Gmina Uniejów ma bogate doświadczenie dotyczące ochrony środowiska

Gmina Uniejów ma bogate doświadczenie dotyczące ochrony środowiska (© archiwum poskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Uniwersytet Łódzki i samorząd uzdrowiska Uniejów będą współpracować w dziedzinie wykorzystywania alternatywnych źródeł energii i ochrony środowiska. Zamierzają również wspólnie rozwijać świadomość społeczną, by znaczenia wód termalnych nie ograniczano jedynie do przyciągających mieszkańców regionu basenów.

Prof. Włodzimierz Nykiel, rektor Uniwersytetu Łódzkiego oraz Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa, podpisali w tej sprawie list intencyjny.

Gmina Uniejów ma bogate doświadczenie dotyczące zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska poprzez zastosowanie OZE - Odnawialnych Źródeł Energii. Uniwersytet Łódzki chce być wielostronnym partnerem gminy w działaniach promujących i wdrażających takie rozwiązania.

- Jesteśmy jednym z kilku ośrodków w kraju wykorzystujących w praktyce energię geotermalną. Staraliśmy się także od wielu lat o status uzdrowiska. I oficjalnie Uniejów stał się nim 23 sierpnia tego roku i jest jedynym uzdrowiskiem w woj. łódzkim. Chcielibyśmy, aby współpraca z Uniwersytetem Łódzkim była jak najszersza i obejmowała jak najwięcej wydziałów, np. Ekonomiczno-Socjologiczny i Filozoficzno-Historyczny - dobrze byłoby przeprowadzać badania socjologiczne, badania dotyczące odwiedzających nas turystów i kuracjuszy. Planujemy też przeprowadzić rewitalizację samego miasta Uniejowa i jego zabytków - prezentuje plany gminy Józef Kaczmarek.

Ważnym elementem tej współpracy mają być przedsięwzięcia edukacyjne. Podpisane porozumienie przewiduje między innymi utworzenie przez uczelnię na terenie gminy Uniejów Bazy Terenowej, w której prowadzona będzie działalność dydaktyczna w zakresie OZE i poszanowania energii, zarówno dla studentów i pracowników UŁ jak i mieszkańców gminy Uniejów.

- Widzę tutaj dwa aspekty współpracy - materialny, jak owa stacja terenowa, i niematerialny. Chodzi o to, że te działania edukacyjne i dydaktyczne mają też wpływać na budowanie wizerunku Uniejowa i naszej uczelni, jako podmiotów, które postrzegane są społecznie jako proekologiczne i szanujące energię - mówi prof. Włodzimierz Nykiel.

Porozumienie z Uniejowem to jedno z pierwszych działań w tym zakresie przygotowane przez Karolinę Smętkiewicz, od ponad miesiąca pełnomocnika Rektora UŁ ds. ODZ.

- Wieloletnie doświadczenia Uniejowa w zakresie OZE i działań proekologicznych, dają ogromną szansę zapoznania się nie tylko z technologiami, które tu zastosowano, ale także dają możliwość poznania idei i sposobów poszanowania energii - podkreśla Karolina Smętkiewicz.

Strony porozumienia podkreślają ogromne znaczenie propagowania wśród społeczności Łodzi i całego województwa wiedzy na temat alternatywnych źródeł energii i zachowań prośrodowiskowych.

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  m (gość)

  UŁ płaci za działania Pani Karoliny Smętkiewicz za takie działania - to kpina i żenujący dowód poplecznictwa. Wnioski formułowane przez tą Panią są na bardzo niskim poziomie. A więc przyglądamy się tworzeniu pseudo naukowych bardziej politycznych zagrywek UŁ. Gminy mają możliwości pozyskania środków unijnych na projekty realizujące zadania badania rynku, oddziaływania na region oraz promocji. Więc czy jest to nauka? Zatem rozumiem że UŁ albo pozyska środki dla gminy, albo zgodnie z prawem zamówień publicznych stanie do przetargu gdy to gmina pozyska środki!???!!!
  Czekam z niecierpliwością na wynik tych pseudo naukowych działań.