Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulgi dla rodzin wielodzietnych

Rafał Klepczarek
Janusz Kukieła był jednym z pomysłodawców łowickiej karty dużej rodziny
Janusz Kukieła był jednym z pomysłodawców łowickiej karty dużej rodziny Rafał Klepczarek
Ulgi dla rodzin wielodzietnych. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na wniosek prezydenta RP Bronisława Komoro-wskiego pracuje nad projektem Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Ma ona zostać wprowadzona w 2014 roku i trafić do ok. 3,4 mln Polaków.

Dokument, uprawniający do szeregu ulg, jest adresowany do rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci. Wszystkie zawarte w nim zniżki rodzice będą nabywać dożywotnio, a dzieci do ukończenia 18. roku życia. Wyjątkiem będą uczniowie szkół średnich i podyplomowych oraz studenci uczelni wyższych. W tym wypadku górną granicę wiekową, uprawniającą do korzystania z rządowego wsparcia, przesunięto do 25 lat. Bez wiekowych ograniczeń OKDR będzie wydawana dzieciom z orzeczeniem o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności.
Ministerstwo zebrało już wstępne propozycje udogodnień i zniżek w opłatach, z których będą mogły korzystać rodziny wielodzietne. Oto niektóre z nich. Na przykład resort kultury proponuje rozszerzenie obecnie stosowanych zniżek w ramach biletu rodzinnego dla posiadaczy rządowej karty, którzy będą chcieli wybrać się do stołecznej Zachęty, do Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim i do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Ministerstwo Środowiska zaproponowało całkowitą likwidację opłat dla rodzin z co najmniej trójką dzieci, chcących wejść do parków narodowych i rezerwatów przyrody.
Kuszącą ofertę zaproponowało Ministerstwo Sportu i Turystyki. Rodziny wielodzietne będą mogły liczyć na zniżki od 20 do 50 proc. (ta górna granica zależy od tego, czy rząd zgodzi się na refundację) za wejście na imprezy sportowo-widowiskowe i zajęcia rekreacyjne odbywające się na ministerialnych obiektach. Jeżeli w budżecie państwa znajdą się na to pieniądze, to nie są wykluczone nawet bilety za złotówkę na zwiedzanie Stadionu Narodowego.
To jednak nie koniec zniżek, którymi mają zostać objęci posiadacze OKDR. Także MON deklaruje ulgi na bilety w wysokości ok. 40 proc. za wstęp do wojskowych muzeów w Warszawie, Dęblinie, Bydgoszczy i Gdyni.
Ministerstwo Infrastruktury i Transportu zastanawia się nad wprowadzeniem dla rodziców, którym będzie przysługiwać otrzymanie rządowej karty, ustawowej ulgi w wysokości 37 proc. wartości biletu na przejazd pociągami osobowymi, pośpiesznymi i ekspresowymi. Natomiast spółka PKP Intercity proponuje 10-procentowy upust dla rodzin z trojgiem dzieci, 20-proc. z 5-6 pociechami i 40-proc. dla tych, którzy dochowali się więcej niż sześcioro potomstwa. W przypadku PKP IC warunkiem otrzymania ulgi ma być jednoczesny przejazd pociągiem w II klasie co najmniej czterech osób.
- Stworzenie takiej karty ułatwi życie rodzinom wielodzietnym - uważa Janusz Kukieła z Łowicza, wychowujący czworo dzieci. - Na pewno nie sprawi jednak, że Polacy będą mieć więcej dzieci, gdyż do tego potrzebne są szersze rozwiązania systemowe, na przykład ulgi podatkowe.
Kiedy karta wspierająca wielodzietnych wejdzie w życie? Wstępnie zakładano, że stanie się to na początku lutego. Zapytaliśmy o to jednak pracowników biura prasowego ministra Władysława Kosiniaka-Kamy-sza.
- Ostateczny termin oraz kształt programu będzie znany po jego przyjęciu przez Radę Ministrów - taką informację otrzymaliśmy w odpowiedzi na nasze pytania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto