Studenci Politechniki Łódzkiej mogą od wtorku (12 czerwca) zdobywać wiedzę z zakresu inteligentnych systemów automatyki budynków w nowoczesnym laboratorium dydaktycznym. To efekt porozumienia uczelni z krakowską firmą Grenton.

Systemy sterowania inteligentnymi budynkami to kierunek utworzony na PŁ przed trzema laty.
Studia, współprowadzone przez trzy wydziały (Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska oraz Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska), stały się hitem rekrutacyjnym uczelni. A od wtorku przyszli inżynierowie z tego kierunku mają jeszcze lepsze wyniki do nauki.

Zajęcia w laboratorium będą prowadzone nie tylko dla studiujących na kierunku systemy sterowania inteligentnymi budynkami, ale również na mechatronice oraz elektrotechnice - poinformowała Ewa Chojnacka, rzecznik Politechniki Łódzkiej.


Nowe laboratorium, warte 100 tys. zł, powstało dzięki porozumieniu uczelni z krakowską firmą. Grenton wziął na siebie większość kosztów tej pracowni.

W efekcie w jednej z sal Katedry Aparatów Elektronicznych PŁ pojawiły się m.in. dotykowe panele: takie same jak urządzenia, które służą w „inteligentnych domach” do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem czy podłączonym do panelu sprzętem audio-video i AGD. Teraz studenci sami będą mogli przetestować wprowadzanie dla domów różnych planów – i m.in. ocenić oszczędności związane z danym rozwiązaniem. Dowiedzą się, jak projektować rozwiązania np. budzące domownika delikatną muzyką w rozjaśniającej się sypialni - albo, jak programować zraszacze ogrodowe, które intuicyjnie reagują na pogodę.

Inteligentne apartamenty


Jak opowiadał we wtorek, przy okazji otwarcia laboratorium, Jacek Gzyl, prezes firmy Grenton, systemy sterowania inteligentnymi budynkami to oferta przeznaczona nie tylko dla coraz liczniejszych klientów indywidualnych. W systemy inwestują także np. właściciele apartamentów na wynajem, aby zdalnie – nawet za pomocą smartfona – kontrolować wydatki związane z prądem czy ogrzewaniem.

W przypadku typowego domu (o powierzchni 150 metrów kwadratowych) koszty wprowadzenia systemu to około 10-15 tysięcy zł, w przypadku mieszkania można się zmieścić w ok. 5 tys. zł.

Kierunek systemy sterowania inteligentnymi budynkami można wybrać w trwającej właśnie rekrutacji na politechnice – jest dostępny jako studia stacjonarne (czyli bezpłatne) pierwszego stopnia, zatem warunek kandydowania to zdawanie matury. Termin elektronicznych zapisów upływa 16 lipca.

Inteligentne domy made in Poland. CES 2018 Las Vegas


Jednym z trendów dostrzeżonym i eksponowanym na targach elektroniki użytkowej CES 2018 w Las Vegas były inteligentne domy, którymi zawiadujemy dzięki odpowiednim aplikacjom na odległość. Firmy z całego świata prześcigają się w pomysłach, jak ułatwić nam i uprzyjemnić pobyt w takich domach, by na przykład były odpowiednio przygotowane na nasze przyjęcie, gdy wracamy z długiej podróży.

Studia

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

P (gość)

Nie ma to jak lokowanie produktu na PŁ, szkoda ze potem nikt nie będzie wiedział jak zbudować taki system bez klocków za 50 tysięcy