(© Maciej Jeziorek)

Średnia pensja w województwie łódzkim w ubiegłym roku wyniosła 4010 zł brutto. Na największe pensje mogą liczyć mieszkańcy Mazowsza, przeciętne wynagrodzenie wynosiło tam 5300 zł.

Z zestawienia portalu wynagrodzenia.pl, które obejmuje przeciętne zarobki w regionach w ubiegłym roku wynika, że najwięcej zarabia się w województwie mazowieckim, a najmniej w warmińsko-mazurskim. Region łódzki zajął siódme miejsce ze średnią pensją w wysokości 4010 zł.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 roku przeciętna pensja w Polsce przekraczała 4047 zł brutto, a wynagrodzenie w ciągu roku wzrosło o 3,6 proc. Większe podwyżki przyznali pracodawcy z sektora publicznego, ale pracujący w przedsiębiorstwach prywatnych także zarabiają więcej.W ubiegłym roku najbardziej opłaciło się pracować w takich branżach jak informacja i komunikacja, górnictwo, działalność naukowa i techniczna. W tych branżach wynagrodzenia są najwyższe, natomiast największy wzrost pensji odnotowano w innych działach i sektorach.

- W 2016 roku najbardziej wzrosły wynagrodzenia w takich działach gospodarki jak: zakwaterowanie i gastronomia (o 6,8 procent), administracja publiczna i obrona narodowa (o 5,6 proc.) oraz handel i naprawa pojazdów (o 5,3 proc.) - zauważa Kamil Preidl. - Odzwierciedla to wzrost płacy minimalnej, która objęła wiele osób w gastronomii czy handlu oraz podwyżki dla urzędników i służb mundurowych.

Z najmniejszych podwyżek pensji cieszyli się natomiast pracownicy następujących branż: edukacja (0,9 proc.), rolnictwo (1,4 proc.), a także zatrudnieni w firmach, które zajmują się finansami i ubezpieczeniami (3,5 proc.). W jednej branży doszło do obniżek pensji. Stało się to w górnictwie, a pensje spadły o 2,5 proc.


Biznes

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Łodziak (gość)

Bo tutaj ludzie pracują ponoć mniej wydajnie, nie tak jak w stolycy do której z powodu niskich płac przeniosło się mnóstwo młodych ludzi z Łodzi ! Nie ma jak stolyca !