W 2013 czekają nas podwyżki

W 2013 czekają nas podwyżki. Władze Łodzi chcą ściągnąć więcej pieniędzy (© archiwum polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zbliżający się 2013 rok zapowiada się dla Łodzian jako rok podwyżek opłat. Zdrożeją bilety MPK, więcej zapłacimy za wodę i ścieki, w górę pójdą czynsze w mieszkaniach komunalnych. W połowie 2013 roku zmienią się opłaty za odpady - każdy mieszkaniec Łodzi zapłaci „podatek śmieciowy”.

Komunikacja miejska

W 2013 r. za bilety 20 i 40-minutowe łodzianie zapłacą o 20 groszy więcej niż z 2012 r., czyli odpowiednio 2,60 i 3,40 zł. Bilety 60-minutowe zdrożeją o 40 gr. Kolejna podwyżka cen biletów MPK zaplanowana jest na 2014 rok.

Obecne Łódź dopłaca do funkcjonowania MPK 290 milionów zł. rocznie. Jest to ok. 60 procent kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej w naszym mieście. Miejscy urzędnicy chcą by w 2013 r. wpływy z biletów pokryły przynajmniej 42,5 proc. wydatków na komunikację miejską. A są to kwoty ogromne - nowy tramwaj kosztuje 10 - 12 mln zł. (średnia łódzkiego taboru to prawie 26 lat!), a remont kilometra torów to wydatek ok. 2,5 miliona złotych.

Woda i ścieki

W nowym roku więcej trzeba będzie też zapłacić za wodę i ścieki. Stawka wzrośnie od 40 do 58 groszy za metr sześcienny wody i ścieków. W latach 2014-2015 opłaty będą dalej rosły. Wzrost opłat będzie zależał od tego, ile łodzianie będą zużywać wody, a tej jak informuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji łodzianie zużywają coraz mniej.

Wysokość opłat za wodę i ścieki zależy również od wysokości opłat jakie ZWiK (spółka miejska) płaci drugiej miejskiej spółce - Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej za dzierżawę sieci. Przewiduje się, że w 2013 r. ZWiK zapłaci ŁSI o 15 mln zł więcej za dzierżawę.

Mieszkania komunalne

Wzrosną w 2013 r. czynsze za wynajem mieszkań komunalnych minimum o 20 proc. Mówi się jednak, że podwyżka może sięgnąć 30 proc. W 2014 r. czynsze mają pójść w górę o kolejne 20 proc. Dochody Łodzi z czynszów wynoszą 270 mln zł rocznie. Ale najemcy zalegają miastu z tytułu czynszu w lokalach mieszkalnych na kwotę 197 mln zł (dane na 31 sierpnia 2012 roku).

Podatek śmieciowy

1 lipca 2013 r. zaczną obowiązywać nowe zasady wnoszenia opłat za odpady. Każdy mieszkaniec Łodzi zapłaci taki sam podatek śmieciowy. Obecnie opłaty są zróżnicowane - zależą od umowy z firmą odbierającą śmieci. Np. w łódzkich spółdzielniach mieszkaniowych stawki wahają się od 5 zł do nawet 20 zł miesięcznie od osoby. Natomiast w domkach jednorodzinnych za 120-litrowy pojemnik na odpady płaci się do 14 zł.

Od 1 lipca za odbiór odpadów będzie odpowiadał Urząd Miasta. Trzeba będzie zerwać umowę z dotychczasowymi odbiorcami odpadów i podpisać z miastem. Władze Łodzi będą musiały ustalić wysokość opłaty. Mówi się, że wyniesie ona 15 zł od osoby miesięcznie.

Czytaj także

  Komentarze (123)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Prawdziwy Polak (gość) (W)

  Kilka prostych słów

  Wybierz bezpieczne wypełnianie śmiałych marzeń!
  O nową Polskę walczymy znów!
  Buduj Ojczyznę na pamięci ważnych zdarzeń
  I na znaczeniu prostych słów:

  Prawda. Wiara. Żarliwość.
  Piękno. Praca. Ofiarność.
  Prawo i Sprawiedliwość.
  Polska i Solidarność.

  Wierząc, że IV Rzeczpospolita powstanie
  Z realnych planów i pięknych snów,
  Chcemy wypełnić konsekwentnie swe zadanie
  Znając znaczenie prostych słów:

  Prawda. Wiara. Żarliwość.
  Piękno. Praca. Ofiarność.
  Prawo i Sprawiedliwość.
  Polska i Solidarność.

  „Dbamy o Polskę”, znaczy „Dbamy o Polaków”!
  Dłoń wyciągamy na zgodę znów...
  Wiemy, że nie od razu zbudowano Kraków.
  Wspólnie nauczmy się tych słów:

  Prawda. Wiara. Żarliwość.
  Piękno. Praca. Ofiarność.
  Prawo i Sprawiedliwość.
  Polska i Solidarność.

  Marianna (gość)

  Elita przegrała kasę w ruletkę ktoś musi wyrównać straty .
  Zabraknie trawników do spania dla bezdomnych .
  Śmiałe dokonania nieudaczników

  devil (gość)

  Zgadzam się z faktem, że Miasto powinno refundować środki z tytułu udzielanych ulg w opłatach za korzystanie z transportu publicznego, ale polityka taryfowa zastrzeżona do kompetecji Rady Gminy uwzględnia w cenach biletów normalnych (nieco zawyżonych od faktycznie ponoszonych kosztów wytworzenia usługi) rekompensatę utraconych korzyści, stąd też wysokość dopłat bezpośrednich do MPK przy proponowanej wysokości stawek za przejazdy komunikacją zbiorową nie powinna przekraczać kwoty 100 mln zł. Podana wielkość jest w pełni ekwiwalentna i winna pokryć wszystkie wydatki, w tym również na odtworzenie infrastruktury tramwajowej (bieżące utrzymanie torowisk). Wydatek z budżetu powyżej 100 mln zł skierowany do MPK stanowi zwykłą niegospodarność, co w apekcie podanej informacji może oznaczać, iż Władze Miasta Łodzi wspólnie i w porozumieniu z Zarządem MPK dopuszczają się czynów zabronionych na szkodę 190 mln zł (290-100). Nie sądzę jednak żeby to kogokolwiek interesowało. Miasto Łódź, przed Prezydentem Kropiwnickim i po Jego prezydenturze, nigdy nie intersował problem gospodarności. Pozdrawiam wszystkich pasażerów i pracowników MPK.

  WL (gość)

  Zostawić rentowne połączenia tramwajowe, resztę zlikwidować. Za 1 tramwaj można kupić 3-4 autobusy dla MPK a i remont drogi jest tańszy i po drodze oprócz MPK poruszają się inni. Po co remont torów na Puszkina? Tam jeździ tylko jeden tramwaj!!!

  win (gość) (pracownik z niską pensją)

  O czym Ty bredzisz, długi to zostały realnie spłacone po uwielbianym przez was Rydeckim, a zbudowany za czasów prezesa Wąsowicza majątek przejedzony. Teraz wyciągacie rękę po kolejne środki z miasta i podwyżki cen biletów zamiast je wypracować poprzez uczciwą pracę. Co się zaś tyczy zapaści technicznej, to przestajcie kraść części, które rozpisujecie w zleceniach naprawczych przerzucając odpowiedzialność "na garbatego, że ma dzieci proste"

  wilk (gość) (w)

  Funkcjonowało świetnie, nic się w przedsiębiorstwie nie robiło a brało się dużą kasę i do tego modelu ponownie zmierza MPK po krótkim okresie normalności. Nawet doskonalicie się i żądacie coraz więcej. Najlepiej dać wam 500 mln zł i co roku podnosić ceny biletów na premie za ciężką pracę dojenia Łodzian.

  ROZRUCHY ULICZNE (gość)

  LUDZIE OBUDŹCIE SIĘ CZAS NA WIELKIE ROZRUCHY ULICZNE , TAK DALEJ NIE MOŻE BYĆ ,ŻE ROBIĄ Z NAMI CO CHCĄ !!!!!!! CIĄGŁE PODWYŻKI WYKAŃCZAJĄ NAS LUDZI CZY WY TEGO NIE WIDZICIE ? W TAKIM DOBROBYCIE ŻYJECIE ? JAK NIE BĘDZIEMY SIĘ ODZYWAĆ , TO MARNIE SKOŃCZYMY .....NA ULICY , POD MOSTEM

  123 (gość)

  Najlepiej wywalić ich od razu w REFERENDUM!!!!!!!!!!!!!!
  Zdanowska, Stępień jej Z-ca (wielki cyklista wywalony z Warszawy za budowę autostrad), PIREK z Wydziału Budynków i Lokali (nie znający się na niczym dyletant ale biorący potężną KASĘ) wprowadzą czynsz dla gminnych najemców 11 zł/m2. Łodzianie nie mogą im na to pozwolić.

  at dt (gość) (Piter)

  Są miejsca, nawet w Polsce, że do kubła zamocowany jest chip odczytywany podczas odbioru pojemnika. Użytkownik płaci od wywiezionego kubła.
  Rozwiązanie ma niestety wadę: zasady wywozu śmieci stają się uczciwe

  40 milionów rocznie kosztuje Straż Miejska (gość)

  utrzymywana z podatków łodzian!
  Komendant utrzymywany przez łodzian kupił sobie, ku ich uciesze samochód za 100 tysięcy i motór za 30 tysięcy, jak POdniosą podatki kupi sobie motorówkę i prywatny helikopter :-)
  By żyło się lepiej, by żyło się lepiej wszystkim :-)

  W (gość) (Robert)

  Wreszcie mądry głos, tylko PiS jest jedyną ideową siłą, której chce się chcieć coś zmieniać. Tylko przywództwo pana premiera Kaczyńskiego, wybitnego męża stanu i patrioty może coś zmienić, jest to człowiek nieskazitelny, ideowy o akcencie w życiu na słowa Bóg, Honor, Ojczyzna. Śmiejecie się, a co lepiej wam teraz ?

  Stalker (gość)

  jak się cieszę że już nie muszę mieszkać w tej skur.wia.łej mieścinie/spelunie zwanej uććććć
  teraz to mnie h.u.j obchodzą te podwyżki całe i ta pseudo władza
  płacę podatki gdzie indziej