Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turystyczne szlaki śladami żołnierzy z 1939 r.

(kbs)
Szlaki historyczne zbiegają się przy cmentarzu w Białej, na którym znajduje się wspólna żołnierska mogiła strzelców i kawalerzystów.
Szlaki historyczne zbiegają się przy cmentarzu w Białej, na którym znajduje się wspólna żołnierska mogiła strzelców i kawalerzystów.
Z myślą o miłośnikach historii i turystyki, pod Zgierzem powstały dwa szlaki wiodące żołnierską trasą z 7 września 1939 roku. Ruszamy śladami 28 Pułku Strzelców Kaniowskich i Kresowej Brygady Kawalerii.

Pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięcia jest Agroturystyczne Stowarzyszenie Ziemi Zgierskiej, które z wytyczeniem drogi celowało w 10 września 2006 r. To rocznica bitwy pod Białą, stoczonej z Niemcami przez strzelców i kawalerzystów.

Szlak 28 Pułku jest trasą pieszą, ma prawie 17 kilometrów długości. Oznakowaną na czerwono drogą turyści wędrują z Lućmierza, przez Rosanów, Dąbrówkę Strumiany, Szczawin do mogiły poległych żołnierzy na cmentarzu w Białej. Drugi szlak poświęcony brygadzie kawalerii, nieco dłuższy, bo liczący 27 km, ma kolor żółty i przeznaczony jest głównie dla turystów rowerowych. Początek drogi wyznaczono w Grotnikach, a koniec przy obelisku upamiętniającym wrześniową bitwę obydwu formacji, która rozegrała się na polu w Kęblinach.

- Chcemy w ten sposób uczcić pamięć poległych tu prawie 200 żołnierzy, leżących w bezimiennej mogile - mówi Zbigniew Hauke, prezes zgierskiego stowarzyszenia. - Przejście tych dróg jest nietypową lekcją historii dla uczniów. Myślę, że tak podana wiedza łatwiej trafia do głowy niż wkuwanie w ławkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto