Najważniejsze geoparki stowarzyszone są w Europejskiej i Światowej Sieci Geoparków.

W 2011 roku w ich poczet włączono Łuk Mużakowa. Doceniono, że jest to największa na Starym Kontynencie i jedyna widoczna gołym okiem z kosmosu morena czołowa. Miejsca jeszcze nie stowarzyszone w międzynarodowej sieci mogą otrzymać status geoparku narodowego. Takim mianem uhonorowano część Karkonoskiego Parku Narodowego i jego otuliny.

- Odsłonięcia skalne na obszarze geoparku umożliwiają poznanie wielu zjawisk geologicznych dokumentujących spektakularne wydarzenia, które zdarzyły się tu podczas ostatnich 500 milionów lat - mówi Roksana Knapik, Kierownik Stacji Monitoringowo-Badawczej w Karkonoskim Parku Narodowym. - Masyw Karkonoszy należy do najciekawszych mineralogicznie obszarów Europy. Naliczono tu ponad 150 przejawów mineralizacji oraz zidentyfikowano 230 minerałów. Opisano stąd po raz pierwszy w świecie ich pięć gatunków.

Także obszar wygasłego wulkanu na Górze św. Anny uzyskał tytuł geoparku narodowego.
- Nie mamy w Polsce aktywnych wulkanów, ale ten historyczny wzbudził zainteresowanie -pisze Henryk Jacek Jezierski. Takie działania to przykład wykorzystania szansy rozwoju geoturystyki.

W najbliższych latach planowane jest otwarcie kolejnych geoparków narodowych, m.in. Małopolskiego Przełomu Wisły, Polodowcowej krainy Drawy i Dębnicy, Geoparku Kamienny Las, Geoparku Kanał Augustowski - Augustowskie Sandry, Geoparku Chęcińsko-Kieleckiego i Geoparku Dolina Wisłoka - Polski Teksas.

Poza tworzone są także placówki w większych miastach przybliżające geologiczne aspekty świata. Przykładem jest Muzeum Ziemi, czyli muzealna placówka gromadząca zbiory i chroniąca dziedzictwo geologicznego oraz prowadzące prace badawcze i dokumentacyjne oraz szeroką działalność w zakresie popularyzacji nauk o Ziemi i upowszechniania wiedzy przyrodniczej.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!