(© fot. Paweł Łacheta)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Trzy sępy płowe z Belgii zamieszkały w łódzkim ogrodzie zoologicznym.

Sprowadzono je dla towarzystwa młodemu przedstawicielowi tego gatunku, który od dwóch lat mieszka w zoo. To jedyna rodzina tych ptaków w Polsce.

Łódzkie zoo miało już sępią kolonię, ale w latach 50. Pojedyncze osobniki są jeszcze w ogrodach w Poznaniu, Bydgoszczy i Zamościu. Samica z tego ostatniego prawdopodobnie wkrótce dołączy do łódzkiej grupy.

Trzy sępy pochodzą z ośrodka rehabilitacyjnego dla dzikich zwierząt w Belgii. Dwa lata temu odebrano je handlarzowi, który nielegalnie je sprowadził.

Z Belgii do Łodzi przyjechały mercedesem sprinterem, którym łódzkie zoo transportuje duże zwierzęta. Każdy ptak przebywał w osobnej klatce w klimatyzowanej części auta. Po drodze podczas postoju dostały mięso i wodę.

- Dobrze zniosły podróż, z klatek od razu trafiły do woliery zajętej przez naszego sępa. Ptaki zaakceptowały się. Jedna z trójki przybyszy to dorosła samica, płci dwóch pozostałych na razie nie znamy - mówi Ryszard Topola, dyrektor łódzkiego zoo.

Łódzki sęp ze złamanym skrzydłem został znaleziony dwa lata temu w okolicy Skierniewic (prawdopodobnie przyleciał z Chorwacji). Skrzydło było w opłakanym stanie - wystawały kości, ścięgno było zerwane. Lekarze czuwali przy nim po kilkanaście godzin, aby nie dziobał rany. Teraz jest w bardzo dobrej kondycji.

Powiększyło się stado muszkateli dwubarwnych, czyli ptaków z rodziny gołębiowatych. Z ogrodu w Alphen w Holandii przyjechały do Łodzi dwie samiczki i zamieszkały z trzema samcami i jedną samicą, która właśnie wychowuje młode. Jest to pierwsze w łódzkim zoo pisklę tego ptaka od trzech lat.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

. (gość)

Tylko wypada jeszcze trochę przebudować łódzkie Zoo. Najlepiej wzorować się na tym w Poznaniu... ale pewnie jak zwykle pieniędzy na takie nie starczy...