Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urodziny Tuwima 2016 w Łodzi

Łukasz Kaczyński
Urodziny Tuwima 2016 w Łodzi
Urodziny Tuwima 2016 w Łodzi Łukasz Kasprzak
We wtorek, 13 września, Dom Literatury w Łodzi zaprasza na "Urodziny Tuwima 2016". Zagrają zespoły Agnellus i Akurat, „Tuwimem” będą mówić poeci.

„Dlaczego Julian Tuwim jest dobrą marką Łodzi?” - na to pytanie we wtorek po południu poszukają odpowiedzi goście dyskusji w Domu Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17). Przygotowane bowiem przez tę instytucję i dziś obchodzone „Urodziny Tuwima 2016”, które - jak cała literacka twórczość i kolekcjonerska pasja „jubilata”- łączyć będą to, co wysokie, poważne i wysublimowane, z tym, co niskie, ludyczne i popularne, poważną refleksję z rozrywką, poezję i muzykę. Jak przystało na Tuwima, przedwojennego bon-vivanta i bywalca kawiarni, urodziny te potrwają prawie cały dzień.

Urodziny Juliana Tuwima w Łodzi [ZDJĘCIA]

O godzinie 12 przy Ławeczce Tuwima złożone zostaną kwiaty i wieńce dla poety. Na tę okoliczność specjalną platformę przygotował Andrzej Czapliński, łódzki metaloplastyk, właściciel pobliskiej Galerii „Surindustrialle” (ul. Piotrkowska 118), twórca autorskich instrumentów zwanych „biedafonami”.

- Zależy nam, by te „Kwiaty łódzkie dla Tuwima”, nawiązujące do jego ostatniego poematu, stały się nową tradycją. Co roku sprawdzać będziemy jak rośnie góra upominkowych kwiatów - mówi dr Przemysław Owczarek, poeta, antropolog kultury, dyrektor Domu Literatury w Łodzi.

Wydarzenie popołudniowe zacznie około godziny 17.45 koncert zespołu Agnellus, znanego z łączenia elementów alternatywnego rocka, piosenki poetyckiej, jazzu i folku. Tym razem zabrzmią piosenki napisane do wierszy Tuwima i zebrane pod tytułem „Bal dla ubogich”. Usłyszymy je przed premierą płyty o tym tytule.

Po dłuższej chwili muzyka ustąpi miejsca refleksji nad pytaniem „Dlaczego Tuwim jest dobrą marką Łodzi?”. W dyskusji, którą poprowadzi Przemysław Owczarek, wezmą udział: Urszula Kowalska i Włodzimierz Adamiak z Fundacji Ulicy Piotrkowskiej, dr Mariusz E. Sokołowicz i dr Katarzyna Badowska z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Marcel Szytenchelm, człowiek-orkiestra: reżyser, aktor, animator kultury, od lat organizator szeregu wydarzeń popularyzujących związanych z Łodzią pisarzy, w tym „Dnia Tuwima” i Galerii Wielkich Łodzian, czyli pomników w przestrzeni miasta, z których pierwszym była Ławeczka Tuwima.

121. urodziny Juliana Tuwima. Obchody w Łodzi [ZDJĘCIA]

- Postaramy się odpowiedzieć między innymi na pytania: jak pisarz ten może jeszcze dziś służyć swojemu miastu i czego jeszcze można za sprawą Tuwima dokonać. To ważne, bowiem są odpowiednie badania, które pokazują, że wciąż to Julian Tuwim jest bardzo mocną marką naszego miasta - mówi Przemysław Owczarek. - Ponadto Tuwimowi poświęcony był pierwszy z „demokratycznych” pomników, które nie stawiały swojego bohatera na cokole, poza zasięgiem społeczności, ale sprowadzały go do niej. To koresponduje z jego skłonnością do sięgania po gatunki literackie uznawane za niskie: kabaretowe piosenki i skecze, szmonces. Wiele wierszy, także w twórczości „wysokiej”, napisał dla miasta, także dla konkretnego, Łodzi, nie da się więc myśleć o Tuwimie w oderwaniu od przestrzeni miejskiej, a o Łodzi w oderwaniu od utworów literackich jej poświęconych, także „Ziemi obiecanej”.

Około godziny 19 przy jednym stoliku spotkają się, by prowadzić „Dialogi na wiersze w duchu Tuwima” Andrzej Strąk, łódzki poeta i scenarzysta, niezmordowany promotor młodej literatury i do marca od 2013 roku pierwszy dyrektor Domu Literatury w Łodzi, oraz Bronisław Maj, urodzony w Łodzi, a od czasu studiów związany z Krakowem poeta, krytyk literacki, wykładowca uniwersytecki, przyjaciel Wisławy Szymborskiej, który (znów - jak Tuwim) nie stroni od estrady i „niskich” form literackich np. satyrycznych.

„Urodziny” zakończy o godz. 20 koncert zespołu Akurat, który do polskiej muzyki wszedł interpretacją wywrotowego wiersza „Do prostego człowieka” Tuwima. Teraz przywiezie też piosenki z nowej płyty „Nowy Lepszy Świat”. Koncert odbędzie się w cyklu „Kawiarnia Muzyczno-Literacka”, dofinansowanego przez ministerstwo kultury kwotą 35 tys. zł. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Zobacz też: W Łodzi powstał mural inspirowany "Kwiatami Polskimi" Juliana Tuwima

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tuszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto