gość)

  "Lepiej może zacząć łapać złodziei niż uczciwych handlarzy się czepiać? Dla niektórych to jedyna forma dochodu. Też trzeba takich ludzi zrozumieć..."
  ŻARTY SOBIE KOLEGO ROBISZ? ONI SA UCZCIWI? ONI SA BARDZO NIEUCZCIWI. UCZCIWI LUDZIE MUSZA WYNAJAC POMIESZCZENIE, OPLACIC JE, ZAPLACIC WSZYSTKIE PODATKI I JESZCZE ZAROBIC NA ZYCIE. A PUDLARZE TO ZWYKLI ZŁODZIEJE I OSZUŚCI. ZLIKWIDOWAĆ ICH! ODEBRAĆ TOWAR I WPIEPRZAĆ MANDATY NA MAXA!

  margo (gość)

  ale art.342 kodeksu cywilnego mówi\"Nie można samowolnie naruszać posiadania,chociażby posiadacz działał w złej wierze\",znaczy to mniej więcej,że nie można ruszać czyich rzeczy,bo prywatność w tym kraju od 1990 roku jest \"świętością\".Władze mogą jedynie wypisać mandat,bądż wniosek do sądu,ale naruszać posiadania nie może.Jedynie wyrok prawomocny sądu może coś zdziałać.Ja na miejscu tych handlarzy złożyłbym doniesienie do prokuratury o przekroczeniu uprawnień.

  sławek (gość)

  niech teraz pudlarze wynajmą sobie lokale i niech handlują po 5zł zobaczymy czy zarobią na wszystkie opłaty ile pociągną to będzie zdrowa konkurencja

  waldek (gość)

  tak to się robi w Gdańsku:

  http://www.fakt.pl/Wladze-miasta-przeganiaja-kupcow-woda,artykuly,77252,1.html

  misi (gość)

  Najlepiej żeby rozwinął się handel pokątny.Pani pod 15 ma ładne majtochy za 2 zł,pod 7 fajki po 6zet.małpka po2,5. Jak sprzedam rąbankę słoninę kaszankę to bimbru się też napije. Jak za okupacji uwaga łapanka każdy wieje gdzie się da , bogaci się opłacą u okupanta.

  . (gość)

  Lepiej może zacząć łapać złodziei niż uczciwych handlarzy się czepiać? Dla niektórych to jedyna forma dochodu. Też trzeba takich ludzi zrozumieć...

  ubawiony (gość)

  Proszę czytac ze zrozumieniem...rowniez jestem za tym samym...prosze przeczytac moje komentarze....
  Odnioslem sie do innej wypowiedzi....

  Emeryt (gość)

  Twoja ironia jest wynikiem Twego poziomu mnie i normalnym ludziom szajka przestępców łamiących prawo drażni . Niech handlują w miejscach dozwolonych i płacą podatki jak inni. wszyscy mamy równe prawa. nie dla hołoty i cwaniaków żyjących na koszt społeczeństwa.

  ubawiony (gość)

  co prawda nie jestem urzedasem...ale moze i Ty bys wziela lopate i zaczela cos dla tej szarej naszej Lodzi robic...a nie chrzanila glupot...co drugi Meksyk Ci pasuje??
  Chodniki Ci przeszkadzaja a brud i smieci na tych rozwalajacych chodniczkach nie przeszkadzaja Ci?? I zalne smierdzace towarzystwo sprzedajace z pudelkach tez Ci nie przeszkadza ??
  Pedantka sie znalazla....masakra....nie chcialbym miec takiej pedanteczki w chalupie....bleeeeeeee

  ubawiony (gość)

  jeszcze jedno....przy uwarunkowanich prawnych na dzien dzisiejszy...JEDYNĄ i skuteczną metoda jest : USTAWIENIE FUNKCJONARIUSZY STAZY MIEJSKIEJ W PUNKTACH GDZIE ODBYWA SIE HANDEL I NIEDOPUSZCZENIE HANDLUJACYCH DO ROZLOZENIA TOWARU!!!!
  Faktycznie trzeba sie nameczyc aby to zastowac?? Prawda Panie KOMENDANCIE SM ??