W Łodzi powstanie tunel średnicowy. Podpisano umowę na budowę

W czwartek, podpisana została umowa na budowę tunelu średnicowego w Łodzi. Koszt inwestycji to 1,6 mld zł. Zrealizuje ją konsorcjum Energopol Szczecin i PBDiM z Mińska Mazowieckiego.

Tunel średnicowy połączy Łódź Fabryczną z Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieńcem. Inwestycja ma zakończyć się w ciągu 48 miesięcy. Takie zobowiązanie wziął na siebie wykonawca inwestycji, czyli konsorcjum Energopol Szczecin i PBDiM Mińsk Mazowiecki.

W czwartek spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała umowę z wykonawcą. Wartość kontraktu to 1,6 mld zł. Podpisanie umowy odbyło się w podziemnej części dworca Łódź Fabryczna, gdzie obecnie kończą się tory kolejowe, a za kilkanaście miesięcy zacznie się wiercenie tunelu.

Tunel będzie miał dwie funkcje. Pierwsza o zasięgu ogólnopolskim, bo zapewni przejazd pociągów w każdym kierunku przez centrum Łodzi. To znacznie skróci czas przejazdu pociągów przez miasto. Druga funkcja to kolej miejska i aglomeracyjna. W tunelu zbudowane będą dwa przystanki: Łódź Centrum u zbiegu Zielonej, Kościuszki i Zachodniej oraz Łódź Manufaktura między Karskiego i Ogrodową. Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest już przygotowana do uruchomienie linii wahadłowych ze Zgierza przez tunel i Łódź Fabryczną do Łodzi Widzewa, a także z Pabianic przez tunel i Łódź Fabryczną do stacji Łódź Widzew. Pociągi będą kursowały co 8 minut.
- Rozpoczęcie tej inwestycji spowoduje, że dworzec Łódź Fabryczna uzyska sens, bo tunel zacznie pełnić rolę komunikacji miejskiej, a jednocześnie poprawi komunikację ogólnopolską - powiedział wicepremier Piotr Gliński zwracając uwagę, że wykonawcą inwestycji będą polskie firmy.

Tunel ma mieć ponad 7 km długości. Część od Fabrycznej o długości 3 km będzie dwutorowa. Następnie zbudowane zostaną cztery rozgałęzienia jednotorowe o długości prawie 4,5 km. Łącznie ułożonych zostanie 17 km torów kolejowych, w tym 11 km torów wewnątrz tunelu. Część tunelu będzie drążona tarczą wiertniczą, a część metodą górniczą lub odkrywkową.

Wideo

Marcin Bereszczyński opr. mm

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

03.01.2018, 18:20

Grzesiu ja zawsze mówiłam że ty jesteś realistą. Wsadzą nas wszystkich do pierdla i co z tego. Przekopałam ziemię na metr, trzeba będzie przekopię i na 5 metrów i wszyscy uciekniemy na wolność. Do Brukseli razem uciekniemy. Rudy mi obiecał, że załatwi nam azyl oraz jakąś robotę przy sprzątaniu wychodków w obozie dla uchodźców.

03.01.2018, 18:09

Antypisiorku zgłaszaj sobie do moderacji do woli, ale prawdy nie oszukasz!
A ty cenzorze mam do powiedzenia coś. Możesz sobie cieciu usuwać aż ci się znudzi, a ja ciągle będę ten link wklejał
https://img6.dmty.pl//uploads/201604/1459806648_ptp4ih_600.jpg

03.01.2018, 09:50

myślałeś antypisiorku nad jogą i medytacjami? To podobno pomaga na twoje problemy proktologiczne.
Oczywiście możesz też zrobić kolonoskopie.

02.01.2018, 23:31

Dobranoc.

02.01.2018, 20:01

Grzegorz z PO (gość)

W Nowym Roku prezydent Zdanowskiej oraz dyr. Grzegorzowi Nicie życzę aby prokuratura umorzyła postawione wam zarzuty. Wszystkim podejrzanym działaczom PO z woj. łódzkiego życzę abyście kłamiąc i zasłaniając się chronicznym brakiem pamięci cieszyli się nadal wolnością.
Tym wszystkim nieszczęśnikom z totalnej opozycji których wredna PiSowska władza wsadzi do więzień życzę wszystkiego najlepszego. Życzę pogody ducha, wytrwałości i dużo zdrowia w odbywaniu wieloletnich wyroków.
Nie martwcie się, my liderzy z PO będziemy z wami. Naprawdę uwierzcie mi, my też chcielibyśmy być na wolności z dziewczynkami a nie na więziennym wikcie.

01.01.2018, 15:19

Dobromił vel Uczony w Piśmie vel tw bolek , napisz co sadzisz o tym Piotrowiczu co w gębie zabrakło języka jałopie. Stary Morawiecki powiedział że ma duży kłopot że Piotrowicz jest przewodniczącym Komisji sprawiedliwości - to chichot historii

31.12.2017, 19:22

Ile lat jeszcze będą wałkować ten tunel? A może czekają na zagranicznego inwestora, który wykupi pół Łodzi?

30.12.2017, 19:25

kapusiów i zdrajców traktuje się z liścia i tak też dostał z liścia Boni od Korwina.

30.12.2017, 18:20

I dlatego Łódź umrze następne korki na wiele lat . Dlatego się wyprowadziłem z rodziną z Łodzi.

30.12.2017, 17:31

Szkoda że dworzec Łódź Widzew jest w tym pominięty mimo tego, że stanowi wylotówkę do Warszawy..

30.12.2017, 16:54

Europoseł PO Michał Boni w 1985 r. podpisał deklarację współpracy z SB, TW ZNAK nr rej. 54946. Boni wydał SB kilka tajnych drukarni, drukarze poszli do więzień a ich rodziny straciły pracę, ze strachu nikt ich nie chciał zatrudnić. Rodziny aresztowanych żyły w skrajnej biedzie. Boni donosił również na swych bliskich kolegów.
W Kongresie Liberalno-Demokratycznym Michał Boni kumplował się z Donaldem Tuskiem. Gdy Donald Tusk został premierem powiedział o współpracy Boniego z SB: "Boni powinien odpracować swe błędy, najlepiej w rządzie, bo jest taki zdolny". Bardzo zdolny w finansach był "Dziad" z Wołomina, zdolni też byli żołnierze gangstera "Baraniny". Czy oni też powinni odpracować w polskim rządzie swoje błędy?

30.12.2017, 15:34

A ktoś wcześniej mówił, że się nie da? Jaka to ich zasługa, skoro o tym tunelu mówi się w Łodzi od kilku już lat?
Psy szczekają, karawana jedzie dalej.. ;)

30.12.2017, 13:09

Bujda na resorach. 5 lat budowali dworzec i kawałek tunelu w otwartym terenie. Przy czym w budowie przeszkodziła tajemnicza soczewka wodna.
Teraz twierdzą, że przez 4 lata wybudują kilka kilometrów tunelu pod miastem. ROTFL

30.12.2017, 10:40

Za komuny szpiclowałem na kolegów do SB, za PO dorobiłem się majątku, teraz szkaluję, oczerniam i domagam się w Brukseli sankcji na Polskę. Wiem że jestem szpiclem i ohydną kanalią ale zrobię wszystko aby rząd PiS upadł.

30.12.2017, 06:14

I co, PiS doszedł do władzy i pokazał, że jednak można zrobić takie inwestycje... I co, może to zasługa PełO?

30.12.2017, 00:21

A co z tunelem dla pociągów dużych prędkości (KDP), których trasa nie pokrywa się z trasą średnicową ?

29.12.2017, 23:49

.
..
....
.......
.........
............

29.12.2017, 22:44

Już ktoś na tym forum polecał ci kupno maści na ból tylnej części ciała. Dołączam się do tego apelu z troską o tą część ciała, bo na stare lata będziesz musiał chodzić w pampersach.

29.12.2017, 20:34

Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą ukarania Polski.
Oto LISTA HAŃBY: Michał Boni, Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein, Danuta Hübner, Danuta Jazłowiecka, Barbara Kudrycka, Julia Pitera (wszyscy z PO).

16 listopada 2017 r. w PE szwedzka eurodeputowana Cecilia Wikström zaproponowała całkowicie nowy system azylowy dla imigrantów. Na państwa, które by odmówiły udziału w systemie relokacji nakładane byłyby WYSOKIE KARY FINANSOWE. Raport Wikström zakłada STAŁY, COROCZNY I AUTOMATYCZNY mechanizm relokacji imigrantów - bez żadnych limitów. Krótko mówiąc - propozycja Wikström zakłada DOKRĘCENIE ŚRUBY TAKIM KRAJOM JAK POLSKA czy inne państwa Grupy Wyszehradzkiej. W efekcie albo co roku przyjmowalibyśmy kilkadziesiąt tys. imigrantów, albo przed Polską pojawiłoby się widmo dużych kar finansowych.
Uwaga: Rada nie potrzebuje jednomyślności, by przyjąć reformę. Wystarczy większość kwalifikowana.

Parlament Europejski był „za”. Teraz Polskę czeka o wiele bardziej trudna, ciężka batalia z lewacką Brukselą.
Co ciekawe, aż 4 parlamentarzystów z Polski zagłosowało za tą propozycją!
Oto kolejna LISTA HAŃBY:
Michał Boni,
Danuta Jazłowiecka,
Róża Maria Gräfin von Thun und Hohenstein (wszyscy z PO) i
Janusz Zemke (SLD).
Pozostali europosłowie opozycji wstrzymali się od głosu.

ONI CHCĄ DOPROWADZIĆ DO UPADKU POLSKI !
ZA JUDASZOWE SREBRNIKI JAKIEMU PAŃSTWU ONI SŁUŻĄ ?

29.12.2017, 20:01

Popisz sobie ze swoim alterego Dobromiłem vel Uczonym w Piśmie , Dwóch takich samych świerków na pewno się dogada , sekciarzy z PISOBOLSZEWI

29.12.2017, 19:56

Ty ćwoku już dawno się zaorałeś ciemniaku z PISOBOLSZEWI, takie jak ty przygłup to mało szukać w Łodzi

29.12.2017, 18:56

idź lepiej na spacer. jestem litościwy nawet dla takich jak ty. żal mi cię jak się błaźnisz. są granice tzw. samozaorania.

29.12.2017, 18:19

to już chyba niczego nie zmieni w podbramkowej sytuacji plajtującego miasta. Koniec inwestycji przypadnie na koniec dotacji unijnych, przy prawdopodobnym maksymalnym dopuszczalnym poziomie zadłużenia, więc kasy może nawet na pompowanie wody z tuneli nie wystarczyć. Warto by pociągnąć do odpowiedzialności tych którzy budują ślepe dworce rodem z socrealistycznego koszmaru, a potem szukają dla nich alternatywy (alternatywy 4 najprędzej :)

29.12.2017, 13:16

Gdzie władze samorządowe?Sam PiS na dworcu!!!!

29.12.2017, 11:07

Moim zdaniem idealni to Witold Waszczykowski i Ryszard vel Richard Czarnecki z KORYTO+ PiS. Brzuchy tak duże, że wacka nie widzą. Mogą sobie wziąć do pomocy biskupa Dydycza. Powinni być objęci programem redukcji choroby zwanej lustrzycą (brzuchy tak wielkie, że penisów nie widać). W Solidarności Ziemi Łódzkiej też by się kilku znalazło.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3