W znakomitym przedstawieniu „Kobro” występują między innymi Monika Buchowiec i Przemysław Dąbrowski  W znakomitym przedstawieniu „Kobro” występują między innymi Monika Buchowiec i Przemysław Dąbrowski

W znakomitym przedstawieniu „Kobro” występują między innymi Monika Buchowiec i Przemysław Dąbrowski (© mat. prasowe/ Janusz Szymański)

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka wrócił z wyprawy do Mińska. Artyści pokazali spektakl „Kobro”, władze miasta przekazały rzeźbę

Z tarczą wrócił Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka z artystycznej wyprawy do Mińska. Na scenie Republikańskiego Teatru Dramaturgii Białoruskiej łodzianie zaprezentowali znakomicie przyjęty spektakl „Kobro” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej, uświetniając w ten sposób obchody 25. rocznicy partnerskiej współpracy pomiędzy Łodzią a stolicą Białorusi.

- Duże wzruszenie, magiczne chwile, niezwykła atmosfera - tak uczestnicy wyprawy oceniają występ w Mińsku. Przedstawienie zostało przetłumaczone na język rosyjski, a publiczność podziękowała aktorom owacjami na stojąco.


Dodatkowe emocje wyzwalał fakt, iż właśnie w Mińsku urodził się Władysław Strzemiński, mąż Katarzyny Kobro, bohaterki sztuki. Władze Mińska otrzymały też jeszcze jeden prezent od Łodzi - magistrat przekazał rzeźbę łódzkiej rzeźbiarki i autorki instalacji Jadwigi Janus.

Łódzki Teatr Nowy zaprezentuje spektakl "Kobro" w Mińsku

Teraz w Łodzi, w ramach artystycznej wymiany, zobaczymy artystów z Mińska. Na scenie Teatru Nowego, jako wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Łódź Czterech Kultur, 15 i 16 września, Republikański Teatr Białoruskiej Dramaturgii wystawi spektakl „Czarnobylska modlitwa” na podstawie tekstu noblistki Swietłany Aleksijewicz, w reżyserii Walerego Anisienki.

Autorka wróciła do Czarnobyla 20 lat po katastrofie. Rozmawiała z ludźmi, którzy przeżyli ów „koniec świata” i opowiadali o ponad dwóch milionach Białorusinów, których „zapomniano” przesiedlić poza strefę skażoną, dzieciach bez włosów, zwierzętach, które zamieszkały w porzuconych domach, o dziwnych stworach w rzekach i lasach... W inscenizacji występują m.in. Tacciana Marchel, Ihar Sigou, Walancin Sałaujou, Ludmiła Sidarkiewicz, Halina Czarnabajewa. Autorem scenografii jest Brunon Busagol. Spektakl powstał w ramach francusko-białoruskiego projektu.

Urząd miasta

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!