Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłumy ciągną do bunkrów w Konewce

(war)
To największy i najlepiej zachowany tego rodzaju obiekt w Polsce. Odwiedzają go nie tylko pasjonaci historii II wojny światowej i militariów, ale i wycieczki ciekawskich, a także - ze względu na malownicze leśne położenie - grzybiarze. Mowa tu o najlepszym produkcie turystycznym w województwie łódzkim z certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej: trasie bunkier w Konewce "Anlage Mitte".

- W 2006 roku nasz obiekt zwiedziło ponad 20 tysięcy osób - mówi Juliusz Szymański, kierownik trasy. - Wszyscy byli zachwyceni, bo gdzie w kraju można przejść 380 metrów po doskonale zachowanych ścieżkach w poniemieckich bunkrach... Tym bardziej że są one urozmaicone bardzo ciekawymi ruchomymi ekspozycjami z tego okresu - dodaje. Obecnie, oprócz stałej wystawy militariów wydobytych z Pilicy, można podziwiać dwie wystawy czasowe. Pierwsza przybliża bohaterskie wyczyny żołnierzy polskich spod Monte Cassino, druga odnosi się do historii i stanu obecnego wszystkich umocnień niemieckich w całym województwie łódzkim.

- Konewka to jednak przede wszystkim największy bunkier w Polsce - mówi Zbyszek Bąk, pasjonat historii II wojny światowej. - Wybudowany został w 1940 roku. Wjeżdżał do niego cały wojskowy pociąg transportowy. Jest połączony intrygującymi podziemnymi i oświetlonymi przejściami, prowadzącymi do innych żelbetowych gigantów.

Siedem kilometrów od Konewki znajduje się bliźniaczy obiekt w Jeleniu. Ten jest zaniedbany. Nie obejmuje go żaden plan turystyczny. Jednak jak zapewnia Juliusz Szymański, gdy znajdą się tylko odpowiednie środki finansowe, w Jeleniu można również utworzyć trasę na wzór z Konewki.

Oprócz monumentalnych budowli z okresu wojny, w Tomaszowie można znaleźć liczne mniejsze umocnienia powstałe w 1940 roku, zbudowane w celu zatrzymania nawałnicy radzieckiej.

- Ten plan się jednak Niemcom nie udał - mówi Andrzej Kobalczyk, dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy. - Rosjanie zdobyli je bez większych walk. Teraz po tych wydarzeniach pozostały tylko dobrze zachowane schrony, które w przyszłości chcielibyśmy odrestaurować i udostępnić zwiedzającym - dodaje Kobalczyk.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto