Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sylwester przy kasie fiskalnej

(gb)
Również część pracowników hipermarketów sylwestrowy wieczór spędzi w pracy na przygotowywaniu kas do druku nowych stawek.
Również część pracowników hipermarketów sylwestrowy wieczór spędzi w pracy na przygotowywaniu kas do druku nowych stawek. fot. Łukasz Kasprzak
Zeszyty łódzkich serwisantów kas fiskalnych są pełne zleceń na sylwestrową noc.

Zamiast witać nowy rok z lampką szmpana, będą oni zmieniać ustawienia w tych urządzeniach w restauracjach, na stacjach benzynowych, i sklepach całodobowych, by drukowane paragony uwzględniały nowe stawki VAT.

Handlowcy boją się zmian i przypominają sobie sytuację sprzed 10 lat, kiedy to światu groziła pluskwa milenijna. Tymczasem już od 1 stycznia z 22 do 23 procent wzrośnie VAT na pralki i telewizory, z 3 na 5 procent na mięso, a na pieczywo spadnie z 7 do 5 procent. To tylko niektóre przykłady zmian stawek.

- Jestem tym przerażony - mówi Stanisław Baranowski z serwisu kas fiskalnych. - Rząd nie wprowadził okresu przejściowego, dlatego punkty handlowe pracujące w sylwestrową noc muszą po północy wystawiać paragony z nowymi stawkami VAT. Wszyscy chcą przeprogramować kasy w tym samym czasie. Tak poważnych zmian nie pamiętam.

Stanisław Baranowski i jego pracownicy, podobnie jak serwisanci innych łódzkich firm zajmujących się kasami fiskalnymi, w ostatnie dni starego i pierwsze nowego roku będą jeździć do restauracji i całodobowych sklepów, wprowadzając zmiany do kas i programów sprzedażowych. Ci handlowcy, którzy mogą sobie na to pozwolić, sami będą przyjeżdżać do serwisów. Za wprowadzenie zmian zapłacą od 80 do 200 zł. Przeprogramowanie jednej kasy może zająć kilka godzin.

Sylwestrowy wieczór w pracy spędzą także zatrudnieni w hipermarketach.

- 31 grudnia po zamknięciu sklepów część osób zostanie, by przygotować kasy fiskalne i programy sprzedażowe do nowych stawek - mówi Katarzyna Petrykowska z sieci hipermarketów Real. - Ustawień we wszystkich kasach nie zmienimy w tak krótkim czasie, dlatego 2 stycznia czynne będą te zaktualizowane.

K. Petrykowska przewiduje, że najwięcej problemów będzie ze zmianami w programach komputerowych dotyczących faktur i zwrotów.

- Jeśli ktoś kupi produkt 31 grudnia, a będzie chciał go oddać w styczniu lub wziąć na niego fakturę, to będziemy uwzględniać stawki VAT z dnia zakupu - mówi.

Nie powinno być natomiast kłopotów z kursowaniem taksówek, bo zdecydowana większość taksówkarzy nie jest płatnikami VAT i kas fiskalnych w autach nie posiada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto