18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Tak wygląda, jak na przełomie wieków wyglądał Pałac Herbsta

Artykuł sponsorowany
Gdy wchodzi się do tego pałacu, aż chce się przyklęknąć - powiedział przed tygodniem prezydent Sopotu Jacek Karnowski, jeden z gości otwarcia, po dwuletniej przerwie, zmodernizowanego Muzeum Pałac Herbsta, oddziału Muzeum Sztuki w Łodzi (ul. Przędzalniana 72). Uczestnictwo prezydenta nie było przypadkowe, ponieważ Sopot to drugie po Łodzi ulubione miasto Herbstów.

- Dzięki przywróceniu wystroju pomieszczeń i nowej aranżacji pałacowych wnętrz możemy poczuć się jak dawni goście rodziny Herbstów - uznał marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, zapraszając licznie zgromadzoną publiczność, która już pierwszego dnia chciała zobaczyć, jak wygląda, a jednocześnie jak na przełomie XIX i XX wieku wyglądał Pałac Herbsta. - Tylko patrzeć, jak wśród nas pojawią się gospodarze pałacu, zapraszając na salony - dodał.
Marszałek, podziwiając efekty, podziękował dyrektorowi Muzeum Sztuki, Jarosławowi Suchanowi oraz jego współpracownikom za przeprowadzoną modernizację.

Projekt modernizacji w połowie został sfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w ramach osi priorytetowej III Gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość, Działanie III.5 Infrastruktura turystyczno-rekreacyjna. Całkowity koszt całkowity inwestycji ponad 19.723 tys. zł, z czego dofinansowanie RPO WŁ to ponad 9.998 tys. zł.

Prace modernizacyjne na terenie Pałacu Herbsta rozpoczęły się latem 2011 roku. W ciągu dwóch lat w oparciu o dokumentację konserwatorską i wcześniej nieznane zdjęcia archiwalne wykonany został nowy wystrój pomieszczeń i zaaranżowana nowa ekspozycja. Dzięki zagłębieniu się pracowników muzeum w archiwalia, wnętrza pałacu są teraz bliższe oryginałowi z czasów, gdy mieszkała w nich rodzina Herbstów.
Pałac został przejęty przez Muzeum w latach 70. minionego wieku, jednak dopiero teraz wnętrza zyskały dawny blask, a nowa aranżacja pozwala poczuć klimat minionych epok. Jest to obecnie wspaniała wizytówka Łodzi i regionu, mając szansę stać się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych i kulturalnych województwa łódzkiego i Polski.

Znaczną część dziejów wielokulturowej Łodzi, można poznać, oglądając wystawę "Herbstowie. Historie niedokończone". To przykład, jak w atrakcyjny, niekonwencjonalny sposób można pokazać losy właścicieli pałacu, w kontekście dziejów Łodzi przełomu XIX i XX wieku.
Ducha epoki wzbogaca także ekspozycja dzieł mistrzów w Galerii Sztuki Dawnej. Wśród nich obrazy zaliczane do arcydzieł malarstwa polskiego w tym "Portret matki artysty" (1853) - słynne dzieło Henryka Rodakowskiego.

Najbliższe wydarzenia

28 - 29 września, sobota - niedziela, godz. 18 - 22
Iluzjon w Pałacu Herbsta.

Pokaz filmów niemych i z XX-lecia międzywojennego, przybliżających realia czasów, gdy w pałacu mieszkali Herbstowie.

5 października, sobota, godz. 18 - 21 Powrót Aleksandry Herbstowej.
Przypomnienie historii rodziny Herbstów i prezentacji portretu Aleksandry. Spotkanie połączone ze zwiedzaniem salonów.

12 października, sobota, godz. 13 - 16. Podszepty.
Osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły zwiedzić pałac i Galerię Sztuki Dawnej, korzystając z systemu dla osób niewidomych.

Konkurs
Jaką wystawę najchętniej obejrzałbyś w Muzeum Sztuki w pałacu Herbsta wyremontowanym dzięki funduszom europejskim w ramach RPO WŁ? Nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi. Odpowiedź do 9 października prześlij na: konkursy_lodz@ naszemiasto.pl w temacie wpisując Konkurs - Muzeum Sztuki. Do wygrania: zestaw Parker.
Więcej informacji na lodz.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto