W Łodzi powstanie tunel średnicowy. Podpisano umowę na budowę

W czwartek, podpisana została umowa na budowę tunelu średnicowego w Łodzi. Koszt inwestycji to 1,6 mld zł. Zrealizuje ją konsorcjum Energopol Szczecin i PBDiM z Mińska Mazowieckiego.

Tunel średnicowy połączy Łódź Fabryczną z Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieńcem. Inwestycja ma zakończyć się w ciągu 48 miesięcy. Takie zobowiązanie wziął na siebie wykonawca inwestycji, czyli konsorcjum Energopol Szczecin i PBDiM Mińsk Mazowiecki.

W czwartek spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała umowę z wykonawcą. Wartość kontraktu to 1,6 mld zł. Podpisanie umowy odbyło się w podziemnej części dworca Łódź Fabryczna, gdzie obecnie kończą się tory kolejowe, a za kilkanaście miesięcy zacznie się wiercenie tunelu.

Tunel będzie miał dwie funkcje. Pierwsza o zasięgu ogólnopolskim, bo zapewni przejazd pociągów w każdym kierunku przez centrum Łodzi. To znacznie skróci czas przejazdu pociągów przez miasto. Druga funkcja to kolej miejska i aglomeracyjna. W tunelu zbudowane będą dwa przystanki: Łódź Centrum u zbiegu Zielonej, Kościuszki i Zachodniej oraz Łódź Manufaktura między Karskiego i Ogrodową. Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest już przygotowana do uruchomienie linii wahadłowych ze Zgierza przez tunel i Łódź Fabryczną do Łodzi Widzewa, a także z Pabianic przez tunel i Łódź Fabryczną do stacji Łódź Widzew. Pociągi będą kursowały co 8 minut.
- Rozpoczęcie tej inwestycji spowoduje, że dworzec Łódź Fabryczna uzyska sens, bo tunel zacznie pełnić rolę komunikacji miejskiej, a jednocześnie poprawi komunikację ogólnopolską - powiedział wicepremier Piotr Gliński zwracając uwagę, że wykonawcą inwestycji będą polskie firmy.

Tunel ma mieć ponad 7 km długości. Część od Fabrycznej o długości 3 km będzie dwutorowa. Następnie zbudowane zostaną cztery rozgałęzienia jednotorowe o długości prawie 4,5 km. Łącznie ułożonych zostanie 17 km torów kolejowych, w tym 11 km torów wewnątrz tunelu. Część tunelu będzie drążona tarczą wiertniczą, a część metodą górniczą lub odkrywkową.

Wideo

Marcin Bereszczyński opr. mm

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

03.01.2018, 18:20

Grzesiu ja zawsze mówiłam że ty jesteś realistą. Wsadzą nas wszystkich do pierdla i co z tego. Przekopałam ziemię na metr, trzeba będzie przekopię i na 5 metrów i wszyscy uciekniemy na wolność. Do Brukseli razem uciekniemy. Rudy mi obiecał, że załatwi nam azyl oraz jakąś robotę przy sprzątaniu wychodków w obozie dla uchodźców.

03.01.2018, 18:09

Antypisiorku zgłaszaj sobie do moderacji do woli, ale prawdy nie oszukasz!
A ty cenzorze mam do powiedzenia coś. Możesz sobie cieciu usuwać aż ci się znudzi, a ja ciągle będę ten link wklejał
https://img6.dmty.pl//uploads/201604/1459806648_ptp4ih_600.jpg

03.01.2018, 09:50

myślałeś antypisiorku nad jogą i medytacjami? To podobno pomaga na twoje problemy proktologiczne.
Oczywiście możesz też zrobić kolonoskopie.

02.01.2018, 23:31

Dobranoc.

02.01.2018, 20:01

Grzegorz z PO (gość)

W Nowym Roku prezydent Zdanowskiej oraz dyr. Grzegorzowi Nicie życzę aby prokuratura umorzyła postawione wam zarzuty. Wszystkim podejrzanym działaczom PO z woj. łódzkiego życzę abyście kłamiąc i zasłaniając się chronicznym brakiem pamięci cieszyli się nadal wolnością.
Tym wszystkim nieszczęśnikom z totalnej opozycji których wredna PiSowska władza wsadzi do więzień życzę wszystkiego najlepszego. Życzę pogody ducha, wytrwałości i dużo zdrowia w odbywaniu wieloletnich wyroków.
Nie martwcie się, my liderzy z PO będziemy z wami. Naprawdę uwierzcie mi, my też chcielibyśmy być na wolności z dziewczynkami a nie na więziennym wikcie.

01.01.2018, 15:19

Dobromił vel Uczony w Piśmie vel tw bolek , napisz co sadzisz o tym Piotrowiczu co w gębie zabrakło języka jałopie. Stary Morawiecki powiedział że ma duży kłopot że Piotrowicz jest przewodniczącym Komisji sprawiedliwości - to chichot historii

31.12.2017, 19:22

Ile lat jeszcze będą wałkować ten tunel? A może czekają na zagranicznego inwestora, który wykupi pół Łodzi?

30.12.2017, 19:25

kapusiów i zdrajców traktuje się z liścia i tak też dostał z liścia Boni od Korwina.

30.12.2017, 18:20

I dlatego Łódź umrze następne korki na wiele lat . Dlatego się wyprowadziłem z rodziną z Łodzi.

30.12.2017, 17:31

Szkoda że dworzec Łódź Widzew jest w tym pominięty mimo tego, że stanowi wylotówkę do Warszawy..

30.12.2017, 16:54

Europoseł PO Michał Boni w 1985 r. podpisał deklarację współpracy z SB, TW ZNAK nr rej. 54946. Boni wydał SB kilka tajnych drukarni, drukarze poszli do więzień a ich rodziny straciły pracę, ze strachu nikt ich nie chciał zatrudnić. Rodziny aresztowanych żyły w skrajnej biedzie. Boni donosił również na swych bliskich kolegów.
W Kongresie Liberalno-Demokratycznym Michał Boni kumplował się z Donaldem Tuskiem. Gdy Donald Tusk został premierem powiedział o współpracy Boniego z SB: "Boni powinien odpracować swe błędy, najlepiej w rządzie, bo jest taki zdolny". Bardzo zdolny w finansach był "Dziad" z Wołomina, zdolni też byli żołnierze gangstera "Baraniny". Czy oni też powinni odpracować w polskim rządzie swoje błędy?

30.12.2017, 15:34

A ktoś wcześniej mówił, że się nie da? Jaka to ich zasługa, skoro o tym tunelu mówi się w Łodzi od kilku już lat?
Psy szczekają, karawana jedzie dalej.. ;)

30.12.2017, 13:09

Bujda na resorach. 5 lat budowali dworzec i kawałek tunelu w otwartym terenie. Przy czym w budowie przeszkodziła tajemnicza soczewka wodna.
Teraz twierdzą, że przez 4 lata wybudują kilka kilometrów tunelu pod miastem. ROTFL

30.12.2017, 10:40

Za komuny szpiclowałem na kolegów do SB, za PO dorobiłem się majątku, teraz szkaluję, oczerniam i domagam się w Brukseli sankcji na Polskę. Wiem że jestem szpiclem i ohydną kanalią ale zrobię wszystko aby rząd PiS upadł.

30.12.2017, 06:14

I co, PiS doszedł do władzy i pokazał, że jednak można zrobić takie inwestycje... I co, może to zasługa PełO?

30.12.2017, 00:21

A co z tunelem dla pociągów dużych prędkości (KDP), których trasa nie pokrywa się z trasą średnicową ?

29.12.2017, 23:49

.
..
....
.......
.........
............

29.12.2017, 22:44

Już ktoś na tym forum polecał ci kupno maści na ból tylnej części ciała. Dołączam się do tego apelu z troską o tą część ciała, bo na stare lata będziesz musiał chodzić w pampersach.

29.12.2017, 20:34

Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą ukarania Polski.
Oto LISTA HAŃBY: Michał Boni, Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein, Danuta Hübner, Danuta Jazłowiecka, Barbara Kudrycka, Julia Pitera (wszyscy z PO).

16 listopada 2017 r. w PE szwedzka eurodeputowana Cecilia Wikström zaproponowała całkowicie nowy system azylowy dla imigrantów. Na państwa, które by odmówiły udziału w systemie relokacji nakładane byłyby WYSOKIE KARY FINANSOWE. Raport Wikström zakłada STAŁY, COROCZNY I AUTOMATYCZNY mechanizm relokacji imigrantów - bez żadnych limitów. Krótko mówiąc - propozycja Wikström zakłada DOKRĘCENIE ŚRUBY TAKIM KRAJOM JAK POLSKA czy inne państwa Grupy Wyszehradzkiej. W efekcie albo co roku przyjmowalibyśmy kilkadziesiąt tys. imigrantów, albo przed Polską pojawiłoby się widmo dużych kar finansowych.
Uwaga: Rada nie potrzebuje jednomyślności, by przyjąć reformę. Wystarczy większość kwalifikowana.

Parlament Europejski był „za”. Teraz Polskę czeka o wiele bardziej trudna, ciężka batalia z lewacką Brukselą.
Co ciekawe, aż 4 parlamentarzystów z Polski zagłosowało za tą propozycją!
Oto kolejna LISTA HAŃBY:
Michał Boni,
Danuta Jazłowiecka,
Róża Maria Gräfin von Thun und Hohenstein (wszyscy z PO) i
Janusz Zemke (SLD).
Pozostali europosłowie opozycji wstrzymali się od głosu.

ONI CHCĄ DOPROWADZIĆ DO UPADKU POLSKI !
ZA JUDASZOWE SREBRNIKI JAKIEMU PAŃSTWU ONI SŁUŻĄ ?

29.12.2017, 20:01

Popisz sobie ze swoim alterego Dobromiłem vel Uczonym w Piśmie , Dwóch takich samych świerków na pewno się dogada , sekciarzy z PISOBOLSZEWI

29.12.2017, 19:56

Ty ćwoku już dawno się zaorałeś ciemniaku z PISOBOLSZEWI, takie jak ty przygłup to mało szukać w Łodzi

29.12.2017, 18:56

idź lepiej na spacer. jestem litościwy nawet dla takich jak ty. żal mi cię jak się błaźnisz. są granice tzw. samozaorania.

29.12.2017, 18:19

to już chyba niczego nie zmieni w podbramkowej sytuacji plajtującego miasta. Koniec inwestycji przypadnie na koniec dotacji unijnych, przy prawdopodobnym maksymalnym dopuszczalnym poziomie zadłużenia, więc kasy może nawet na pompowanie wody z tuneli nie wystarczyć. Warto by pociągnąć do odpowiedzialności tych którzy budują ślepe dworce rodem z socrealistycznego koszmaru, a potem szukają dla nich alternatywy (alternatywy 4 najprędzej :)

29.12.2017, 13:16

Gdzie władze samorządowe?Sam PiS na dworcu!!!!

29.12.2017, 11:07

Moim zdaniem idealni to Witold Waszczykowski i Ryszard vel Richard Czarnecki z KORYTO+ PiS. Brzuchy tak duże, że wacka nie widzą. Mogą sobie wziąć do pomocy biskupa Dydycza. Powinni być objęci programem redukcji choroby zwanej lustrzycą (brzuchy tak wielkie, że penisów nie widać). W Solidarności Ziemi Łódzkiej też by się kilku znalazło.