Święto Akademii Muzycznej

Artykuł sponsorowany
Posiedzenie Senatu było częścią obchodów 70-lecia Akademii Muzycznej
Posiedzenie Senatu było częścią obchodów 70-lecia Akademii Muzycznej
Salonem Absolwentów rozpoczęły się 23 marca obchody 70-lecia Akademii Muzycznej (AM) w Łodzi. Studenci i melomani mieli niepowtarzalną okazję spotkać się i porozmawiać z prof. Adelą Winiarską-Skrzy-necką, cenioną śpiewaczką i peda- gogiem. Jej artystyczna biografia splata się z historią łódzkiej uczelni od 1945 roku, kiedy to rozpoczęła naukę w tutejszym Konserwatorium Muzycznym.

Drugim gościem salonu był Włodzimierz Korcz, kompozytor i pianista, autor wielu przebojów, w tym napisanego specjalnie dla łódzkiej Akademii Muzycznej musicalu "Łódź Story".
Studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego zaprezentowali spektakl na motywach dramatu Federica Garcii Lorki "Dom Bernardy Alba".

Głównym punktem programu obchodów jubileuszu było uroczyste posiedzenie Senatu, które odbyło się w sali koncertowej Akademii 24 marca 2015 roku - w 70. rocznicę rozpoczęcia zajęć w powojennym konserwatorium w Łodzi.

- To wyjątkowa okazja do świętowania, ponieważ łódzka Akademia Muzyczna była pierwszą spośród polskich uczelni muzycznych, które powstały po wyzwoleniu kraju spod okupacji hitlerowskiej - podkreśla prof. dr hab. Cezary Sanecki, rektor Akademii Muzycznej w Łodzi.

Akademia była też pierwszą szkołą wyższą, która po wojnie rozpoczęła w Łodzi działalność dydaktyczną. Stało się to możliwe dzięki staraniom grupy łódzkich pedagogów, którzy przyczynili się do reaktywacji Konserwatorium Muzycznego H.Kijeńskiej-Dobkiewiczowej działającego w Łodzi w latach 1911-39.

Podczas jubileuszowego posiedzenia Senatu prof. Zygmunt Krauze, wybitny kompozytor, pianista i pedagog, prowadzący od wielu lat klasę kompozycji w łódzkiej AM, otrzymał tytuł doktora honoris causa.

- Prof. Zygmunt Krauze jest twórcą wszechstronnym. Obok form tradycyjnych uprawia gatunki awangardowe: performance, instalacje i aranżacje przestrzenne - wymienia dr hab. Ewa Kowalska-Zając, dziekan Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej.
- Profesor stworzył oryginalny styl muzyczny inspirowany malarstwem Strzemińskiego, a o randze jego twórczości świadczą wykonania jego kompozycji na całym niemal świecie oraz liczne nagrody i odznaczenia.

Posiedzenie Senatu było również okazją do uroczystej promocji doktorów sztuki, wręczenia dyplomów doktora habilitowanego sztuki oraz dyplomu "Primus in artibus". Została nim uhonorowana najlepsza absolwentka Akademii w roku 2013/2014, Aleksandra Mańkowska, saksofonistka i absolwentka z klasy dra hab. Pawła Gusnara.

Posiedzenie poprzedził performance pt. "Interakcje" w wykonaniu studentów choreografii i technik tańca oraz instrumentalistów. Uroczystość zamknęła prezentacja pt. "Unizm i sensualizm w muzyce Zygmunta Krauze" oraz wykonanie Kwintetu fortepianowego kompozytora.

W ramach obchodów jubileuszu 24 marca dr hab. Irina Nikolska, rosyjski muzykolog, przedstawiła wykład o operach Zygmunta Krauze. Z kolei 25 marca Louis Andriessen, światowej sławy kompozytor i promotor doktoratu honoris causa, wygłosił wykład ilustrowany na temat swojej twórczości.

www.amuz.lodz.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto