Strajk nauczycieli. ZNP wylicza, że w województwie łódzkim zastrajkuje 1249 szkół i innych placówek oświaty

RedakcjaZaktualizowano 
O wynikach referendów opowiadali w środę (27 marca) przedstawiciele ZNP w Okręgu Łódzkim - w tym Marek Ćwiek, prezes okręgu (3.od prawej). Związek Nauczycielstwa Polskiego podsumował referenda, przeprowadzane w naszym województwie, które decydowały, czy dana placówka oświatowa weźmie udział w ogólnopolskim strajku zaplanowanym od 8 kwietnia. Maciej Kałach
Związek Nauczycielstwa Polskiego podsumował referenda, przeprowadzane w naszym województwie, które decydowały, czy dana placówka oświatowa weźmie udział w ogólnopolskim strajku zaplanowanym od 8 kwietnia.

Przedstawione w środę (27 marca) w łódzkiej siedzibie ZNP dane dotyczą szkół, przedszkoli oraz innych placówek edukacyjnych, prowadzonych przez samorządy. Jest ich 1438 w naszym województwie. Kadra 1324 z nich (92 proc.) wzięła udział w referendum. Przy czym związkowcy sami wyłączyli z głosowania niektóre jednostki – np. ośrodki wychowawcze o zaostrzonym rygorze.

Podjęcie decyzji o strajku wymagało uzyskania ponad 50 proc. głosów na „tak” przy frekwencji przekraczającej połowę zatrudnionych (nauczycieli i pozostałych pracowników).

W przypadku 1249 placówek w głosowaniu zwyciężyli zwolennicy akcji i – zwykle – zdecydowaną przewagą (średnio 86 proc. na „tak”).

Już we wtorek znane były wyniki referendów w stolicy regionu. Jak poinformował Urząd Miasta Łodzi, na 350 placówek szkół i przedszkoli prowadzonych przez samorząd zastrajkuje 316.

W Łodzi zastrajkują wszystkie miejskie podstawówki i zespoły, w których są one połączone z przedszkolami (łącznie 90). W akcji odejścia od tablic od 8 kwietnia wezmą udział nauczyciele każdego z liceów ogólnokształcących i każdej ze szkół zawodowych (łącznie 46). W Łodzi będą przedszkola, które nie zastrajkują (16 na 140) i takie gimnazja z (6 z 37).

Przypomnijmy, że ZNP oraz jego sojusznicy domagają się od rządu 1000 zł netto podwyżki dla wszystkich pracowników szkół. W sprawie nauczycieli poniedziałkowe negocjacje przedstawicieli związków zawodowych z rządem zakończyły się niepowodzeniem, ale strony sporu mają wrócić do stołu 1 kwietnia.

W przypadku braku porozumienia, strajk rozpocznie się 8 kwietnia. Poza kwestiami związanymi z opieką nad przedszkolakami i młodszymi z uczniów, ogromnym niebezpieczeństwem jest możliwe sparaliżowanie egzaminów – gimnazjalnego (od 10 kwietnia), ósmoklasistów (od 15 kwietnia) i maturalnego (od 6 maja) – oraz promowania do następnych klas (gdyby strajk wydłużył się na okres ostatecznych posiedzeń rad pedagogicznych).

Podwyżki dla pracowników obsługi i administracji są w gestii samorządów, ale – według ZNP – na ich sfinansowanie pozwoliłaby wyższa subwencja oświatowa dla gmin i powiatów od rządu.

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2019.04.13 20:31:06

w 2015 zamrozili pensje nauczycielom- (Kluzik-Rostowska), a teraz podburzają strajku, hipokryzja PO, pustych obietnic, wstyd, o dzieciach nikt nie myśli.

2019.04.02 02:36:14

Wiek emerytalny

https://www.youtube.com/watch?v=QQyjxR5-Blk

2019.04.02 02:35:14

Jak za PO-PSL strzelano do górników !

Tak wygląda prawdziwy stosunek Platformy do problemów Śląska i dokładnie tak rząd PO realizował “potrzebę dialogu” z górnikami…

https://www.youtube.com/watch?v=wfyFRDAf8Gw

2019.04.02 02:34:12

Podwyżki dla nauczycieli wg PO – Szanowni państwo oceńcie sami

https://www.youtube.com/watch?time_continue=62

2019.04.01 16:51:06

Kluzik-Rostkowska z PO

„Prawie 60% nauczycieli zarabia 5 tys. zł i my to wiemy….”

http://pis.org.pl/aktualnosci/kolejne-pusteobietnice-platformy-obywatelskiej

2019.04.01 16:50:03

POdwyżki dla nauczycieli

http://pis.org.pl/aktualnosci/kolejne-pusteobietnice-platformy-obywatelskiej

2019.03.30 09:25:00

Do Bili

Obecnie na świecie są 4 ostatnie bastiony komuny: Chiny, Kuba, Korea Północna i Związek Nauczycielstwa Polskiego.

2019.03.30 08:25:34

ZNP to ostatni bastion komuny. Niech się sami najpierw zreformują, wywalą słabych nauczycieli i dadzą możliwość pozbywania się nierobów przez dyrektorów szkół, a później niech stawiają żądania.

2019.03.29 21:42:46

Złośnico

Z komunistami nie dyskutuję. Obejrzyj na stronie YT pyta.pl jak próbował rozmawiać z komunistą. TO mniej więcej poziom rozmowy jaki mógłby wyniknąć.

2019.03.29 21:42:05

pałą do roboty POgnać nygusów i wichrzycieli! a broniarzowi 30 pał na gołą dup.ę.

2019.03.29 21:18:32

Ludzie,którzy pracują ciezko fizycznie za 1700-1900 zl nie domagają się podwyżek,bo wiedza,ze i tak ich nie dostaną,to Wy "nauczyciele",(gdzie 98%) nic nie robicie na korzyść dzieci i młodzieży chcecie podwyżki?!

No chyba ZART JAKIS!

Dziecko wraca ze szkoly i mówi,ze nie umie odrobić pracy domowej,bo nic nie zrozumiał na lekcji,a nauczyciel nie wytłumaczy takim uczniom,bo musi lecieć według programu i traci czas na tłumaczenie?!

Każdy do 18 roku życia musi się uczyć,bo potem sa nieprzyjemności,a tak naprawdę ze szkoly g...o wynosi.

Nauczyciel siedzi sobie na lekcji z tel i pisze smsy lub na Internecie siedzi...

Nie mowie o wszystkich,ale większość nauczycieli ma w D...e uczniów i to ile wyniosą z lekcji,potem robią spr. lub kartkówka i co...i pala,bo nie przekazał swojej wiedzy jak należy.

Żałosne jest to I tyle.

Szkoda mi tylko na najbardziej uczniów którzy piszą egzaminy i matury w tym roku,bo przez to mogą się opóźnić,a uczniowie ze słabymi ocenami maja zabrania szanse na poprawienie ich.

Zastanówcie się jaka krzywdę zrobiliście i robicie uczniom.

2019.03.29 20:17:01

1234 - Nie mając żadnych argumentów i potencjału umysłowego, aby podjąć ze mną merytoryczną dyskusję, imputujesz mi to, czego nigdy nie twierdziłem:



"Masz rację Złośnico

a Józef Stalin był chorążym pokoju, a ZSRR była krainą mlekiem i miodem opływającą"



Moralne i intelektualne DNO, inaczej ciebie nazwać się nie da.

2019.03.29 20:03:54

Jeśli uważacie że nauczyciele prezentują niski poziom, są nieukami nygusami i.t.p to nie posyłajcie swoich dzieci do szkół... proste !

2019.03.29 18:23:53

Masz rację Złośnico

a Józef Stalin był chorążym pokoju, a ZSRR była krainą mlekiem i miodem opływającą. Dalej, tłumacz jeszcze ZNP z haniebnego okresu w czasie PRL i teraz tęczowego uwielbienia.

2019.03.29 16:22:10

1234 - znowu jesteś marny prawicowy manipulatorze? Kiedy Polska była "czerwona", to polskie szkolnictwo miało najwyższy poziom w historii (i już takiego mieć nie bedzie). Na matematyce w szkołach średnich uczono rachunku różniczkowego i całkowego (z równaniami różniczkowymi włącznie), algebry liczb zespolonych, podstawy rachunku macierzy i wyznaczników. Dziś to sie robi dopiero na poziomie akademickim. Moja matematyczka już od III-ciej klasy liceum przynosiła na lekcje zbiór zadań z I roku dla politechnik (a bylo to zupelnie przecietne liceum). Natomiast dzisiejsi studenci politechnik mogliby sie uczyć z podreczników matematyki, fizyki czy chemii dla PRL-owskich szkół średnich. Polska Ludowa zapewniała najcenniejszy kapitał, jaki człowiek może otrzymać od państwa - znakomite wykształcenie. Równie dobry, jak w krajach na tzw. Zachodzie, co moge poprzeć własnym przykładem. Kiedy odejdą ostatnie roczniki, które miały szanse wykształcić sie w PRL-owskim systemie edukacji, to groteskowa III RP po prostu sie rozsypie. Państwa nie da sie utrzymać przy życiu kłamstewkami i rozdawnictem kasy.

Możesz mnie nazywać komuchem, czy jak ci sie tam żywnie podoba - za mną stoją twarde fakty, a za toba demagogia i tania manipulacja. Mądry człowiek wie, komu zaufać, a idiotów mi nie żal.

2019.03.29 16:19:40

To jest właśnie moralność nauczycieli. Jakich postaw oni uczą. Dno

2019.03.29 14:47:17

Popieram nauczycieli - trzymam kciuki. Porażające są niektóre komentarze ziejące nienawiścią i zazdrością - wstyd i prostactwo.

2019.03.29 11:39:12

nauczyciele tym strajkiem stracili resztki szacunku.banda nygusów i nierobów o niskim poziomie wiedzy i nauczania.

2019.03.29 11:37:10

nauczyciele czego wy chcecie!!!???

przecież pinindzy ni ma i nie bendzie!

zapomnieliście już?

2019.03.29 10:58:49

POdwyżki dla nauczycieli wg PO – Szanowni państwo oceńcie sami

https://www.youtube.com/watch?time_continue=62

2019.03.29 10:52:01

Kluzik-Rostkowska z PO

„Prawie 60% nauczycieli zarabia 5 tys. zł i my to wiemy….”

http://pis.org.pl/aktualnosci/kolejne-pusteobietnice-platformy-obywatelskiej

2019.03.29 10:32:07

nauczyciele to terroryści którzy wzięli dzieci na zakładników.żądają nierealnych podwyżek,powtarzam NIEREALNYCH,żeby zdestabilizować gospodarkę i uderzyć w rząd,wywołać niezadowolenie społeczne.stary komuch broniarz w parze z koalicyjnymi złodziejami nawet nie stara się stwarzać pozorów chęci współpracy z rządem.chcą 1000zł netto na rękę.to teraz sobie wyobraźcie taką sytuację.w tej chwili mają na rękę 3000-4000zł,czyli chcą 25-30% więcej! czyli chleb od jutra zamiast 2,50 powinien kosztować 3,20,ropa zamiast 4,90 powinna kosztować 6,40zł,bilet MPK zamiast 2,80 powinien kosztować 3,60zł itd..itp...przecież to tylko 25-30%!

2019.03.29 10:08:12

Do gościa POniżej,mnie nie śmieszy,bo to zdecydowanie strajk POlityczny,a wręcz przeciwnie,bardzo mnie smuci że broniarz ze swoją komunistyczną bandą kąsa rękę która go utrzymuje,starego nieroba.

1234 święta prawda każdy,ten artykuł wydrukować i pokazywać KU PRZESTRODZE! nauczyciel to patentowany leń i to on wyciąga łapę,bo mu się niby należy.

2019.03.29 09:38:11

Śmieszy mnie argument że strajk jest polityczny.

"gdzie byliście za rządów PO, wtedy nikt nie chciał więcej zarabiać ?" - za rządów PO było do bani to przyznaje ale nie było rozdawnictwa bo "niby" nie było kasy. Teraz ma iść 500 na każde dziecko!!!! Czyli "niby" jest kasa. Wolę osobiście żeby podwyżki dostali nauczyciele, mundurówka i co najważniejsze służba zdrowia niż patologia pod sztandarem "bo mie sie należy"....

2019.03.29 07:55:21

Warto wspomnieć czerwoną przeszłość ZNP oraz teraźniejszość. Proponuję wydrukować ten artykuł i przykleić do każdej drzwi szkoły, która bierze udział w tym haniebnym strajku.



https://www.pch24.pl/czerwone-karty-polskiej-edukacji--ideowa-historia-znp,67026,i.html