Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmiało! Dotknij teatru!

Emilia Rzeźnicka
To prawda, że teatr nie jest dla wszystkich. Jest dla każdego, więc śmiało – Dotknij teatru.

Już po raz czwarty ogólnopolska akcja „Dotknij teatru” zaprasza do świętowania Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca). Obchody będą trwać blisko dwa tygodnie a w ich przygotowanie włączyło się ponad 170 podmiotów (teatry instytucjonalne, muzea, ośrodki kultury, fundacje, stowarzyszenia, teatry i artyści niezależni) z 44 partnerskich miast.

Tegoroczny program „Dotknij teatru” obfituje w nader liczne i różnorodne wydarzenia, których priorytetowym celem jest twórcze spotkanie artystów oraz widzów. Od 18 do 28 marca adepci teatru mogą wziąć udział w rozmaitych spektaklach, premierowych pokazach, próbach otwartych, warsztatach edukacyjnych, koncertach, projektach plenerowych, tanecznych bądź związanych z tematyką łódzką, projekcjach, spotkaniach z twórcami, wystawach, czy happeningach.

Jak widać, impreza zorganizowana jest z rozmachem. Tym bardziej nas cieszy, że jej liderem i koordynatorem jest Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, a projekt został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łodzi, Pani Hanny Zdanowskiej.

Dotknij teatru 2013 premierowo

Wśród wielu wydarzeń tegorocznej edycji znaleźć można premiery przygotowane specjalnie na Dotknij teatru. Za nami już spektakl teatru tańca „Fajdros” przygotowany przez Pracownię Fizyczną, w reż. Jacka Owczarka. W nadchodzących dniach nie zwalniamy tempa. Już dziś można zobaczyć kolejną taneczną propozycję, czyli „Pokojówki” na podstawie tekstu Jeana Geneta, przygotowane przez Teatr Tańca PRO. Teatr Nowy pokaże prapremierową realizację tekstu francuskojęzycznej autorki M. Duras Savannah Bay. Reżyserią i scenariuszem tego spektaklu zajęła się Anna Ciszowska – koordynatorka, pomysłodawczyni i twórczyni ideologii akcji Dotknij teatru. Widzewskie Domy Kultury chcą uwieść publiczność aż trzema premierami: „Z mroku czyli Trupa Trupa” (reż. Antoni Bańkowski), "Wizyta starszej pani" (reż. Marcin Górecki) oraz "Podróż do Buenos Aires " (reż. Marcin Górecki). Marcel Szytenchelm „Duchem pani Ordonówny” zaprosi nas w podróż do niezapomnianych klimatów sztuki teatralnej, kabaretowej i estradowej okresu międzywojennego. Przedstawienie zainauguruje działalność nowej sceny w Łodzi: Teatru Przedwojennej Rozrywki z Rudy Pabianickiej. Natomiast Teatr Szwalnia spektaklem „Wygnańcy” (reż. Marcin Brzozowski) w nawiązaniu do czarnobylskich wydarzeń z 1986 roku, opowiada o ludziach, którzy szukają schronienia przed światem w skażonej, zamkniętej strefie wokół elektrowni. Społeczny wydźwięk ma również spektakl "Moje drzewko pomarańczowe". Powstał on w ramach kampanii „Dzieci nie śmieci” Teatr Zupa Z Małpy i dotyka problemu przemocy wobec dzieci. Na zakończenie i dla rozładowania tematycznego kalibru poprzedniego wydarzenia, Śródmiejskie Forum Kultury zaprasza na monodram „Przypadki A. Miauczyńskiego” na podstawie tekstów scenicznych i scenariuszy filmowych Marka Koterskiego.

Do dzieła! Czyli praktyczne Dotykanie teatru

Dotykanie teatru to nie tylko oglądanie, ale żywe doświadczanie i udział w zajęciach praktycznych. Tegoroczny festiwal oferuje liczne warsztaty adresowane do różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych.

Łódzkie Muzeum Kinematografii przygotowało weekendową propozycję dla najmłodszych adeptów teatru. W ramach "Dotknij teatru 2013: odkrycia – odnowa! Czarno na białym, białe na czarnym. O! Teatr!” dzieci będą miały szansę wykonać zestaw domowego teatrzyku kukiełkowego, by następnie przygotować inscenizację. Ponadto Fundacja Tworzenia i Promowania Sztuki – ależ Gustawie! zaprasza przedszkolaków na warsztaty w formie lekcji teatralnych, podczas których dzieci poznają podstawowe pojęcia teatralne i techniki teatru lalek.

„Teatr w bramie” to projekt edukacyjno-artystyczny, który nawiązuje do tradycji średniowiecznych trup teatralnych. Na ich wzór łódzka młodzieży w wieku gimnazjalnym i licealnym, wędrując od bramy, do bramy prezentować będzie przygotowywane w toku zajęć warsztatowych scenki rodzajowe, piosenki i improwizowane popisy. Mieszkańcy dzielnicy Górna będą mieli szansę zobaczyć (i oklaskiwać) ich efekty.

Zapraszamy również do wzięcia udziału w zajęciach teatralnych i tanecznych. Pierwsza szansa jeszcze dziś – o 22:00 rozpoczynają się 4-godzinny trening „Noc teatru”. Iwona Olszowska z Pracowni Fizycznej poprowadzi zajęcia pod hasłem „Edukacja przez taniec”. Warsztaty z Olszakowską są specyficzna pracą nad ciałem, która zakłada sprzężenie zwrotne między ciałem i umysłem – zgodnie z tym, ciało odzwierciedla umysł, umysł wpływa na działanie ciała. Trening poprzedzi wykład doktora Juliusza Grzybowskiego pt. "Narodziny tańca”.

Dotknij teatru ma również propozycję dla aktywistów i społeczników. Wczoraj o północy w schronisku dla bezdomnych odbyły się warsztaty „Wszędo-domni”. Mieszkańcy ośrodka podjęli próbę przepracowania własnych przeżyć i codziennych problemów. A dziś i w dniach kolejnych można wziąć udział w ”Pobycie tolerowanym”, którego adresatami są cudzoziemcy. Projekt obejmuje rozmowy, spotkania i wspólne gotowanie.

Wprowadzenie do „Antygony”

Idzie wiosna – idzie nowe. Teatr Nowy szykuje premierę „Antygony” w reżyserii Marcina Libera (7 kwietnia). Z tej okazji w ramach „Dotknij teatru” odbędzie się przedpremierowe spotkanie z publicznością, w którym udział wezmą twórcy spektaklu. Reżyser i aktorzy zaprezentują fragmenty swojej pracy i podzielą się z odbiorcami swoimi koncepcjami dotyczącymi roli, jaką w dzisiejszej kulturze odgrywa dzieło Sofoklesa. Wspólnie z widzami spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie kim jest dzisiaj Antygona? Czy może być współczesna? Co mówi o społeczeństwie i rzeczywistości XXI wieku?

Wprowadzenie do „Antygony” jest wspaniałą i rzadką okazją, aby podyskutować o powstającym przedstawieniu, ale jest również szansą poznania backgroundu pracy artystycznej. Spotkanie odbędzie się w dniu obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, czyli 27 marca, na Dużej Sali Teatru Nowego, o godz. 19.00.

Mężna córa albo córeczko, wolałabym, żebyś była chłopcem

28 marca - ostatniego dnia spotkań z „Dotknij teatru” - w Teatrze Nowym będzie można obejrzeć „I IFIGENIĘ” Tomasza Bazana. Spektakl inspirowany jest antyczną tragedią Eurypidesa „Ifigenia w Aulidzie” i rozpatruje konflikt prawdy i kłamstwa na tle wydarzeń poprzedzających wojnę trojańską. W jakim świetle tym razem przedstawiona zostanie znana historia rodu Artydów? Obsadzenie w tytułowej roli mężczyzny (Piotr Trojan) sprawia, że nie można tego z góry przewidzieć.

Aspiracje militarne Agamemnona (Sławomir Sulej) popychają go do złożenia ofiary z własnej córki w zamian za pomyślność wyprawy pod Troję. Zwabia Ifigenię fałszywą obietnicą ślubu, podczas gdy posłuszna i nieświadoma planów męża Klitajmestra (Mirosława Olbińska) troszczy się o zamążpójście córki zgodnie z obyczajem i godnością rodu. Instruowana przez rodziców i bezwiednie wpędzona w dezorientującą sytuację dziewczyna postanawia odzyskać podmiotowość.

„I Ifigenia” to nowa wersja mitu, traktująca o problemie ofiarniczego mordu, aktu przemocy, mającego w swym zamyśle konstytuować społeczne więzi.

Warto przypomnieć, że środowisko łódzkich recenzentów teatralnych doceniło i nagrodziło widowisko Złotymi Maskami – dla Piotra Trojana za debiut na łódzkiej scenie oraz dla duetu Tomasza Bazana i Szczepana Orłowskiego za nowatorski efekt współdziałania reżysera i dramaturga (nagroda bez precedensu!).

Teatr i inne muzy

Na festiwalu Dotknij teatru nie zabraknie również wydarzeń interdyscyplinarnych. Jak pamiętamy, spektakl "Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata" miał swą prapremierę jesienią ubiegłego roku w ramach Łodzi Czterech Kultur. Historia legendarnego przywódcy żydowskiego półświatka – Ślepego Maksa – była inspiracją do stworzenia spektaklu, ten z kolei, stał się przyczynkiem do nakręcenia filmu dokumentalnego o przygotowaniach i pracy nad przedstawieniem oraz napisania publikacji „Kokolobolo. Dziennik z sali prób”.

26 marca w Teatrze Nowym odbędzie się projekcja „Kokolobolo – dokumentacja z powstawania spektaklu” oraz spotkanie z twórcami: filmu – Katarzyną Dąbkowską, publikacji – Katarzyną Knychalską i reżyserem spektaklu – Jackiem Głombem.

Należy również dodać, że na Dotknij teatru nie zabraknie atrakcji dla Lodzermench, na przykład "Looking for Promised Land", czyli projekt łączący Teatr z Miastem. Za pomocą teatralnych środków wyrazu i przekazu, czyli języka, ruchu, śpiewu, pisma i malarstwa Grupa Promised Land chce dotrzeć do Miasta, czyli do Ludzi i pokazać związek Teatru z codziennym ludzkim – łódzkim – życiem.

Natomiast dla amatorów zarówno teatru, jak i dziesiątej muzy specjalną ofertę przygotowało Muzeum Kinematografii. „Bzik tropikalny” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, „Moralność pani Dulskiej” Anny Augustynowicz, czy „Poskromienie złośnicy” Krzysztofa Warlikowskiego to niektóre ze spektakli teatru telewizji, które można obejrzeć na dużym ekranie.

www.dotknij-teatru.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto