Szklane grzyby, czyli jak zostać eko-artystą

Artykuł sponsorowany
Kwiaty z filcu, grzyby ze szkła, a także... przetwarzanie czerpanego papieru w efektowne ozdoby i upominki - możliwości spędzenia czasu, jakie oferuje już drugi rok z rzędu akcja "EkoArt" Łódzkiego Domu Kultury są nieprawdopodobne.

Łukasz Kaczyński

Myślą przewodnią projektu jest zapoznanie dzieci w wieku od 7 do 12 lat z technologią ekologicznego odzyskiwania surowców oraz możliwością późniejszego tworzenia z nich obiektów artystycznych.
Pierwsze zajęcia odbyły się w marcu. Uczestniczyły w nich dzieci m.in. z Konstantynowa Łódzkiego, Drużbic (powiat bełchatowski), Sulejowa, Zduńskiej Woli, Pajęczna i Wielgomłynów (powiat radomszczański). Uczestnicy odwiedzili Dom Papiernika w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, gdzie własnoręcznie czerpali papier, malowali go i poznawali technik zdobienia książek.

Jednak Dom Papiernika to nie jedyna "stacja", na której dzieci mogły wykazać się talentami plastycznymi. W samym Centralnym Muzeum Włókiennictwa zrealizowały one prace z tkanin i koronki, poznały również proces filcowania na mokro. Z kolei w Zakładzie Obróbki Szkła Kapilar w Antoniewie koło Łodzi, słynnym z produkcji łódzkich neonów, które zdobyły kiedyś ulicę Piotrkowską, przeprowadzone zostały zajęcia, które przybliżyły zagadnienie odzyskiwania szkła, a także jego dalszej obróbki.
W ramach warsztatów dzieci z regionu łódzkiego między innymi wydmuchiwały i własnoręcznie zdobiły szklane bombki.

Pomysłodawcą i organizatorem niecodziennej akcji "EkoArt", która zasięgiem obejmuje całe województwo, jest Łódzki Dom Kultury (a dokładnie Magdalena Świątczka z Ośrodka Wystawienniczego). Odbywa się ona dzięki środkom pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Warsztaty odbywają się pod okiem opiekunów w piętnastoosobowych grupach. Ostatnie odbędą się 1 czerwca. Prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów i artystów, a efektem wielomiesięcznej pracy dzieci będzie wystawa powarsztatowa w jednej z galerii Łódzkiego Domu Kultury. Jej otwarcie nastąpi 22 czerwca. W późniejszym czasie wystawa będzie prezentowana we wszystkich ośrodkach kultury regionu, które biorą udział w tym niezwykłym projekcie.

Łódzki dom kultury
p.o.Dyrektora - Jacek Sokalski
ul. R. Traugutta 18, 90-113 Łódź
tel.kom. 797 326 194
e-mail: [email protected], [email protected]

http://ldk.lodz.pl
http://regionkultury.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto