Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacerkiem po starym Kutnie

Jolanta Sobczyńska
Ratusz kutnowski - dziś siedziba Muzeum Regionalnego w Kutnie
Ratusz kutnowski - dziś siedziba Muzeum Regionalnego w Kutnie
Stoimy pod okazałym, neogotyckim kościołem pw. św. Wawrzyńca w Kutnie, kierujemy się na zachód. Wchodzimy na plac Wolności, najstarszą część Kutna i dalej na deptak, czyli wybrukowaną granitową kostką, z odnowionymi fasadami domów, okazałą ulicę Królewską, aż dochodzimy do placu Piłsudskiego i stojącego przy nim miejskiego ratusza. Oto centrum Kutna, miasta, o którym mówi się, że kto w nim nie był - życia nie zna.

Kutnowskie stare miasto obejmuje dwa rynki (plac Wolności i plac Piłsudskiego) spięte ulicą Królewską. Jeszcze dziś wprawne oko historyka zobaczy tu ślady średniowiecznego ułożenia ulic - ze Starym Rynkiem (plac Wolności), kościołem i Rynkiem Zduńskim (ulica Zduńska i ulica Teatralna). Niektóre kamieniczki przy ulicy Królewskiej pamiętają jeszcze XVIII wiek. W przeważającej większości obecna zabudowa Nowego Rynku (plac Piłsudskiego) oraz ulicy Królewskiej powstała w pierwszej połowie XIX wieku.

Granitowa kostka, którą kilka lat temu wybrukowano całe centrum Kutna, stylizowane lampy czy zachowany pierwotny kształt kamieniczek świadczy, że to miasto ma swoją historię. Pamięć o niej przechowuje kutnowskie Muzeum Regionalne. Jego zbiory są na tyle interesujące, że w te wakacje placówka przy placu Piłsudskiego oraz jej filia Muzeum Bitwy nad Bzurą w parku Wiosny Ludów wzbogaci się o system kamer oraz czujników antywłamaniowych.

- W kutnowskim Muzeum Regionalnym przechowywane są: meble, zbiory malarstwa z końca XIX i początku XX wieku, elementy wyposażenia wnętrz - opowiada Paweł Szymczak, dyrektor muzeum.

Na stałej ekspozycji "Wnętrza eklektyczne" zobaczyć można eklektyczne meble, grafiki i portrety polskich mieszczan i chłopów, porcelanę polską, czeską i niemiecką. W salach muzeum obejrzeć można też wystawę "Kutno - dzieje miasta". Muzeum prowadzi też lekcje dla dzieci i młodzieży, organizuje konkursy, koncerty, festiwale, spotkania, miejskie uroczystości.

Przed kilkoma dniami zakończyły się prace archeologiczne na dziedzińcu muzeum. Miejscowi archeolodzy i goście z Uniwersytetu Łódzkiego kontynuowali wykopaliska sprzed roku, kiedy to odkryto tu XVIII-wieczną piwnicę. Oprócz licznych fragmentów szkła, kafli piecowych, ceramicznych garnków i talerzy, natrafiono tu na... ceramiczną fajkę z końca XIX wieku.

Kawa na Starym Mieście w Kutnie:

• lody i ciastka z kawą w ogródku i w lokalu Wasiaków przy ul. Królewskiej
• gofry, lody, kawa - kawiarnia "Croccantino" przy ul. Królewskiej
• pizza - pizzerie K-2 i DaGrasso przy ul. Królewskiej
• wykwintny obiad - lokal "Rozmaryn" przy ulicy Barlickiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto