Na Górniak po raz pierwszy w tym roku trafiły prawdziwki

Na Górniak po raz pierwszy w tym roku trafiły prawdziwki. Zebrano je w Puszczy Noteckiej. (© fot. Maciej Stanik)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

We wtorek po raz pierwszy tego lata w sprzedaży pojawiły się w Łodzi prawdziwki.

Kosztowały 25 zł za kilogram. Jeżeli pogoda się utrzyma, będzie dużo wilgoci i ciepło, wkrótce powinien nastąpić wysyp grzybów.

Pierwsze prawdziwki sprzedawano we wtorek Górniaku. Skutecznie konkurowały z kurkami w tej samej cenie oraz z maślakami, których kilogram można było kupić rano za 10 zł, a w południe już za 8 zł.

- Grzyby zostały zebrane w Puszczy Noteckiej, gdzie jest ich coraz więcej - mówi sprzedająca je Anna Michalak. - Prawdziwki są w rewelacyjnej cenie - zawsze były znacznie droższe od kurek.

Grzyby do Łodzi przywożą też emeryci, którzy sprzedają je ze stoliczka lub wprost z ziemi w plastikowych przezroczystych pudełeczkach litrowej pojemności.

We wtorek na Górniaku można było kupić pudełko prawdziwków lub krawców zebranych tego samego dnia w lesie w okolicach Justynowa, czyli tuż pod Łodzią, w cenie 5 zł. Z kolei na Zielonym Rynku emerytowany rolnik sprzedawał prawdziwki z Lipiec Reymontowskich, były jednak dwa razy droższe niż oferowane na Górniaku.

Jadwiga Madaj, która skusiła się na pudełeczko prawdziwków, planuje ugotować z nich zupę, a pozostałe zrobić w śmietanie.

- Pierwszy raz w tym roku będę jadła świeże grzyby i muszą być specjalnie przyrządzone - mówi.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!