(© fot. Maciej Stanik)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Lokatorzy 145 mieszkań komunalnych w trzech blokach przy ul. Wojewódzkiego na Olechowie (pod numerami 18, 20 i 22) obawiają się, że stracą dach nad głową.

Właśnie dostali pisma ze Starostwa Powiatowego w Łodzi, że spadkobiercy dawnej właścicielki gruntu, wywłaszczonej w 1988 r., żądają zwrotu ziemi.

- Wygląda to tak, że powinniśmy spakować dobytek i czekać na sygnał, kiedy mamy się wyprowadzić - mówi Paweł Tomczyński, mieszkający z żoną i dwójką dzieci na parterze bloku przy ul. Wojewódzkiego 20.

- Wielu z nas nie ma dokąd wracać, bo lokale, które zdaliśmy przed wprowadzeniem się tutaj, już nie istnieją - dodaje Józefa Sierocka z II piętra. - Tak jest np. z kamienicą przy ul. Sienkiewicza, w której ja mieszkałam.

Bloki przy ul. Wojewódzkiego 18, 20 i 22 stoją na terenie który wcześniej należał do trzech różnych właścicieli. Obecnie zwrotu swojej części domagają się spadkobiercy jednego z nich. Okazuje się, że mają do tego pełne prawo. W akcie notarialnym z 1988 r. jest zapisane, że teren został wywłaszczony pod budowę osiedla mieszkaniowego Olechów-Wschód, które miało powstać w ciągu 10 lat. Tymczasem bloki oddano do użytku dopiero w 2004 r.

Mieszkańców uspokaja Andrzej Chojnacki, zastępca dyrektora wydziału budynków i lokali w UMŁ.

- Jeżeli spadkobiercom zostanie przywrócony tytuł prawny do działki, to będziemy starali się załatwić sprawę przez wypłatę odszkodowania, a nie zwrot gruntu - mówi. - Zresztą spadkobiercom przysługuje prawo do ziemi, ale już nie bloków na niej stojących, których wartość może przewyższać wartość gruntu. Moim zdaniem wyprowadzka lokatorów jest więc mało prawdopodobna.

Komentarze (11)

Informujemy, że podczas ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość komentowania na portalu. Przepraszamy za niedogodności z tym związane. Komentarze włączone zostaną w niedzielę, po godz. 22.00.

wierbi (gość)

Oczywiście, że spadkobiercy mają prawo do terenów niewykorzystanych zgodnie z ich wcześniejszym przeznaczeniem! tak, bezprawie jest straszne! przerażające jest to, że miasto wciąż buduje nowe bloki na terenach, na których nie ma prawa, bo tytuł ich własności nie jest uregulowany. tak też robi w tej chwili, rozbudowując osiedle Olechów! ktoś powinien zabrać się za tę sprawę na poważnie i niekompetentni urzędnicy powinni polecieć ze stołków!!!

aaaaaaaaaa (gość)

Tak znasz się na prawie jak Szopen na fizyce jądrowej. Zajrzyj najpierw do ustawy o gospodarce nieruchomościami i kodeksu cywilnego. Znane ci są takie pojęcia jak nieruchomość gruntowa i nieruchomość budynkowa ?? Doucz się i nie bredź !!!

ASUS (gość)

"Mieszkańców uspokaja Andrzej Chojnacki, zastępca dyrektora wydziału budynków i lokali w UMŁ.

- Jeżeli spadkobiercom zostanie przywrócony tytuł prawny do działki, to będziemy starali się załatwić sprawę przez wypłatę odszkodowania, a nie zwrot gruntu - mówi. - Zresztą spadkobiercom przysługuje prawo do ziemi, ale już nie bloków na niej stojących, których wartość może przewyższać wartość gruntu. Moim zdaniem wyprowadzka lokatorów jest więc mało prawdopodobna."---KŁAMSTWO!!!
WŁASCICIEL ZIEMI JEST TAKŻE WLASCICIELEM WSZYSTKICH BUDOWLI NA TRFALE ZWIAZANYCH Z GRUNTEM.

Jacek (gość)

Czy zauważyliście, że ilość tych spadkobierców ciągle rożnie i jest w dziwny sposób skorelowana z wciąż rosnąca częstotliwością wyjazdów pana prezydenta Kropiwnickiego do Izraela?

antygupol (gość)

Taką gnidą co tylko czeka by pracowitego rodaka okraść. Poczytaj ustawy - zwrot gruntu jest możliwy po zwrocie zwaloryzowanego odszkodowania. Nie pluj na ludzi jeśli się na czymś nie znasz. Zresztą uznanie wywłaszczenia za nieważne nie oznacza automatycznego zwrotu działki.

antyjude (gość)

jacy spadkobiercy? przepedzic tych zlodziejskich cwaniaczkow niech wybuduja bloki dla ludzi tam mieszkajacych i wtedy niech sobie wezma te grunty a ty 9618 to jakis przyglub jestes ? komunisci to przepedzali wlasnie takie zlodziejstwo jak kapitalizm za nich nie bylo by takich problemow

)0( (gość)

wzorem Kropiwnicki z Tomaszewskim, ich normy prawne są inne niż obowiązujące w całym kraju i Europie

NIKI (gość)

I następne sępy się zlatują , odszkodowanie wzięli , wydali , teraz chcą więcej, ciekawe czy ich stać na wykup bloków czy tylko chcą następną kasę tzw.spadkobiercy ?