W Łodzi trwa boom na rynku mieszkaniowym. Najwięcej lokali kupowanych pod wynajem

Redakcja

Łódzki rynek budownictwa mieszkaniowego stale, dynamicznie się rozwija. W trakcie budowy jest 110 inwestycji deweloperów, którzy w najbliższych latach oddadzą 10 tys. mieszkań. Największym zainteresowaniem cieszą się lokale w Śródmieściu, gdzie zazwyczaj kupowane są mieszkania pod wynajem.

Urzędnicy łódzkiego magistratu zwracają uwagę na rosnącą dynamikę wzrostu na rynku nieruchomości zarówno biurowych, magazynowych i hotelowych. Wpływa to w naturalny sposób na rozwój budownictwa mieszkaniowego, bo pracownicy biur i osoby zatrudnione przy nowych inwestycjach pragną mieć swój kąt. Dlatego większość mieszkań na rynku pierwotnym skupują inwestorzy w celu wynajmu.

- Od 2017 roku notujemy boom na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Popyt rośnie o 10 proc. rocznie. W budowie są duże inwestycje z setkami mieszkań i małe, kameralne obiekty, w których znajduje się po kilka lub kilkanaście lokali. Kołem zamachowym jest Śródmieście, bo mało innych miast w kraju ma możliwość inwestowania w centrum - powiedział Michał Śmiechowicz, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Łodzi.

Urzędnicy powołują się na portal rentier.io, który przygotował pierwszy w Polsce ranking najbardziej dochodowych dzielnic, w których można najwięcej zarobić na wynajmie mieszkań. W pierwszej piątce znalazły się dwie dzielnice Łodzi: Śródmieście i Widzew. Zostały umiejscowione w doborowym towarzystwie gdańskiej dzielnicy Strzyża, warszawskiej Białołęki i wrocławskiej Fabrycznej. Ranking powstał na podstawie danych z 125 dzielnic i 247 tys. ofert z największych miast. Liderzy mieli największą stopę zwrotu z inwestycji (ROI). Strzyża miała 8,87 proc., Śródmieście 8,04 proc., a Widzew 7,90 proc. Średnia dla całej Łodzi według Home Broker i Open Finance jest znacznie niższa - 4,64 proc.

W najbliższym czasie na łódzkim rynku nieruchomości przybędzie 10 tys. mieszkań. Wiele z nich jest kupowanych pod wynajem dla osób, które przyjeżdżają spoza Łodzi do pracy w nowych biurowcach. Najemcy wybierają mieszkania jedno- lub dwupokojowe do 55 mkw. Dlatego deweloperzy budują obiekty pod takie zapotrzebowanie.

Przykładem firmy, która buduje mieszkania pod kątem inwestorów zamierzających wynajmować nabyte lokale jest Real Development Group. Inwestycja Neopolis powstaje przy Kopcińskiego 13/19, czyli w pobliżu uczelni i biur w Śródmieściu. Neopolis to dwa budynki. W pierwszym na sześciu piętrach znajdzie się 138 mieszkań jednopokojowych i dwupokojowych o powierzchni od 26 do 56 mkw. Drugi budynek będzie miał 11 pięter i 185 mieszkań od 31 do 101 mkw.

- W pierwszym sprzedaliśmy już 85 proc. mieszkań. Klienci lokują tam kapitał. Wśród nabywców jest wiele osób spoza Łodzi, którzy chcą wynajmować mieszkania. W drugim budynku poziom sprzedaży osiągnął już 40 proc. Tam lokale są większe i kupują je zazwyczaj osoby, które pragną się tam osiedlić - powiedziała Anna Mazij z Real Development Group.

Deweloperzy chcą inwestować w Śródmieściu w mieszkania pod wynajem nie tylko z racji wysokiej stopu zwrotu. Drugą przyczyną są wolne przestrzenie, które można zabudować w centrum Łodzi. Inne miasta nie mają takich powierzchni i tam budownictwo mieszkaniowe rozwija się na obrzeżach.

- Centrum Łodzi coraz bardziej się zacieśnia, ale ciągle przyciąga nowe inwestycje - mówi Anna Mazij. - Z analiz wynika, że inne miasta zwolniły tempo inwestycji, a łódzki rynek mieszkaniowy dynamicznie się rozwija.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE...

Specjaliści twierdzą, że koniunktury nie hamuje w Łodzi nawet wzrost ceny mieszkań na rynku pierwotnym.

- Jeszcze niedawno stawka powyżej 5 tys. mkw. w Łodzi była odstraszająca. Obecnie dobrze sprzedają się znacznie droższe mieszkania. Łódzkie stawki zbliżyły się do poziomu krajowego i nie są już tak drastycznie niskie w porównaniu z Warszawą - mówi Anna Mazij.

Z ostatniego raportu firmy OPG Property Professionals wynika, że średnia cena transakcyjna na łódzkim rynku pierwotnym wynosiła w połowi e zeszłego roku 5.212 zł za mkw i wzrosła w skali roku o 7 proc. Aż 70 proc. lokali było oferowanych do sprzedaży w ubiegłym roku w przedziale cenowym 4,5-5,5 tys. zł za mkw. Poniżej 4,5 tys. zł za mkw było dostępne tylko 2 proc. nowych mieszkań.

Najniższe średnie ceny ofertowe odnotowano na Górnej (5.023 zł za mkw). Najwyższe były w Śródmieściu (5.605 zł za mkw). Najdroższe projekty mieszkaniowe w centrum sięgały 7,9 tys. zł za mkw. Specjaliści OPG Property Professionals dostrzegają, że ceny transakcyjne były w zeszłym roku niższe od ofertowych o 2-3 proc.

Wśród największych inwestycji mieszkaniowych, które rozpoczęły się w ubiegłym roku i w dużej mierze będą zakończone w tym roku to dwa projekty firmy Atal: Apartamenty Drewnowska (pierwszy etap - 264 mieszkania, drugi etap - 199 mieszkań) i Pomorska Park (trzeci etap - 222 mieszkania). Kolejnymi dużymi inwestycjami są Osiedle Primo (pierwszy etap - 212 mieszkań), realizowane przez firmę Profbud oraz kompleks Senatorska 29 (238 mieszkań), budowany przez firmę Polnord.

Najwięcej inwestycji mieszkaniowych dotyczy Polesia. Tam znajduje się 27 placów budowy, a po zakończeniu tych inwestycji będzie dostępnych 2,2 tys. mieszkań. Na Bałutach prowadzonych jest 26 inwestycji, które powiększą rynek nieruchomości o 1,5 tys. mieszkań. Na Widzewie prowadzone są 23 budowy pod kątem 2,1 tys. mieszkań, a na Górnej 19 inwestycji dla 1,8 tys. mieszkań. W Śródmieściu powstaje 1,9 tys. mieszkań przy 16 budowach.

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

15.03.2019, 18:27

do andrie
Że są programy prospołeczne to bardzo dobrze, należy się tylko zastanowić czy są właściwie adresowane, po drugie taki transfer pieniędzy jest krótkotrwałym pobudzeniem koniunktury, nie zwiększając potencjału rozwojowego gospodarki nie ma szans na staly wzrost PKB w przyszłości.
13 emerytura to ewidentna korupcja polityczna w bezczelnym wydaniu, można było zwiększyć kwotę rewaloryzacji ale ta przecież była w marcu (planowana 3,26% - wypłacona 2,86%) i nie miałaby siły medialnej, redystrybuowana przez wyborami do PE nakręci nową kampanię tylko że nie rozwiąże problemów emerytów.
Tymczasem dobra koniunktura gospodarcza na świecie ratuje te ekscesy rozdawnictwa ale ekonomiści alarmują że oznaki recesji są coraz bardziej widoczne. Jeśli dojdzie jedynie do spowolnienia, rząd sięgnie głębiej do naszych kieszeni, jeśli będzie wstrząs może się skończyć druga Grecją.

15.03.2019, 16:11

andrie Chodzi o to że zawsze jest drugie dno .Fajnie że jest lepiej fajnie że jest 500 13 emerytura dotacje do książek . No ale nie pisz że kupujesz 10 mieszkań na wynajem bo tyle zarabiasz w Łodzi albo że masz z 500 a skoro w artykule piszą że kupują deweloperzy ( inwestorzy ) to znaczy że jest to prawdopodobnie przekręt żeby podnieść cenę m2 . Teraz mają być nowe spółki gzie Prezes będzie zagranicą i będzie takie artbi tyle że nic mu nie zrobisz bo np. usa ci go nie wyda . Może będzie kiedyś lepiej Lecz dzisiaj jest jak jest carpe diem

15.03.2019, 11:10

przestańcie totalne POmatoły POdjudzać i wszystko krytykować.pilnujcie lepiej swoich koalicjantów czyli pedalstwo i starych komuchów ha ha ha ha ha ....

15.03.2019, 10:33

przeczytałem te komentarze i zastanawiam się o co ludzie wam chodzi? przecież ślepy i głupi zobaczy,że ludziom teraz coraz lepiej się żyje.Pretensje masz Ewa,że jest program 500 plus,że ludzie mieszkania kupują,że stać ich na to,że innych stać na wynajem.jakiś darmozjad głupoty wypisuje,że jak jest dobrze to dlaczego jest tak źle? źle ci mało zarabiasz? to nie siedź przed komputerem tylko do roboty,pracy za fajne pieniądze jest tyle,że przerobić nie można.Wszyscy darmozjad nie strajkują,strajkują ci nieprodukcyjni,których utrzymujemy z naszych podatków.rządziło PO każdy za pierd...alał za 5-8zł za godzinę,oni mieli więcej to cicho siedzieli.ludziom się polepszyło,lepiej zarabiają,oni też oczywiście dostali podwyżkę,ale mniejszą i teraz mniej mają od niebudżetowca to strajkują podjudzani przez nierobów ze związków.to jest czysta polityka,żeby dołożyć rządzącym,żeby dorwać się do koryta.oczywiście każdy ma prawo do wyrażania swojego niezadowolenia,ale też odpowiem ci przypowieścią-umiesz liczyć licz na siebie,bo każdy jest kowalem swojego losu.

