Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerostrada w Chełmie: dokładny przebieg trasy

KS
KS
Tak będzie przebiegać miejski odcinek Trasy Rowerowej Polski Wschodniej.
Tak będzie przebiegać miejski odcinek Trasy Rowerowej Polski Wschodniej.
Tylko u nas! Dokładny opis przebiegu rowerostrady od ul. Ceramicznej, aż do granic miasta w lesie Borek. Dowiecie się którędy będzie przebiegała rowerostrada i po jakiej nawierzchni będziemy jeździć. Przeczytajcie koniecznie!

Rowerostrada w Chełmie - kilka słów o projekcie
Trasa Rowerowa Polski wschodniej ma docelowo połączyć pięć województw. Szacuje się, że jej długość wyniesie niespełna 2 tysiące kilometrów. Przez województwo lubelskie przebiegać będzie 350 km szlaku. Trasa będzie przebiegała przez miejscowości: Terespol, Sławatycze, Włodowa, Wola Uhruska, Chełm, Krasnystaw, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Józefów i Maziły. Całość projektu ma zostać zrealizowana do końca 2015 roku.

Włodarze Chełma, widząc jakie jest zapotrzebowanie na trasy rowerowe, chcą cały odcinek wybudować już w tym roku. Prace zostaną podzielone na trzy etapy w zależności od nawierzchni, która będzie na danym odcinku przeważała.

– Teraz czekamy tylko na pozwolenie na budowę, które powinno zostać wydane w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Później ogłosimy przetarg i myślę, że do listopada cała trasa powinna zostać zakończona – wyjaśnia nam Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie.

Według wstępnych założeń województwa cała trasa miała być asfaltowa. Jak się okazuje w Chełmie tego wykonać nie można. – Ze względu na przebiegające pod ziemią kable elektryczne, nawierzchnia ścieżki rowerowej w niektórych miejscach musi zostać wykonana z kostki – tłumaczy Tomasik.

Tam, gdzie podziemne instalacje nie kolidują ze ścieżką nawierzchnia będzie wykonana z asfaltu lub utwardzonego szutru.

– Warto zaznaczyć, że ścieżka na żadnym odcinku w mieście nie będzie częścią ulicy. Będzie od niej oddzielona najczęściej pasem zieleni – wyjaśnia Tomasik.

Szacunkowy koszt inwestycji to 2,5 miliona złotych, do wybudowania miasto ma ponad 6 kilometrów.

Rowerostrada w Chełmie - dokładny przebieg trasy

Rowerostrada "wbiegać" będzie od strony ul. Ceramicznej (pętla autobusowa). Trasa będzie na tym odcinku asfaltowa. Ważną informacją jest to, że w tym miejscu chodnik dla pieszych będzie po jednej stronie ulicy, a ścieżka rowerowa po drugiej (od strony Glinianek). Na wysokości skrzyżowania ulic Ceramicznej i Budowlanej rowerzyści przejeżdżać będą na drugą stronę ulicy. Od skrzyżowania ulic Ceramicznej i Malowanej ścieżka rowerowa zamienia się w szeroki na 3,5 metra ciąg pieszo rowerowy (poprzedni odcinek będzie miał szerokość 2,5 metra). Ten odcinek budowany będzie z kostki brukowej. Trasa omija przystanek na ul. Ceramicznej (ścieżka będzie przebiegała za nim). Dalej, za przystankiem autobusowym przy szpitalu w Chełmie rozpoczyna się ciąg pieszo-rowerowy, o szerokości 4 metrów. Ścieżka w tym miejscu będzie wyglądała tak, jak bulwar przy Uherce. Dwa kolory kostki będą informowały rowerzystów i przechodniów o przebiegu trasy. Po przejechaniu skrzyżowania z ulicą Rejowiecką trasa rowerowa wiedzie po terenie zielonym - między ulicą szpitalną, a tzw. drogą dojazdową do posesji. Przed torami rowerzyści będą zmuszeni przejechać na drugą stronę jezdni. Zostanie do tego celu stworzony specjalny przejazd. Później trasa nowej ścieżki będzie łączyć się z już istniejącym odcinkiem, wystarczy tylko przekroczyć 3 przejścia przez jezdnię (przejście na ul. Szpitalnej, na ul. Lubelskiej i przejście na ul. Trubakowskiej - przyp. red.)

Trasa rowerowa następnie biegnie wzdłuż istniejących odcinków przy ulicach: Lubelskiej, al. Armii Krajowej, al. Armii Wojska Polskiego. Na wysokości planowanego do budowy ronda turbinowego rowerzyści skręcą w ul. Wojsławicką. Ten odcinek będzie wykonany z asfaltu, na wysokości PWSZ rowerzyści przejadą na drugą stronę jezdni, ścieżka będzie ulokowana na pasie zieleni, przed parkingiem. Dojeżdżamy do skrzyżowania ul. Wojsławickiej z ul. Wolności, tam ścieżka rowerowa znów przechodzi na drugą stronę jezdni. Przejeżdżamy skrzyżowanie z ul. 3-go Maja. Tu ścieżka wiedzie w miejscu w którym zwykle stoją stoiska z kwiatami. Później ścieżka wiedzie na drugą stronę ulicy. Rowerzyści będą jechać bezpieczną trasą wiodącą między murem cmentarza, a parkingiem. Za cmentarzem ścieżka z asfaltowej zmienia się w odcinek szutrowy. Jest to już ostatni odcinek, prowadzący wzdłuż drogi gruntowej, aż do granic miasta. Tam rowerostrada ma łączyć się z kolejnym odcinkiem.

Ważnymi zmianami dla rowerzystów jest połączenie wszystkich chełmskich tras z rowerostradą. Tak stanie się w przypadku wyjazdu z Parku Miejskiego. Dobudowany zostanie kawałek w kierunki już istniejącej trasy. Połączony również zostanie odcinek ścieżki biegnącej przy ul. Hrubieszowskiej z planowanym odcinkiem przy ul. Wojsławickiej.

Na trasie będą trzy przystanki dla rowerzystów z ławkami, stolikami i stojakami na rowery.Zostaną ulokowane przy zbiorniku "Glinianki", przy ul. Kąpieliskowej (parking) oraz za cmentarzem komunalnym.

Rowerostrada w Chełmie - długość poszczególnych odcinków:

- odcinek asfaltowy - około 2,5 km,
- odcinek z kostki - około 2,2 km,
- odcinek szutrowy - 1,5 km.


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto