Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tęczowy piątek w Polsce odbędzie się 26 października. 211 szkół, w tym 22 z Warszawy, zgłosiły udział w akcji. O co chodzi?

Gabi Kowalska
Tęczowy Piątek odbędzie się już po raz trzeci. W tym roku w rekordowej liczbie szkół, bo aż w 211. W Warszawie do udziału w "Tęczowym Piątku" zgłosiły się 22 szkoły. Wśród szkół, które 26 października zorganizują u siebie tęczowy dzień akceptacji dominują licea ogólnokształcące. Wszystko po to, aby osoby LGBTQI poczuły wsparcie od innych rówieśników.
Tęczowy Piątek odbędzie się już po raz trzeci. W tym roku w rekordowej liczbie szkół, bo aż w 211. W Warszawie do udziału w "Tęczowym Piątku" zgłosiły się 22 szkoły. Wśród szkół, które 26 października zorganizują u siebie tęczowy dzień akceptacji dominują licea ogólnokształcące. Wszystko po to, aby osoby LGBTQI poczuły wsparcie od innych rówieśników. mat.pras.
Tęczowy Piątek odbędzie się już po raz trzeci. W tym roku w rekordowej liczbie szkół, bo aż w 211. W Warszawie do udziału w "Tęczowym Piątku" zgłosiły się 22 szkoły. Wśród szkół, które 26 października zorganizują u siebie tęczowy dzień akceptacji, dominują licea ogólnokształcące. Wszystko po to, aby osoby LGBTQI poczuły wsparcie od innych rówieśników. Szczegóły poniżej.

Tęczowy piątek w szkołach w Polsce

Organizowana już po raz trzeci akcja, w tym roku odbędzie się 26 października. Tego dnia na szkolnych korytarzach zawisną tęczowe plakaty, a głównym tematem lekcji będzie akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI. Wszystko po to, aby te osoby poczuły, że w szkole jest miejsce też dla nich. Do akcji zgłosiło się aż 211 szkół z całego kraju.

Jak tłumaczy Joanna Skonieczna z organizacji społecznej Kampania Przeciw Homofobii:

- Akcja Tęczowy Piątek organizowana jest po to, aby nauczyciele i nauczycielki pokazali swoim uczniom i uczennicom, że szkoła jest miejscem, gdzie każdy może być sobą. Tego dnia dorośli i rówieśnicy dają wyraźny sygnał młodym osobom LGBTQI, że mogą na nich liczyć.

. Mówi też, że o tym jak będzie wyglądał Tęczowy Piątek zadecyduje nauczyciel lub nauczycielka wraz ze swoimi uczennicami i uczniami. To oni najlepiej znają swoją szkołę i wiedzą, co się u nich sprawdzi.

Szkoła wsparciem i drugim domem

Adam, 16-letni uczeń, w którego szkole Tęczowy Piątek odbył się w zeszłym roku, opowiada, że: - W szkole czułem się bardzo samotny. Do czasu Tęczowego Piątku. Wtedy zrozumiałem, że to, że jestem gejem jest OK. I to było super - dodaje. Wtóruje mu licealista, Dominik Kuc, który w maju tego roku opublikował ranking warszawskich liceów przyjaznych uczniom i uczennicom LGBTQ. Tłumaczy, że: - Tęczowy Piątek pokazuje przede wszystkim, że osoby LGBTQ+ są obecne we wszystkich szkołach. Tak, we wszystkich. Nawet jeśli się ukrywają i nie mówią o swojej orientacji czy tożsamości płciowej nikomu – mówi uczeń i dodaje, że tęczowy Piątek daje szansę nauczycielkom i nauczycielom na pokazanie wsparcia dla tej grupy.

Jak wynika z badań, w każdej klasie jest co najmniej jeden uczeń lub uczennica LGBT. Szkoła ma szansę stać się dla nich drugim domem, jednak niestety często jest odwrotnie. Badania przeprowadzone przez KPH, pokazują, że aż 70% uczniów LGBTQI doświadczyło w swoim młodym życiu przemocy, a w 30% przypadku doszło do niej właśnie w szkole. - Problem homofobii w szkołach istnieje i nie da się temu zaprzeczyć. Na szczęście mamy dostęp do narzędzi edukacyjnych, które dają nadzieję na zmianę. Jednym z nich jest Tęczowy Piątek. Dlatego tak ważne jest, aby wzięło w nich udział jak najwięcej szkół - stwierdza Skonieczna.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto