Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku dała "zielone światło" budowie drugiej nitce mostu na Nogacie. Inwestycja miałaby być realizowana równocześnie z budową obwodnicy miasta.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku dała "zielone światło" budowie drugiej nitce mostu na Nogacie. Inwestycja miałaby być realizowana równocześnie z budową obwodnicy miasta. Pismo w tej sprawie trafiło do centrali GDDKiA w Warszawie, która ma decydujący głos. Informację tę podał na ostatniej sesji Rady Miasta Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka.

- To prawda, że wysłaliśmy pismo do warszawskiej centrali, w którym wyraziliśmy opinię, że ta inwestycja jest jak najbardziej potrzebna - mówi Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego oddziału GDDKiA. - Jest jednak jeden warunek. Do czasu ogłoszenia przetargu musi być gotowa koncepcja techniczna, ekonomiczna i środowiskowa wraz z projektem drugiej nitki mostu. Otrzymaliśmy zapewnienie od władz Malborka, że ta dokumentacja zostanie przez samorząd wykonana.

Znamy też termin, jaki został wyznaczony miastu i gminie Malbork (inwestycja dotknie też części drogi na jej terenie) na przygotowanie dokumentacji - koniec 2010 roku. Prawdopodobnie w 2011 roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie inwestycji. Będzie on ogromny, wart kilkaset milionów złotych, ponieważ ma łączyć budowę północnej obwodnicy miasta i właśnie drugiej przeprawy przez rzekę.

- Druga nitka mostu będzie wykonywana razem z obwodnicą, ponieważ wtedy koszty będą mniejsze niż w przypadku wykonywania dwóch zadań oddzielnie - wyjaśnia Michalski. - Trzeba jednak pamiętać, że wykonanie inwestycji będzie zależało od środków przekazanych GDDKiA z budżetu państwa.
A tym samym inwestycja, choć coraz bardziej realna, ciągle jest uzależniona od wielu czynników finansowych i politycznych. Niemniej, jak mówi rzecznik GDDKiA, miastu powinno zależeć na jak najszybszym wykonaniu wymaganej dokumentacji, która jest niezbędna do realizacji zadania.

Malborski samorząd zamierza dotrzymać danego słowa i już poczynił ku temu pierwsze kroki. Radni podjęli w ubiegłym tygodniu uchwałę dotyczącą opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na potrzeby drugiej nitki mostu na Nogacie. Póki co, trudno oszacować, ile będzie kosztowało wykonanie dokumentacji. Niedawno burmistrz informował nas, że ten wydatek można szacować na ok. 500 tys. złotych.

Za sześć dni każdy z malborczyków i mieszkańców powiatu będzie mógł zapoznać się ze szczegółami inwestycji mostowej. Stowarzyszenie Malborskie Centrum Kwadrat, które jest organizatorem akcji zbierania podpisów poparcia dla budowy drugiej nitki pn. "Murem za mostem", zaprasza na debatę, w której weźmie udział m.in. Robert Marszałek, wicedyrektor GDDKiA w Gdańsku ds. inwestycji.

- W ramach akcji "Murem za mostem" zebraliśmy już ponad 3,5 tysiąca podpisów. Myślę, że podczas debaty z panem Marszałkiem przekażemy mu ok. 4 tysięcy podpisów. Sprawa mostu jest ważnym tematem dla malborczyków. Interesują się tym, pytają o to - mówi Waldemar Klawiński, prezes MC Kwadrat.
Ostatnio podpisy były zbierane przez wolontariuszy podczas Magic Malbork i przy kościołach. Debata z wicedyrektorem gdańskiej GDDKiA rozpocznie się natomiast w czwartek, 20 sierpnia, o godzinie 17 w sali posiedzeń Urzędu Miasta Malborka.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!