15.03.2019, 06:49

'godność pracownika i zarobki' - koń by się uśmiał, imprezę sponsoruje program 500

15.03.2019, 06:48

do darmozjada A to ciekawe że jakoś każdy strajkuje Niekończące strajki lekarzy ,sądowych pracowników cywilnych itd A jak powiedział klasyk "skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle " Nie jestem Peowcem Pisowcem Sldowcem Komuchowcem ani Eurokołchozowcem Skoro uważasz że jet BUM na Rynku i stać cię na kredyt to bierz Ale nie płacz za dwa lata jak mądrzy Frajerowicze ( frankowicze ) lub złociarze żeby ci Państwo z Moich Podatków do kredytu dopłacało bo cię ktoś oszukał biedactwo

15.03.2019, 06:46

do darmozjada A to ciekawe że jakoś każdy strajkuje Niekończące strajki lekarzy ,sądowych pracowników cywilnych itd A jak powiedział klasyk "skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle " Nie jestem Peowcem Pisowcem Sldowcem Komuchowcem ani Eurokołchozowcem Skoro uważasz że jet BUM na Rynku i stać cię na kredyt to bierz Ale nie płacz za dwa lata jak mądrzy Frajerowicze ( frankowicze ) lub złociarze żeby ci Państwo z Moich Podatków do kredytu dopłacało bo cię ktoś oszukał biedactwo

14.03.2019, 22:07

nie zrozumiałeś darmozjad,bo jesteś tępym peowcem. oczywiście,że w komunalnych będziesz nosił zarobki jak będziesz chciał nie swoje wynajmować.kup sobie na rynku własnościowe i wynajmuj,bo teraz jak widzisz jest boom na rynku to sobie kup.ludzi stać,bo im się lepiej powodzi,wracają zza granicy,lepiej zarabiają i już nie proszą się o pracę za 5 zł na godzinę jak za tych złodziei z platfusiarni,podniosła się godność pracownika i zarobki peowski matole.

14.03.2019, 21:06

PIS i PO to jedna partia a w Gdańsku jest 21 postulatów do dziś nie zrealizowanych A wy niedługo w komunalnych będziecie nosić zarobki jak będzie za dużo to wam dopłaty zrobią albo sobie kupicie nowe mieszkanie od tych deweloperów

14.03.2019, 21:02

Ale się ciśnienie podniosło wystarczy posłuchać radia a tam już o dopłatach do mieszkań na wynajem piszą .Więc myślicie że dla kogo będzie kasa ? Od kwietnia w Komunalnych będziecie dochody zanosić do admiistracji a jak przekroczycie limit to wam domiar doliczą albo kupicie se na wolnym rynku mieszkanko . Pis mie nie obchodzi jak PO wszystko jedna Partia z wałęsą na czele solidarność się nazywa a w gdańsku do dziś 21 postulatów nie zrealizowane .

14.03.2019, 20:39

darmozjad POdpisuje się jak jego partia darmozjadów i złodziei.

14.03.2019, 20:38

darmozjad POdpisuje się jak jego partia złodziei i darmozjadów ha ha ha ha ha....

14.03.2019, 20:14

darmozjad nie pitol

14.03.2019, 20:02

darmozjad, sam siebie świetnie oceniłeś, a od PiSu się odkiciaj, bo tylko oni realnie dają coś Polakom; piniendzy nie miał platfus, nie miał dla nas, bo dla swoich były pełne szuflady

14.03.2019, 18:26

Piniądze będą bo PIS ma zapłacić za wynajem sprowadzonym niewolnikom z krajów mało zarabiających Więc deweloper sam kupuje od siebie swoje mieszkania na wynajem . Dzięki temu wmawia Kupującemu że w bloku mieszkania idą jak świeże bułeczki i teraz 7 tysi za metr ma zapłacić a płaci za Dewelopera ( koszt metra w łodzi to 3-4 tyś za metr realny ) Taki przekręt . Banki kredytów nie dają bo jest nadmiar budynków PS Jakoś nie słychać żeby sprzedawali Lofty co niedawno Padały

14.03.2019, 16:41

faktycznie zesr.. chcą się ludzie. Co miesiąc wyjmuję ulotkę ze skrzynki "kupię mieszkanie w tym bloku za gotówkę". Często podpisują się imieniem albo "młode małżeństwo". Oczywiście żadne to małzeństwo tylko ludzie handlujący zawodowo nieruchomościami robią podpuchy.
Ceny m2 wzrosły mocno w ostatnich 5 latach Teraz to chyba ze 4500 zł za m2 to okazja.

14.03.2019, 16:19

Będzie płacz, zgrzytanie zębów i jazgot niech państwo pomoże.

14.03.2019, 10:49

dziwne to wszystko bo przecież ''pinindzy ni ma i nie byndzie''.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3