Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strategia rozwoju przestrzennego Łodzi: rozwój i rewitalizacja centrum miasta

Jolanta Baranowska, (opr. dem)
Władze miasta chcą postawić na rozwój Śródmieścia
Władze miasta chcą postawić na rozwój Śródmieścia Grzegorz Gałasiński/archiwum
W środę radni przyjęli strategię rozwoju przestrzennego Łodzi do 2020 roku. Strategia rozwoju przestrzennego Łodzi zakłada rozwój centrum miasta, wzmocnienie inwestycji w Śródmieściu oraz ochronę terenów zielonych. Strategia przedstawiona przez architekta miasta Marka Janiaka dzieli Łódź na trzy strefy: wielkomiejską , miejską oraz na tzw. miejskie obszary uzupełniające.

Marek Janiak, architekt miasta. mówi, że należy postawić na inwestycje w centrum Łodzi oraz na rewitalizację. W pierwszym rzędzie będą wykorzystywane tereny, które są już wyposażone w potrzebną infrastrukturę, czyli np. drogi i komunikację publiczną. To ma znaczenie ekonomiczne. Łodzi nie stać na nieograniczone rozwijanie infrastruktury.

Władze Łodzi chcą tez chronić ważne pod względem ekologicznym tereny. Łódź powinna rozwijać się do wewnątrz". Według Janiaka powinno się maksymalnie wykorzystywać tereny już zurbanizowane i powstrzymywać się od zajmowania nowych.

W strategii rozwoju przestrzennego Łodzi miasto zostało podzielone na trzy strefy: wielkomiejską (ścisłe centrum, obejmujące około 20 procent Łodzi), miejską (tereny wokół centrum, obejmujące około 40 procent miasta) oraz na tzw. miejskie obszary uzupełniające (czyli obrzeża Łodzi).

Strefa wielkomiejska, gdzie przeważają kamienice, zespoły pofabryczne oraz parki, wymaga remontów i rewitalizacji. Strefa miejska to tereny przeznaczone do inwestowania, np. pod budowę bloków. Strefa tzw. obszarów uzupełniających będzie przeznaczona dla przemysłu. Ale na terenach zielonych, które się tam znajdują, mają powstawać osiedla domów jednorodzinnych.

Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi prosił architekta miasta o wskazanie terenów, które mogłyby wykorzystać osoby myślące o wybudowaniu domku jednorodzinnego. Łódź traci mieszkańców na rzecz gmin okalających miasto, np. Konstantynowa, Kalonki czy Nowosolnej, gdzie budują domy łodzianie. Marek Janiak stwierdził, że pod budownictwo tzw. rezydencjonalne przeznaczone są np. tereny na Nowym Złotnie.

Strefa miejska, została uszczuplona o część terenów. Bartosz Domaszewicz, radny PO, mieszkaniec os. Radogoszcz uważa, że włączenie osiedla Radogoszcz Wschód do obrzeży Łodzi to szansa na zachowanie terenów zielonych. Osiedle nie będzie się tak intensywnie urbanizować.

Źródło: Śródmieście Łodzi ma się rozwijać. Przyjęto strategię rozwoju przestrzennego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto