Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Nowy w Łodzi. Będzie Witkacy, Mrożek i Nabokov

Dariusz Pawłowski
Andrzej Bart kilka razy podkreślał, że największe znaczenie będą miały dla niego jakość tytułów i realizatorów
Andrzej Bart kilka razy podkreślał, że największe znaczenie będą miały dla niego jakość tytułów i realizatorów Krzysztof Szymczak
Andrzej Bart, dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Łodzi, zdradza plany na nowy repertuar. Repertuar wysokich lotów!

Mocne tytuły, uznani reżyserzy, nowe adaptacje - dyrektor artystyczny Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi przedstawił we wtorek, 20 grudnia, swoje zamierzenia na lata 2017 i 2018. „Nowy” po raz kolejny w swej historii zdecydowanie zmienia profil w stosunku do tego, do czego przyzwyczaił widza w poprzednich sezonach.

Podczas spotkania z dziennikarzami Andrzej Bart kilka razy podkreślał, że największe znaczenie będą miały dla niego jakość tytułów i realizatorów. Pierwszą premierą, którą zapowiedział, są „Policjanci” (na podstawie „Policji” Sławomira Mrożka), których zobaczymy 17 lutego. Przedstawienie wyreżyseruje Ryszard Brylski, twórca takich filmów, jak „Deborah” i „Żurek”. - Wszyscy kochamy Mrożka za poczucie humoru, ironię, wyczucie absurdu. On śmiał się z każdego z nas. Ta sztuka zaś jest nadzwyczaj aktualna - podkreślał reżyser.

Zobacz też: Andrzej Bart kandydatem na dyrektora artystycznego Teatru Nowego w Łodzi

Autorem scenografii będzie Wojciech Żogała, a dramat Mrożka poddano - uwaga! - adaptacji, której podjęła się Martyna Quant. - Moim podstawowym zadaniem była praca z językiem, zdjęcie z tego tekstu ornamentyki, dokonanie skrótów i rozbicia długich monologów. To, co zostało dołożone ode mnie wyszło, moim zdaniem, jak z Mrożka - dodała odważnie autorka adaptacji.

Drugi przygotowywany tytuł (premiera 7 kwietnia) to „Lolita” na podstawie powieści Vladimira Nabokova - będzie to pierwsze polskie sceniczne wystawienie tego utworu. Reżyserii podjął się Tomasz Cyz, pomysłodawca portalu dwutygodnik.com, redaktor naczelny „Ruchu Muzycznego”, który również przetłumaczył adaptację „Lolity”, dokonaną przez Edwarda Albee.

- Parę osób w Polsce planowało wystawić tę adaptację, ale jakoś do realizacji nie doszło - mówił Tomasz Cyz. - Pragnąłbym, żeby nasz spektakl uwodził, ale i pozostawiał w poczuciu wstydu co do naszych myśli i snów.

Wśród realizatorów widowiska znaleźli się również fotograf Jacek Poremba i autorka scenografii Natalia Kitamikado, która ma na koncie realizacje m.in. na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. „Nowy” organizuje casting do tytułowej roli - wśród studentek i absolwentek uczelni artystycznych. Pierwszy etap zaplanowano na 28 grudnia.

Zobacz też: Szalone nożyczki w Teatrze Powszechnym w Łodzi po raz 1000. Kolejki do kas [ZDJĘCIA]

W październiku przyszłego roku powinniśmy zobaczyć premierę „Fabryki Muchołapek”, która na podstawie własnej powieści przygotuje Andrzej Bart. Widzowie Teatru Nowego wezmą udział w imaginacyjnym procesie Chaima Rumkowskiego, w którym świadkami będą mieszkańcy łódzkiego getta.

- Ciągle planuję film na podstawie mojej powieści, w styczniu złożymy odpowiednie dokumenty do PISF, ale moim marzeniem stało się dać ten tekst łodzianom na scenie - podkreślił dyrektor artystyczny „Nowego”. - W przedstawieniu wykorzystane zostaną nie tylko teatralne, ale i filmowe środki wyrazu.

W listopadzie zaś możemy wyczekiwać premiery „Szewców” Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Jerzego Stuhra. - Ta premiera będzie wkładem Teatru Nowego w obchody stulecia awangardy w Polsce - zauważył Krzysztof Dudek, dyrektor naczelny „Nowego”.

Na zamówienie łódzkiego Teatru nową sztukę, pod roboczym tytułem „Miód i szampan”, pisze Inga Iwasiów (premierę wyreżyseruje prawdopodobnie Małgorzata Szumowska). - Będzie to opowieść o alkoholizmie kobiet i to tych z wyższych warstw społecznych - wyjaśnił Andrzej Bart.

W Teatrze Nowym mają też już kilka pomysłów na 2018 rok. Jacek Głomb wyreżyseruje spektakl na podstawie powieści Juliusza Kadena-Bandrowskiego „Generał Barcz”. Sceniczną adaptację „Braci Aszkenazy” Israela Joszuy Singera pisze Andrzej Bart. W planach jest również spektakl na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego „Sioło Stiepanczykowo i jego mieszkańcy”.

- Specjalnie dla nas sztukę, w której zmierzymy się z Powstaniem Warszawskim, pisze wytrawny pisarz, myśliciel i historyk. Nie mogę jeszcze jednak ujawnić jego nazwiska - podsumował Andrzej Bart. Najwcześniej zaś, bo już w sylwestra, zobaczymy inscenizację farsy Michaela Frayna „Czego nie widać” w reż. Pawła Dangela.

W przyszłym roku Teatr planuje także uruchomienie internetowego radia Nowy FM, które będzie się specjalizować w produkcji słuchowisk. A w marcu na scenie „Nowego” zobaczymy głośny spektakl Pawła Passiniego „Hideout/Kryjówka”.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto