Absolwenci nowego kierunku będą organizować czas seniorom, aby ci jak najpełniej cieszyli się życiem Absolwenci nowego kierunku będą organizować czas seniorom, aby ci jak najpełniej cieszyli się życiem

Absolwenci nowego kierunku będą organizować czas seniorom, aby ci jak najpełniej cieszyli się życiem (© 123 RF)

Koordynowana opieka senioralna to stacjonarne studia licencjackie, których program łączy umiejętność organizacji czasu seniorom oraz wiedzę medyczną.

Twórcy nowego kierunku, który ruszy od października 2017 r. przekonują, że takich studiów jeszcze w Polsce nie było - ich program łączy w sobie wiedzę medyczną z umiejętnością organizowania życia seniorowi: tak, aby ten czuł się w społeczeństwie szczęśliwszy, a dzięki temu dłużej cieszył się zdrowiem.

Koordynowana opieka senioralna to stacjonarne studia licencjackie, a więc bezpłatna propozycja dla posiadaczy matury (będzie 40 miejsc). Ale twórcy kierunku zachęcają do wzięcia udziału w naborze także osoby pracujące już z seniorami - np. jako pielęgniarki czy pracownicy socjalni - które chciałyby poszerzyć swoje kompetencje.

- Nasi studenci zyskają umiejętności organizowania życia osobom starszym - mówi prof. Mieczysław Gałuszka z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego. I dodaje, że dotąd w Polsce istniały kierunki, na których studenci uczyli się podstaw rehabilitacji osób starszych czy elementów geriatrii, ale na żadnej uczelni nie łączono tej wiedzy z umiejętnościami menadżersko-społecznymi.

Targi Seniora w Hali MOSiR w Łodzi

Tymczasem jak opowiada dr Magdalena Wieczorkowska z Zakładu Socjologii Uniwersytetu Medycznego, coraz więcej seniorów wcale nie zamierza rezygnować z dalekich podróży.

- To zjawisko nie ogranicza się do ruchu pielgrzymkowego, senior też chce sobie po prostu poleżeć pod palmą. A w związku z tym branża turystyczna potrzebuje osób, które będą mogły fachowo ocenić miejsca takich wyjazdów pod kątem pobytu grup seniorskich: np. czy wytypowany przez biuro hotel nie ma barier architektonicznych, albo, czy klimat wybranego miejsca będzie służył osobom starszym - opowiada dr Wieczorkowka
.

Łódzka Miejska Rada Seniorów. Do 5 kwietnia można zgłaszać kandydatów

Jak przekonują twórcy nowego kierunku, jego program powstał przy udziale pracodawców z regionu oraz będzie realizowany z ich udziałem. Swoją wiedzę studentom przekażą m.in. pracownicy domów opieki społecznej oraz samorządowcy, pod których okiem zaplanowano zajęcia praktyczne. Powiązanie z pracodawcami ma tworzyć realną szansę na szybkie zatrudnienie absolwentów nowego kierunku.

Student będzie mógł realizować się na jednej z dwóch ścieżek. „Menedżerska” to propozycja, dla osób chcących zarządzać instytucjami i firmami, które oferują usługi dla seniorów.

Telefon życzliwości dla seniorów z Łodzi

Druga ze ścieżek przygotuje do roli opiekuna seniora. Takie osoby zatrudniane są przez opiekę społeczną, lub przez samych seniorów (jak często bywa w krajach Europy Zachodniej).

Uczelnia zdobyła na nowe studia ponad 600 tys. złotych dofinansowania z Unii Europejskiej. Rekrutacja rozpoczyna się 27 kwietnia.


Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!