Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Łódzki i Uniejów zadbają o środowisko

Redakcja
Gmina Uniejów ma bogate doświadczenie dotyczące ochrony środowiska
Gmina Uniejów ma bogate doświadczenie dotyczące ochrony środowiska archiwum poskapresse
Uniwersytet Łódzki i samorząd uzdrowiska Uniejów będą współpracować w dziedzinie wykorzystywania alternatywnych źródeł energii i ochrony środowiska. Zamierzają również wspólnie rozwijać świadomość społeczną, by znaczenia wód termalnych nie ograniczano jedynie do przyciągających mieszkańców regionu basenów.

Prof. Włodzimierz Nykiel, rektor Uniwersytetu Łódzkiego oraz Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa, podpisali w tej sprawie list intencyjny.

Gmina Uniejów ma bogate doświadczenie dotyczące zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska poprzez zastosowanie OZE - Odnawialnych Źródeł Energii. Uniwersytet Łódzki chce być wielostronnym partnerem gminy w działaniach promujących i wdrażających takie rozwiązania.

- Jesteśmy jednym z kilku ośrodków w kraju wykorzystujących w praktyce energię geotermalną. Staraliśmy się także od wielu lat o status uzdrowiska. I oficjalnie Uniejów stał się nim 23 sierpnia tego roku i jest jedynym uzdrowiskiem w woj. łódzkim. Chcielibyśmy, aby współpraca z Uniwersytetem Łódzkim była jak najszersza i obejmowała jak najwięcej wydziałów, np. Ekonomiczno-Socjologiczny i Filozoficzno-Historyczny - dobrze byłoby przeprowadzać badania socjologiczne, badania dotyczące odwiedzających nas turystów i kuracjuszy. Planujemy też przeprowadzić rewitalizację samego miasta Uniejowa i jego zabytków - prezentuje plany gminy Józef Kaczmarek.

Ważnym elementem tej współpracy mają być przedsięwzięcia edukacyjne. Podpisane porozumienie przewiduje między innymi utworzenie przez uczelnię na terenie gminy Uniejów Bazy Terenowej, w której prowadzona będzie działalność dydaktyczna w zakresie OZE i poszanowania energii, zarówno dla studentów i pracowników UŁ jak i mieszkańców gminy Uniejów.

- Widzę tutaj dwa aspekty współpracy - materialny, jak owa stacja terenowa, i niematerialny. Chodzi o to, że te działania edukacyjne i dydaktyczne mają też wpływać na budowanie wizerunku Uniejowa i naszej uczelni, jako podmiotów, które postrzegane są społecznie jako proekologiczne i szanujące energię - mówi prof. Włodzimierz Nykiel.

Porozumienie z Uniejowem to jedno z pierwszych działań w tym zakresie przygotowane przez Karolinę Smętkiewicz, od ponad miesiąca pełnomocnika Rektora UŁ ds. ODZ.

- Wieloletnie doświadczenia Uniejowa w zakresie OZE i działań proekologicznych, dają ogromną szansę zapoznania się nie tylko z technologiami, które tu zastosowano, ale także dają możliwość poznania idei i sposobów poszanowania energii - podkreśla Karolina Smętkiewicz.

Strony porozumienia podkreślają ogromne znaczenie propagowania wśród społeczności Łodzi i całego województwa wiedzy na temat alternatywnych źródeł energii i zachowań prośrodowiskowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto