18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unikaty archidiecezji łódzkiej

Włodzimierz Kupisz
Podczas oglądania eksponatów muzeum zwiedzający mogą liczyć na ciekawy komentarz księdza dyrektora Jerzego Spychały.
Podczas oglądania eksponatów muzeum zwiedzający mogą liczyć na ciekawy komentarz księdza dyrektora Jerzego Spychały.
Eksponatów dostarczają proboszczowie, którzy mając świadomość, że nie zapewnią właściwej ochrony antykom, oddają je Muzeum Archidiecezjalnemu w Łodzi na własność lub w depozyt. Jednym z darczyńców był ks. Lucjan Jaroszka, który ofiarował 300 papieskich medali i monet rocznicowych. Najstarszy medal wybito w 1417 r.

- Bezcenne zbiory, obejmujące 900 eksponatów, służą przede wszystkim słuchaczom wyższych seminariów duchownych i kapłanom w ich pracy naukowej i publicystycznej - mówi ksiądz dyrektor. - Ale nie znaczy to wcale, że trzymamy eksponaty w sejfach. Wiele najbardziej wartościowych można oglądać od roku na wystawie pt. "Łódź katolicka" w filii Muzeum Historii Miasta Łodzi przy pl. Wolności 2.

Ostatnie lata są szczęśliwe dla muzeum. Kuria finansuje konserwację najbardziej zniszczonych i najcenniejszych eksponatów. Prace te są zlecane konserwatorom dzieł sztuki tej klasy, co Bogusław Olawa-Olawiński, Joanna Kłoda czy pracownicy Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. W ciągu minionych dziesięciu lat duży odsetek najcenniejszych obrazów olejnych, rzeźb i szat liturgicznych przeszedł kurację odmładzającą.

Najstarsze rzeźby gotyckie z Muzeum Archidiecezjalnego pochodzą z XV w. Po renowacji figury wciąż są pozbawione dłoni, być może utrąconych przez wandala. Ks. Spychała zgadza się z poglądem konserwatorów, że dzieła sztuki niebędące już przedmiotami kultu religijnego nie powinny być uzupełniane współczesnymi protezami.

W dziale starodruków i rękopisów znajduje się m.in. bulla papieska na pergaminie
z zachowaną pieczęcią lakową, a także "Antyfonarz" (śpiewnik z nutami) Jana Łaskiego z 1523 r. W dziale rzemiosła artystycznego możemy nacieszyć wzrok kielichem gotyckim z 1566 r., puszką barokową z 1682 r., monstrancją ze sceną ukoronowania Najświętszej Maryi Panny, wykonaną w warsztacie w niemieckim w Augsburgu w XVIII w. Wśród najnowszych eksponatów trzeba wymienić fotel papieski, na którym Jan Paweł II zasiadał podczas mszy na Lublinku. Wykonali go łódzcy rzemieślnicy. Na ekspozycji znalazł się również jego biały telefon w stylu retro.

Wartość łódzkich eksponatów znają kustosze polskich i obcych muzeów. Dzieła sztuki z Muzeum Archidiecezjalnego z Łodzi były pokazywane już w Warszawie, na Wawelu w Krakowie, w Wiedniu, jak również we Włoszech na zamku w Bari. Była tam wystawa poświęcona królowej Bonie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto