Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkolne lata. Początki ASP w Łodzi na wystawie w Muzeum Sztuki

Darek Matyjaszczyk
Kompozycja
datowanie: 1950 r.
wymiary: wys. 66 cm, szer. 89 cm
technika: malarstwo olejne
tworzywo: farby olejne, płótno
Kunka, Lech, Polska
Kompozycja w układzie poziomym, wielobarwna utworzona z figur
geometrycznych. Sygnowana.
MS/SN/M/1962
Kompozycja datowanie: 1950 r. wymiary: wys. 66 cm, szer. 89 cm technika: malarstwo olejne tworzywo: farby olejne, płótno Kunka, Lech, Polska Kompozycja w układzie poziomym, wielobarwna utworzona z figur geometrycznych. Sygnowana. MS/SN/M/1962 materiały prasowe
Początki ASP w Łodzi zostały zaprezentowane na wystawie w Muzeum Sztuki przy Więckowskiego. Jest to ostatnia w 2015 roku wystawa w ms1. Wernisaż odbył się w ubiegły piątek.

Łódź na planie filmu "Powidoki" Andrzeja Wajdy
Prezentowana w Muzeum Sztuki wystawa przybliża pionierskie lata Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, w której uczył Władysław Strzemiński - wybitna osobowość artystycznej awangardy. Obchodząca w tym roku 70-lecie uczelnia uważa ten krótki, heroiczny moment między 1946 a 1950 rokiem za bardzo ważny dla swojej tożsamości. Wystawa „Szkolne lata” stworzona została wspólnie przez Muzeum Sztuki i Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi.

Łódzka uczelnia w założeniu miała zapewnić „dopływ wykwalifikowanych sił do przemysłu, a posiadających jak najwyższe kwalifikacje artystyczne”, jak pisał Leon Ormezowski, pierwszy rektor szkoły, wnioskując do Ministra Kultury o zgodę na utworzenie tej placówki. Jak realizowano założenia programowe i czy rzeczywiście były one radykalnie nowatorskie? Jak wyglądała sztuka tworzona na wówczas najmłodszej uczelni artystycznej w Polsce?

Na wystawie pokazywane będą prace z lat 1946-50 oraz studenckie prace plastyczne i fotografie z pierwszych plenerów - mówi Anna Saciuk-Gąsowska.

Na wystawie w ms1 będzie można oglądać miedzy innymi rzadko prezentowane prace Stefana Wegnera, Bolesława Hochlingera, Romana Modzelewskiego, Lecha Kunki, Stefana Krygiera, Judyty Sobel, Andrzeja Strumiłły czy Bolesława Utkina.

Prezentowana będzie wybrana dokumentacja z archiwum uczelni, m.in. program zajęć przygotowany przez Władysława Strzemińskiego. Dokumenty obrazujące początki wymuszonych politycznie zmian - zwolnienia Strzemińskiego i rezygnacji Stefana Wegnera. Wystawa w Muzeum Sztuki pozwoli zrozumieć, czego nie zaakceptowały władze PRL, zastępując sztukę awangardową tą spełniająca wymogi doktryny socrealizmu.

Kuratorzy: Anna Saciuk-Gąsowska, (MSŁ) i Wojciech Leder (ASP).

Wystawa „Szkolne lata” będzie czynna do 31 stycznia 2016 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto