Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczysta inauguracja fontanny na pl. Dąbrowskiego

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Dziś, w samo południe na placu Dąbrowskiego miało miejsce uroczyste uruchomienie fontanny, przygotowane specjalnie dla dziennikarzy. Wszyscy łodzianie natomiast będą mogli uczestniczyć w pokazie, który będzie miał miejsce 24 sierpnia.

Tuż przed samą prezentacją, przedstawicielom zgromadzonych mediów umożliwiono wejście  pod ziemię i zapoznanie się z technologiczną instalacją uzdatniania wody.

35-metrowa fontanna stanęła w miejscu starego, nieczynnego od lat wodotrysku. Jej wielkość robi wrażenie – niecka w kształcie fasoli ma bowiem 35 metrów długości i 7 metrów szerokości. Sam zbiornik mieści ok. 360 metrów sześciennych wody – i właśnie dlatego, jak zdradził nam Marek Wilczak, jej koszt był tak wysoki  i wyniósł aż 5 mln zł.

Niestety, podczas dzisiejszego pokazu nie mieliśmy okazji podziwiać efektów świetlnych, gdyż mają one urok dopiero po zmroku. Mogliśmy za to zobaczyć projekt od podszewki. Zeszliśmy pod ziemię, gdzie znajduje się ogromna maszynownia wyposażona w zbiorniki wody, odpowiednie pompy, filtry, urządzenia do sterowania, w tym odpowiedni komputer sprawujący nadzór nad pracą fontanny. W tzw. obiegu zamkniętym przepływa łącznie ok. 430 metrów sześciennych wody, która jest stale filtrowana i dezynfekowana.


Fot. Emilia Białecka

Fontanna ma kształt fal, które mają dawać wrażenie rozlewających się po placu. 35-metrową nieckę tworzą dwie fale, wyłaniające się bezpośrednio spod płyty placu. Na górnej znajduje się 27 specjalnych dysz szczelinowych, które na blisko 15 metrów „wyrzucają” w pół minuty kilkadziesiąt metrów sześciennych wody. Dodatkowo, by wzmocnić efekt, u podstawy fali, w jej wnętrzu, zamontowanych jest 130 mniejszych dysz. W nocy, woda spływająca z górnej fali jest podświetlana białym światłem.

Dodatkowa atrakcja to 78 spacjalnych muzycznych dysz, 8 spieniających oraz 29  tzw. „pagórków wodnych”. Podświetlone wielobarwną iluminacją będą tworzyć niezwykłe spektakle wodno-dźwiękowo-świetlne. Odpowiednio zaprogramowane będą tryskać w takt muzyki, wieczorem zaś, będą „grać” kolorami.

Dzięki zastosowanej technologii, wysokość fali, ilość i intensywność strumieni może być regulowana, co w połączeniu z muzyką i światłem daje możliwość uzyskania urozmaiconych i dynamicznych obrazów wodnych.


Fot. Emilia Białecka

Fontanna będzie pracować każdego dnia w okresie letnim, a krótkie prezentacje muzyczne będą się odbywać, począwszy od południa, co dwie godziny. O godzinie 12 usłyszymy "Prząśniczkę", a wieczorami obejrzymy trwający około 30 minut pokaz. W wyborze utworów pomagał Teatr Wielki. Nie zabraknie m.in. Chopina, Kilara, Czajkowskiego, Verdiego czy Wagnera.

Fontanna, jak wiadomo, jest jedynie częścią projektu. Frontem do gmachu Teatru Wielkiego usytuowano Amfiteatr, by w razie potrzeby można było oglądać przedstawienia przygotowane przez artystów łódzkiej opery.

Posadzka forum wznosi się w kierunku ulicy Narutowicza tak, że fontannę można będzie podziwiać z każdego miejsca placu. Dostęp do obniżonego forum umożliwiają schody, stanowiące jednocześnie miejsca dla widowni oraz pochylnie dla osób niepełnosprawnych. Oprócz tego nawierzchnia została wyłożona granitowymi płytami, a główny obszar placy ozdobiono przestrzennymi elementami nawiązującymi do fontanny. Całość inwestycji to około 16 mln zł.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto