W sierpniu wyjazd autem na wakacje może być nawet o kilkadziesiąt złotych droższy niż w lipcu

W sierpniu wyjazd autem na wakacje może być nawet o kilkadziesiąt złotych droższy niż w lipcu. (© fot. Paweł Łacheta)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W sierpniu ceny paliw w Łodzi wzrosły o kilkadziesiąt groszy w porównaniu z lipcem. Ponad 5,30 zł kosztowała w niedzielę na łódzkich stacjach paliw benzyna - bezołowiowa 95-oktanowa. Jej średnia cena w mieście wynosi 5,28 zł. Olej napędowy jest przeciętnie o 20 groszy tańszy. Zdaniem analityków, szczyt cen w te wakacje został już osiągnięty i paliwo nie powinno drożeć.

W stosunku do wakacji ubiegłego roku za litr benzyny płacimy więcej (przeciętnie) o 62 grosze, a za olej napędowy o 68 groszy. Wolniej drożeje gaz LPG. Jego ceny różnią się tylko o kilka groszy od tych z ubiegłego roku.

- Jest szansa, że paliwo w sierpniu może trochę potanieć, ale będą to różnice kilku groszy na litrze - mówi Rafał Zywert, ekspert rynku paliw z firmy Reflex. - Ceny benzyny i ropy rosną w całej Europie. W Czechach i Słowacji są one wyższe o kilkadziesiąt groszy niż w Polsce.

Zdaniem eksperta, wszystko przez rosnące ceny ropy na świecie i słabnące waluty europejskie. Polski Orlen podnosił już w tym roku ceny benzyny ponad 80 razy, a oleju napędowego około 70 razy.

- Za zatankowanie zbiornika do pełna płacę o około 80 zł więcej niż 5 lat temu - mówi Sławomir Poślednik, taksówkarz jeżdżący po mieście nissanem primerą z silnikiem Diesla. - Dziennie pokonuję około 200 km, a więc zużywam dużo paliwa.

Wysokie ceny paliw biją po kieszeni urlopowiczów, którzy w sierpniu wyjeżdżają na wakacje.

- Jadę nad morze z przyczepą kempingową - mówi łodzianin Jarosław Turski. - Moje auto spali około 10 litrów benzyny na 100 km. Ponieważ przejadę w sumie około 1000 km, paliwo będzie mnie kosztowało o 27 zł więcej, niż zapłaciłbym za nie w lipcu.

Komentarze (29)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

kj (gość) (eXpert)

tepy ch... jak chcesz miec ceny Europejskie to daj taka place w Polsce w paliwie ponad 50% ceny to rozne podatki wiec nie pier...... glupot!
Z podatków z paliw panstwo w poprzednim roku mialo 53mld zł a na drogi dali... 3 mld zł!!!!
Ale jak wszystkie firmy panstwowe prywatyzuja to za co utrzymac wojsko policej urzedy itp?

fff (gość) (anty jude)

kretyn nie napisał, że pensje tez mamy najmniejsze... moge placic jak w rzeszy 6.5zł za litr tylko dajcie mi pensje niemiecka!!! w mojej branzy niemiec zarabia ok 4 razy tyle a paliwa nie maja po 20zł tylko po 6.5!!!!!!!

prawda (gość)

wszystkich pod sąd i kara min 25 lat!!! spekulanci i manipulatorzy, siejący zamęt i propagandę powinni być wyłapani i osadzeni na min 25 lat oni zniszczą cały świat!

. (gość)

w cenie 5,37pln za litr.... Dostałem zniżkę 10gr na litrze za zatankowanie powyżej 30 litrów, ale już wiem, że nie każdy Orlen tak robi.

anty jude (gość)

najbardziej mnie rozbawil komentarz jednego barana tu taj bo wyczytal w gazecie prawnej ze i tak mamy jedne znajnizszych cen w europ[ie za p[aliwo tak tak czytaj dalej ta zydowka propagande zydy nami rzdza i obudzcie sie ludzie wrescie bo naprawde nawet nie wicie jak jestescie ch..j robieni i sprzedani jestescie na uslugach zydow cala prawda

gosc (gość)

Amerykance rozpetali wojne,a my na tym tracimy bo u nich wacha za grosze.Jeszcze kombinuja jak w europie pieklo rozpetac to by mieli gdzie bron sprzedac i by sie z kryzysu dzwigneli raz dwa.A wszyscy Obamie wierza, klaniaju mu sie w pas,a on ma nas w d.....Lepiej z arabami w zgodzie byc jak niewolnikami u amerykanow,a o zniesienu wiz niema co marzyc to mydlenie oczu,a i taktam juz z robota krucho.

taka_prawda (gość) (eXpert)

Tylko nie dodałeś, że zarabiamy nieporównywalnie mniej od innych państw. W Polsce za godz pracy starcza mi na 3litry benzyny z groszem :) Na zachodzie jak pracowałem na podobnym stanowisku mogłem sobie za godz. pracy kupić ponad 9 litrów.