Grzegorz Maleńczuk od roku zamiata ul

Grzegorz Maleńczuk od roku zamiata ul. Piotrkowską tuż pod oknami prezydenckich gabinetów. Pracuje na czarno. (© fot. Paweł Łacheta)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Posesje i chodniki (m.in. przy ul. Piotrkowskiej 106, dokładnie pod oknami prezydenta Tomasza Sadzyńskiego) w centrum Łodzi sprzątają osoby, które pracują na czarno w Ośrodku Aktywizacji Zawodowej i Szkoleń Sp. z o.o.

OAZiS świadczy usługi porządkowe dla co najmniej kilkunastu łódzkich administracji nieruchomości.

- Pracuję tu bez żadnych świadczeń od roku - mówi Grzegorz Maleńczuk, który pięć dni w tygodniu od 12 miesięcy zamiata chodnik przed posesją 106 przy ul. Piotrkowskiej. - Najpierw sprzątałem pod oknem Jerzego Kropiwnickiego, teraz zbieram niedopałki i papierki pod oknem pana Sadzyńskiego. W firmie obiecywali, że będzie umowa, że trzeba poczekać i dobrze pracować. I tak pracuję już rok. Bez ZUS-u i bez żadnych składek zdrowotnych.

Tak "zatrudnionych" jak pan Grzegorz jest w Ośrodku Aktywizacji Zawodowej i Szkoleń wielu. Pracują za 980 zł miesięcznie. Pieniądze dostają do ręki od kierownika.

- Czasami wypłata może być niższa, gdy np. straż miejska wystawi mandat za czystość - mówi Wiesław Pisarski, który sprząta posesje m.in. przy al. Kościuszki. - Każdy z nas ma do posprzątania po 7, 8 posesji. I prawda jest taka, że niestety nie da się ze wszystkim wyrobić. Dlatego może się zdarzyć, że gdzieś są niedociągnięcia - wtedy sypią się mandaty i dostajemy niższe pensje.

Pracownicy odpowiadający za porządek w centrum miasta spotykają się codziennie o godz. 4.55 w kamienicy przy ul. Sienkiewicza 62 - budynek przeznaczony jest do rozbiórki i znajdują się na nim tablice informujące o zagrożeniu! Stamtąd o godz. 5 ruszają zamiatać chodniki, by wrócić na godz. 9 i następnie po półgodzinnej przerwie śniadaniowej ponownie wracają do sprzątania - tym razem klatek posesji.

- Nic nie wiem, by ktokolwiek pracował u mnie na czarno - dziwi się Zbigniew Sobczak, prezes zarządu OAZiS Sp. z o.o. - Osoby, które zatrudniam, a jest ich około 160, mają umowy o pracę, umowy-zlecenia i umowy o dzieło. Mogło się zdarzyć, że kolega przyszedł zastąpić kolegę i wtedy rzeczywiście nie miał żadnej umowy, ale to incydentalne przypadki.

W sprawę zaangażował się wiceprezydent Dariusz Joński.

- To skandal, że przez ostatnie kilka lat tak wyglądało sprzątanie Łodzi - mówi. - Zrobię wszystko, by skończyć z tą fikcją. Gdy tylko dotarły do mnie informacje o procederze, niezwłocznie powiadomiłem Państwową Inspekcję Pracy.

Prezydent Tomasz Sadzyński zlecił jednoczesne kontrole w dwunastu administracjach nieruchomości oraz jednym zakładzie gospodarki mieszkaniowej, w których usługi porządkowe świadczą pracownicy firmy OAZiS. Zabezpieczono dokumentacje przetargowe.

Czytaj także

  Komentarze (43)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  mieszkanka (gość)

  Jestem mieszkanką nowego komunalnego osiedla na Olechowie.Firma OAZiS sprzatała na tym osiedlu przez rok i "wygrała"w te wakacje przetarg na kolejny rok. Sprzątają panowie ,którzy się snują po osiedlu ,klatki schodowe są myte bardzo rzadko , a do poręczy można się przykleić.Najbardziej boimy się zimy i odśnieżania przez tą firmę.W minioną zimę okazało się ,że ta firma jest kompletnie nie przygotowana do zimy,nie mieli nawet swojego ciągnika .Wypożyczoną na godziny koparką odśnieżali osiedle uszkadzając przy tym nowe krawężniki i kostkę.Kilkakrotnie składane były skargi przez mieszkańców do ADM Wodny Rynek ,ale jak widać nikt nic sobie z tego nie robi .

  mewa (gość)

  Akurat legionów 17 to nie sprzAta oazis Baranku tylko bardzo przyzwoita firma .........

  samosia (gość)

  Dziwne. wczoraj byla tu mowa o przetargu na trzy lata, na zimę, a dzis nie nic nie ma. może słabo widzę? a moze temat niewygodny? A za tego pana wyzej co sprzata dziesięć posesji za 1000,00 to firma dostaje może 1400. To musi jeszcze starczyc na zus, podatki, środki do sprzątania, sprzęt, wywóz gabarytów, trutki na szczury, i wszystko inne. chyba nie jest słodko. jeszcze brak ludzi do tej roboty. bo wdzieczna nie jest.
  a pan joński niech rozejrzy sie dokładnie koło siebie w poszukiwaniu naduzyc

  Jano (gość)

  Wszyscy są nagle zdziwieni, bardzo ciekawe. Sam kiedyś rozmawiałem z gościem, który powiedział, że sprząta ponad dziesięć posesji za 1000,00. Domyślamy się, jak to wygląda zimą.
  Dziwne, że dopiero teraz wszyscy są zdziwieni. A panowie inspektorzy PIP czy Sanepid już dawno powinni zabrać się do roboty również w lokalach gastronomicznych w Manufakturze i innych miejscach. Masa firm zatrudnia na czarno, albo rejestruje np. na ćwierć etatu. Polecam się wreszcie także przyjrzeć biurom obrotu nieruchomościami, następna patologia.
  Na miłe zakończenie, ładne dzieło - sprzątanie posesji. Poprostu kpina.

  Monika (gość)

  w głowie się nie mieści. Ktoś, kto tym wszystkim zarządzał musial mieć świadomośc pełnej bezkarności. To duże miasto w środkowej Europie zarządzne przez kacyków jak pemienna wioska. Po prostu Łodź.

  gość (gość)

  rozgarnięty napisał:

  tylko ciemnota tego nie widzi.  Tylko ciemnota widzi jakie wałki robi Joński zatrudniając swoich w spółkach miejskich. Dla kontrastu proponowałbym Panie Joński sprawdzić co robią zatrudnione przez Pana miernoty w spółkach miejskich. Dla ułatwienia podam możliwe odpowiedzi: a) NIC, b) OPIER... się za pieniądze Łodzian, c) Zbierają kasę na Pana kampanię. Żeby mendy po SLD nie miały problemu z odpowiedzią podaję podpowiedź - a, b, i c są jak najbardziej poprawne.

  gość (gość)

  brzezniak napisał:

  Możecie pisać różne rzeczy , ale wspomniana w artykule ulica Sienkiewicza jest remontowana właśnie dzięki Jońskiemu i chwała mu za to!  Przestań pić, w artykule nie ma słowa o Sienkiewicza !!! A za remont wzioł się Joński jak fala krytyki poleciała pod jego nazwiskiem inaczej dalej by tłuk zawieszenie w firmowym aucie za nasze pieniądze.

  gość (gość)

  rozgarnięty napisał:

  tylko ciemnota tego nie widzi.  Ciemnota nie widzi jakie wałki robi Joński wsadzając swoich ludzi na stanowiska zapewniając sobie finansowanie kampanii jednocześnie takimi żałosnymi akcjami robi medialną zadymę że to niby tak wiele dla Łodzi robi - musicie być albo idiotami albo jego kolesiami liczącymi na posadki żeby to kupować !!!!

  rozgarnięty (gość)

  Już nie mówiąc o samej koordynacji robót publicznych, czy rozpisywanym konkursie na odśnieżanie, żeby nie było tak jak w poprzednim roku. W sprawie sprzątania to też właśnie Joński chciałem zauważyć wykorzystał przepisy o których nasi drodzy radni mało się orientowali, a dzięki którym wykorzystano więźniów do sprzątania za symboliczną opłatę. Za Kropy nic nie było robione, a za Jońskiego nieporównywalnie więcej, już nie mówiąc o wszystkich przekrętach poprzedniej ekipy jakie trzeba wyłapać i naprawiać żeby uzdrowić sytuację, tylko ciemnota tego nie widzi.

  brzezniak (gość)

  Możecie pisać różne rzeczy , ale wspomniana w artykule ulica Sienkiewicza jest remontowana właśnie dzięki Jońskiemu i chwała mu za to!

  pytka (gość)

  i w ten oto prosty sposób jakaś biurwa czy inny "biurw" samorządowy decyduje, że w danej nieruchomosci nienależącej do gminy ma sprzątać ustawiony wcześniej OAZIS. Jakość usług pozostawia wiele do życzenia.

  Cortez (gość)

  Joński to niech się weźmie za porządną robotę, bo nic konkretnego dla miasta nie zrobił, a naobiecywał złotych gór. Za Kropka nic sie nie działo w mieście i za Jońskiego bez zmian ;/
  Firma OAZiS sprząta u mnie na posesji i nie narzekamy, a że ludzie za plecami śmiecą to podziękujmy sąsiadom bo nikt nie będzie stał cały dzień i pilnował czy ktoś rzuca śmieci. A niestety najwięcej na brud narzekają Ci co najwiecej śmiecą.

  łódzkie (gość)

  Ta sprawa śmierdzi przekrętem na kilometr i śmierdzi też od tej sprawy Tomaszewskim, to w jego stylu. Niech się chłopina boi, bo mu Łódź nie odpuści, zachciało się złodziejowi startować na prezydenta, koniec świata. Brawa dla Jońskiego i Sadzyńskiego; widać, że są młodzi i chętni do pracy, Tomaszewskiemu i Kropie musiały szczeny opaść :D

  kris (gość)

  Widać że OAZiS się broni na tym forum?.Ciekawe co powiecie o umowach które wczoraj ludziom rozdawaliście, a którzy pracują od roku na czarno? No co powiecie? Sytuacja w której jedna firma ma umowy z 90 proc administracji jest nienormalna! Mała firma a ma posprztać całe miasto, ciekawe jak? Teraz wiadomo czemu kamienice i chodniki sa tak brudne, czemu w mieście jest taki syf. Mam nadzieję, że wyjdzie kto za tym wszystkim stoi, kto dał przyzwolenie z góry na to aby jedna firma która zatrudnia głownie na czarno sprztała od kilku lat prawie całe miasto.Brawo Joński, brawo Sadzyński. Rozwalcie ten układ

  łodzianin (gość)

  Ludzie czytajcie ze zrozumieniem, skoro Sadzyński zarządził przeprowadzenie kontroli to coś w tym musi być. Nie pierwszy raz takie rzeczy się dzieją i całkiem możliwe, że ktoś żeruje na tych ludziach. Użyjcie mózgu tępaki i zdecydujcie się na coś, czy Joński ma coś robić w mieście, czy nie, bo jak nie będzie nic robił to nie będzie oskarżeń, że robi coś pod kampanię. To, że wypełnia swoje obowiązki raczej dobrze o nim świadczy, bo za czasów Kropy mało kto to robił, a teraz ludzie PO bardziej przypominają poprzednią ekipę, ale nic dziwnego skoro wchodzili w koalicję z Kropiwnickim. Jeżeli dla was nic nie robienie jest wskaźnikiem uczciwości, czy ktoś robi coś pod kampanię to nie ma już żadnej nadziei dla tego miasta.