Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rośnie bezrobocie w powiecie kraśnickim

SM
sxc.hu/zdjęcie ilustracyjne
Jak wynika z danych ministerstwa pracy styczeń był kolejnym miesiącem wzrostu bezrobocia w Polsce. Nie inaczej było w powiecie kraśnickim, gdzie stopa bezrobocia sięgnęła 15,5 proc. W porównaniu z grudniem wzrosła o 0,9 punktu procentowego.

Wzrost stopy bezrobocia w styczniu wystąpił we wszystkich województwach i zawiera się w przedziale od 0,5 pkt proc. w woj. mazowieckim do 1,2 pkt proc. w Lubuskiem.

Liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kraśniku na koniec stycznia 2012r. wzrosła ponownie i to znacznie. Całkowita ilość osób pozostających bez pracy a zarejestrowanych w kraśnickim "pośredniaku" wyniosła 6771 (w grudniu 2011r. - 6,4 tys.). W samym styczniu zarejestrowało się 676 osób. 276 osób wyrejestrowano, z czego tylko 91 z powodu podjęcia pracy. Bezrobocie w powiecie wyniosło 15,5 proc. i było wyższe niż stopa bezrobocia w kraju - 13,3 proc. i w województwie - 14.01 proc.

- Wzrost bezrobocia w miesiącach zimowych związany jest z sezonowością w gospodarce - mówi Zbigniew Marcinkowski, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kraśniku. - Co prawda w styczniu stopa bezrobocia wzrosła zdecydowanie w stosunku do grudnia 2011r., ale warto zauważyć że jest niższa w porównaniu do analogicznego okresu 2011r. kiedy wynosiła aż 17,5 proc. Z reguły jest tak, że bezrobocie w kolejnych miesiącach spada. Podejrzewam, że w tym roku będzie podobnie. A bardzo ważna będzie kondycja finansowa zakładów pracy zlokalizowanych na terenie naszego powiatu.

Zastępca dyrektora kraśnickiego PUP dostrzega też inne przyczyny wzrostu bezrobocia. - Inną przyczyną wzrostu stopy bezrobocia w styczniu jest również rejestrowanie się osób po aktywnych formach zatrudnienia zakończonych w końcu grudnia. Wiele osób zarejestrowało się też jako bezrobotne po zakończeniu umów na czas określony zawieranych najczęściej do końca roku.

W tym roku PUP w Kraśniku z Funduszu Pracy ma otrzymać 4 mln 662 tys. zł na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. - Uważam, że nie są to pieniądze adekwatne do potrzeb, jakie są - przyznaje wicedyrektor Marcinkowski.

Środki te zostaną wykorzystane w różny sposób. Planowane jest m.in. uruchomienie szkoleń dla bezrobotnych, udzielanie dofinansowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz refundacja utworzenia stanowisk pracy. Pieniądze będą też przeznaczone na prace interwencyjne oraz staże (także absolwenckie). Aby z tej formy aktywizacji bezrobotnych skorzystało jak najwięcej osób umowy mają być zawierane na 3-miesięczny okres. Preferowane będą staże z deklaracją zatrudnienia.

Luźny serwis - Z przymrużeniem oka
Lubelski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto