Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urządzanie kuchni: Dobierz kuchenne meble adekwatnie do wielkości pomieszczenia

Opr. Grzegorz Okoński
Wszystko pod ręką, jasne i czyste - przykładowa aranżacja mebli Bula
Wszystko pod ręką, jasne i czyste - przykładowa aranżacja mebli Bula kuchniebula.pl
Wbrew pozorom prawidłowe rozplanowanie kuchni ma duże znaczenie - posiłki będą przygotowywane szybciej, łatwiej i z przyjemnością, jeśli wcześniej wszystko ergonomicznie zaprojektujemy i wykonamy. Jeśli nie - to "kucharzeniu" będzie zawsze towarzyszyła niepotrzebna krzątanina i bałagan.

Takie planowanie trzeba przeprowadzić tuż przed etapem remontu mieszkania czy jego budowy, by móc sprawnie przeprowadzić przyłącza, określić wysokość płytek, i parapetów. Trzeba - jeśli mamy do czynienia z budową nowego pomieszczenia, a nie remontem już istniejącego - określić położenie okna kuchennego względem stron świata. Najlepiej jest ustawić je od strony północy, gdyż wprawdzie wpada przez nie mniej światła, niż przez okno południowe, to latem jest tu o wiele przyjemniej niż na południowej, nagrzanej stronie. Jednocześnie trzeba ustalić rodzaj i kolor płytek oraz mebli. W niewielkiej kuchni warto zastosować jasną kolorystykę, optycznie powiększającą pomieszczenie, a w nasłonecznionej kuchni ulokowanej już od strony południowej, lepiej unikać błyszczących powierzchni, by nie narażać się na nieprzyjemne odbicia światła - za to tutaj dobrze będą wyglądały ciemniejsze ściany i meble.

Na etapie planowania trzeba wybrać rodzaj wykończenia ścian, zwłaszcza za stojącymi szafkami, gdzie powierzchnie są szczególnie narażone na zabrudzenie. Do wyboru mamy w sklepach i salonach meblowych zmywalną tapetę winylową, specjalną farbę do kuchni i łazienek, płytki ceramiczne i okładziny lub płytki ze szkła, tworzywa czy metalu.

Najważniejsza rzecz, czyli styl kuchni, również może dać pomysłowym gospodarzom pole do popisu. Możemy bowiem wybierać spośród kuchni retro (z drewnem, rzeźbionymi listwami, witrażami, stylowymi dodatkami i zabudowanym, nierzucającym się w oczy sprzętem AGD), nowoczesnych (drewno, folia, laminat, metal, proste i funkcjonalne formy), a także kuchni w "wysokiej technologii" (metal, szkło, nowoczesny sprzęt AGD).

Jeśli chodzi o szafki kuchenne, to trzeba postępować z jednej strony zgodnie z gustem, a z drugiej - ze zmysłem praktycznym. Nie rezygnujemy z półek i szuflad, bo każde miejsce w pomieszczeniu, gdzie przechowuje się naczynia, sztućce, artykuły spożywcze i zapasy (przeciętnie w kuchni jest tego wszystkiego aż około 250 kg!) jest cenne. Im więcej możemy schować, tak by nie przeszkadzało, nie rzucało się w oczy, a jednocześnie, by było pod ręką, tym lepiej.

Wybór układu umeblowania kuchni związany jest z jej wielkością. Możemy zatem wszystkie szafki, lodówkę i kuchenkę ustawić pod jedną ścianą w rzędzie - to najprostsze rozwiązanie i jednocześnie najmniej ergonomiczne, bo wydłuża drogę między poszczególnymi elementami zabudowy. Podobną wadę ma układ w kształcie litery L, z zabudową pod dwiema sąsiadującymi ścianami. Układ dwurzędowy, ale zlokalizowany pod przeciwległymi ścianami jest najlepszy, bo poszczególne strefy są już bliżej siebie i skraca się droga między nimi, podobnie jak w układzie w kształcie litery U - przy zabudowie pod trzema sąsiadującymi ścianami. W kuchniach na planie kwadratu można zaplanować strefy w kształcie litery G - zabudowane cztery ściany, z tym, że w jednej jest przerwa na wejście. To też jest ergonomiczny układ, bo gdzie się nie obrócić, tam zawsze jest łatwy dostęp do stref. W dużych kuchniach lub takich, gdzie pomieszczenie kuchenne nie jest wyraźnie wyodrębnione z całości mieszkania, np. w kawalerkach, można pomyśleć o wyspie w środku, oddzielającej nieco kącik kuchenny, a jednocześnie też stanowiącą jedną ze stref kuchni.

Wróćmy do mebli decydujących o wygodzie pracy i o wyglądzie kuchni. Od początku lat 90. ubiegłego wieku kuchnie przeszły transformacje. Nowe możliwości technologiczne, nowe materiały, dostępność nowych i dużo lepszych okuć (szuflady, zawiasy, uchwyty itp.) spowodowało, że w praktyce kuchnie zmieniły swoje oblicze, a ich funkcjonalność to nowa jakość niespotykana w poprzednim systemie.

Wraz z nowymi możliwościami powstało wielu nowych producentów. Niektórzy z nich produkują całe zestawy, inni produkują tylko korpusy szafek, a to co dla oka najważniejsze - fronty szafek kupują u innych producentów. Trudno zatem ocenić jakość oferowanego towaru, pozostaje zatem wybór pod wpływem ceny i po prostu - pierwszego wrażenia. Nie wiemy wtedy, że możemy łatwo popełnić błąd, bo ładny kolorowy front i niska cena często łączą się z niefachowym wykonaniem i kiepskimi materiałami. Powiedzmy sobie wprost - sam efektowny front (często w połysku) nie oznacza, że meble będą wysokiej jakości, że nie będą się zawieszać, deformować i odstawać od innych elementów zestawu.

Takich błędów starają się wystrzegać firmy o uznanej od lat marce. Na rynku znajdziemy zatem działającą od lat osiemdziesiątych niemiecką firmę Bauformat. Przysłowiowa niemiecka jakość, połączona z tradycją i doświadczeniem, powoduje, że jej meble kuchenne cieszą się coraz większym powodzeniem, wspartym w ostatnim czasie przez producenta 20-procentowym rabatem na wszystkie zestawy.

A wszystko to w wysokiej jakości oferowanych mebli, z dużą "kulturą techniczną" zestawów i ogromnym urozmaiceniem zestawów kuchennych wyboru frontów pod względem kształtów, materiałów i kolorów. Sprzedawcy podkreślają, że wysoka jakość oferowanych zestawów nie wiąże się z wysoką ceną - ta ostatnia kalkulowana jest w rozsądnych granicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto