- Przez całą minioną zimę pilnowaliśmy, by grzejniki przez większość dnia były zakręcone, a spółdzielnia każe nam dopłacić za ogrzewanie ponad 2 tys - Przez całą minioną zimę pilnowaliśmy, by grzejniki przez większość dnia były zakręcone, a spółdzielnia każe nam dopłacić za ogrzewanie ponad 2 tys

- Przez całą minioną zimę pilnowaliśmy, by grzejniki przez większość dnia były zakręcone, a spółdzielnia każe nam dopłacić za ogrzewanie ponad 2 tys. złotych - denerwuje się Jadwiga Kufel. (© fot. Jarosław Ziarek)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Kilkuset mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej "Zagrodniki" na Retkini ma dopłacić za ogrzewanie od 500 zł do nawet ponad 2 tys. złotych.

Gdy składają reklamacje, spółdzielnia odsyła ich do firmy Ista, rozliczającej ciepło, a tam wszystko zwalają na długą i mroźną poprzednią zimę. Tymczasem winne są prawdopodobnie nowe podzielniki.

- Rok temu chcieliśmy zaoszczędzić i zdecydowaliśmy się na rozliczanie na podstawie podzielników - mówi Jadwiga Kufel z ul. Przełajowej. - To był błąd. Mąż przed wyjściem do pracy zakręcał wszystkie zawory, odkręcał je wieczorem, gdy wracaliśmy. Na nic nie przydały się te oszczędności. Spółdzielnia żąda od nas 2221 zł dopłaty za ogrzewanie.

W podobnej sytuacji są sąsiedzi. Michał Zajfryd ma dopłacić 2182 zł za 42-metrowe mieszkanie. Teresa Młodzik z ul. Olimpijskiej - 1200 zł do 52 mkw.

- To tyle, co moja emerytura - denerwuje się kobieta.

Lokatorzy, którzy odwołali się od tak wysokich rachunków, dostają prawie identyczne odpowiedzi.

"Wyższe koszty centralnego ogrzewania w sezonie 2009/2010 spowodowane zostały mroźną zimą, a także wydłużonym sezonem grzewczym" - pisze Grażyna Barylska z firmy Ista.

To tylko część prawdy. Z porównania rozliczeń, jakie dostali lokatorzy wynika, że koszty ogrzewania dla budynku wzrosły w porównaniu z poprzednią zimą o 20-25 proc., a średni miesięczny koszt podgrzania metra kwadratowego mieszkania wynosi około 2 zł. Tymczasem u państwa Kuflów i Zajfrydów ten koszt wyniósł ponad 6 zł, a u pani Młodzik - ponad 4 zł. U wszystkich opłaty gwałtownie wzrosły po ubiegłorocznej wymianie podzielników z tzw. wyparkowych na cyfrowe.

Sekretarka w biurze spółdzielni przekazała nam, że nikt z zarządu nie będzie rozmawiał z przedstawicielem "Expressu Ilustrowanego".

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (31)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

dage (gość)

Sprawdź, czy płacisz tylko za siebie.

1. Reklamacje wysokości opłat:
- Sprawdzanie wysokości wyliczeń opłat za CO
- Sprawdzenie Regulaminu rozliczeń kosztów opłat za CO pod kątem zgodności z Ustawą Prawo Energetyczne
- Wyliczanie wysokości ustawowych ryczałtowych opłat za CO na podstawie rozliczeń rocznych.
- Napisanie reklamacji

2. Ewentualna dalsza korespondencja z Administracją w sprawie rozliczeń CO

3. Ekspertyzy na potrzeby procesów sądowych:
- Sprawdzenie wyliczeń współczynników korekcyjnych
- Sprawdzenie poprawności doboru stosunku kosztów stałych i zmiennych na podstawie wyliczeń zużycia poza opomiarowanego
- Sprawdzenie danych zużycia ciepła w latach poprzednich w całym węźle cieplnym

4. Zdjęcia termowizyjne wraz z opisem zużycia CO poszczególnych mieszkań

5. Audyt energetyczny

6. Pisanie i odpis na pozew przeciwko SM za CO

7. Odzyskiwanie nadpłaconych kwot za CO za trzy lata wstecz

www.podzielniki.info

TM (gość)

dla lokatorów, a nie odwrotnie. Więc...lokatorzy !! trzeba uczestniczyć w zebraniach mieszkańców i tam podejmować zdecydowane kroki by szanowna pani prezes se swoją obstawą juz dłużej się nie panoszyli za nasze pieniążki. Zapraszamy 14.o1. g. 18,oo SP z basenem !!!

TM (gość)

nie grzały kaloryfery przy otwartych oknach, ani w czasie kiedy nikogo nie było w domu. I co ??? mam dopłatę 1200 zł. Więc jaką receptę inną można zastosować?

lokatorka (gość)

Na Teofilowie koszt ogrzewania 46,5m mieszkania miesięcznie wynosi 55.86zł czyli 670,32 rocznie.To wynosi około 1,20zł za metr kwadratowy.
W naszej spółdzielni żądają 4zł za metr w przypadku rozliczenia z metra.Uważam,że nasza spółdzielnia (zarząd)przechodzi sam siebie.

Lokator (gość) (Grzegorz Lipiński)

witam, proponuje założyć komitet walki z zarządem SM Zagrodniki. Mik.......k,Las....a to postacie dość kontrowersyjne które dbają o interes swój ,rodziny i kumpli ale nie o interes zwykłego lokatora

Lokator (gość)

Poszukuje przeciwników tej spółdzielni a konkretnie zarządu który uprawia prywatę na całego i kpi z lokatorów a powinien reprezentować ich interesy. Może w większej grupie dobierzemy im się do d....... bo jednostka nie da rady.

TM (gość) (gość)

Co Ty wiesz "gościu - płacić i nie dyskutować", nie wypowiadaj się jak nie masz pojęcia o sprawie !!! Sprawa naliczania kosztów za ogrzewanie to wielkie nadużycie przez istę Polska sp.z o.o. Powinna zająć sie tym prokuratura.

MAYDAY MAYDAY ŁÓDŹ TONIE (gość)

Łódź POdwodna ... Łódź POdwodna ... Łódź POdwodna ... Łódź POdwodna ... Łódź POdwodna ... Łódź POdwodna ... Łódź POdwodna ... Łódź POdwodna ... Łódź POdwodna ... Łódź POdwodna ...Łódź POdwodna ... Łódź POdwodna ... Łódź POdwodna ... Łódź POdwodna ... Łódź POdwodna ... Łódź POdwodna ... Łódź POdwodna ... Łódź POdwodna ... Łódź POdwodna ... Łódź POdwodna

quadim (gość) (gość)

Życzę ci dopłat do prądu, gaz i ciepłą przez najbliższe 10 lat. Może jak zrobią cię na szaro i popłacisz za coś czego nie zużyłeś to zmienisz język Pisarczyku.

Grzegorz Lipiński (gość)

dobrze tylko niech Pani Prezes tej Spółdzielni Danuta Mikołajczyk nie będzie taka pewna siebie bo już jej czas dobiega końca na tym stanowisku

z (gość) (Grazyna)

Ja zrywam co zimę a potem zakładam przed kontrolą. Znajomek załatwia plomby. Grzeję się na koszt reszty. Podzielniki są OK moim zdaniem dzięki temu.

Karol z retki (gość)

Gdyby to był licznik to co innego. A tak to kaloryfer zakręcony, ogrzewam pokój grzejnikiem elektrycznym a podzielnik ciepła i tak zalicza grzanie chociaż nie idzie ono od kaloryfera.

Andrzej (gość)

Co do podzielników i Isty mam swoje zdanie. Co prawda nie mieszkam na Retkini tylko na Olechowie jednak jestem rozliczany również przez Iste ( notabene chyba jedyna firma w łodzi co to robi) przy metrażu prawie 80 metrów grzeje non stop za zeszły rok wyszła dopłata 94 zł za całe mieszkanie. W mieszkaniu non stop mam 23-24 stopnie wiece nie oszczędzam. Jedynie co to zlikwidowałem grzejnik w kuchni oraz łazience zostały dwie rurki przepływowe. Myślę że w przypadku Zagrodnik bardziej trzeba przycisnąć spółdzielnie mieszkaniową która zapewne zamówiła za mało ciepła a w chwili gdy sezon grzewczy i ostra zima się wydłużyły zamówili kolejną partię którą Dalkia ( dostarcza ciepło w łodzi ) sprzedała za wyższą cenę.